Pierwsze dni w przedszkolu

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Pierwsze dni w przedszkolu to dla naszej pociechy bardzo szczególne chwile, które mają ogromny wpływ na późniejsze zachowanie i postępowanie dorosłego człowieka.

Pierwszych kilka dni to okres trudny nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Rodzice powinni mieć świadomość tego, że ich dziecku nic w przedszkolu nie zagraża, nikt go tam nie może skrzywdzić. Mało tego, przedszkole jest miejscem, w którym dziecko rozwija swoją sprawność, nabywa nowych umiejętności, dzięki którym będzie miało lepszy start w doroślejsze życie.

Niestety najczęściej jest tak, że pierwsze chwile dziecka to ogromne naruszenie jego poczucia bezpieczeństwa. Większość małych dzieci reaguje na to płaczem. Nie ma w tym niczego dziwnego, żaden człowiek nie lubi, jak się go znienacka przenosi w nowe, nieznane i nieoswojone otoczenie. Dorośli o wiele łatwiej się do nowych warunków adaptują, co najwyżej odczuwają niepokój i towarzyszy im zwiększony stres. Dziecko natomiast przeżywa taką sytuację po raz pierwszy. Przedtem nigdy tak radykalnie nie zmieniało środowiska, odczuwa więc wzmożony niepokój, rozdrażnienie, które najczęściej okazuje poprzez płacz.

Dobre przystosowanie się dziecka do przebywania w nowym otoczeniu zależy od bardzo wielu czynników, ponadto każde dziecko reaguje w sposób indywidualny, zdarzają się i takie maluchy, które bardzo dobrze znoszą nagłą zmianę i w ogóle nie płaczą. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie. Najważniejszą sprawą jest, aby pójście małego obywatela do przedszkola było jak najmniejszym zaskoczeniem. Dlatego przed wysłaniem do przedszkola powinno się przekazać dziecku jak najwięcej wiadomości o nim, dzięki czemu nie będzie się tam czuło oszołomione.

Jeśli tylko jest taka możliwość, należy zabierać dziecko na teren przedszkola, pokazywać mu sale, różne pomieszczenia, w których będzie spędzało dużą część dnia. Pozwoli to na obeznanie się dziecka z nową przestrzenią, dzięki czemu będzie odznaczało się większą pewnością siebie. Jeśli mamy jako rodzice jakieś własne doświadczenia z pobytu w przedszkolu, warto opowiedzieć o nich dziecku. Przygotowanie dziecka do przedszkola powinny odbywać się na jakiś czas przed pójściem do niego, najlepiej w trakcie wakacji.

Jeśli chodzi o pobyt dziecka w przedszkolu, kluczowy jest pierwszy miesiąc. Zazwyczaj też bywa on najgorszy, dziecko w tym czasie rozpacza najbardziej. Po upływie miesiące dziecko przekonuje się do nowego otoczenia i innych dzieci, zaczyna coraz chętniej chodzić na zajęcia. Zdarza się też i tak, że nasza pociecha za nic nie daje się przekonać do nowego miejsca. W takim razie warto się zastanowić nad tym, czy nasze dziecko jest na pewno gotowe na nowe otoczenie. Lepszym wyjściem może okazać się jeden rok przerwy, gdyż psychika dziecka zmienia się szybko i po tejże przerwie dziecko będzie już gotowe stawić czoła wyzwaniom.

Ważne jest to, aby w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu odbierać dziecko jak najszybciej, nawet po trzech, czterech godzinach. Przede wszystkim skróci to maluchowi rozłąkę, ale też pozwoli mu odpocząć od nadmiaru wrażeń, które przeżyło, a które są zazwyczaj bardzo męczące.

Dobrze jest przed pójściem dziecka do przedszkola nauczyć go umiejętności samoobsługowych, żeby potrafiło posługiwać się sztućcami, korzystać z ubikacji. Będzie się wtedy czuło o wiele pewniej, da to też pani nauczycielce okazję do pochwalenia go. Przed wyjściem dziecka warto dać dziecku jakąś rzecz, która kojarzy jej się z domem, na przykład maskotkę, dzięki temu zabierze do przedszkola cząstkę domu i łatwiej będzie znosiło rozstanie.

Jeżeli mimo ogromu podejmowanych wysiłków nasze dziecko nadal nie toleruje pobytu w przedszkolu. Należy zastanowić się, co może stanowić problem. Może być tak, że dziecku nie odpowiada przedszkolanka. I nie ma tu wyraźnej przyczyny, mimo że pani przedszkolanka jest miła, uśmiechnięta i uczynna, dziecko może po prostu jej nie lubić i nie jest to niczyja wina. W takim przypadku trzeba zastanowić się nad zmianą placówki, lub przeniesieniem dziecka do grupy, którą opiekuje się inna pani.

Dobrym pomysłem jest umieszczenie dziecka w grupie, w której jest znajome dziecko, wtedy nasz maluch będzie miał bratnią duszę, lepiej i szybciej przystosuje się do nowego miejsca i nowych ludzi, będzie weselszy. Jeśli myślimy o całkowitej zmianie przedszkola, należy rozważyć wszystkie aspekty, bowiem zmiana placówki nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Zmiana tak radykalna powinna być zawsze ostatecznością.

Pamiętajmy też, że większość dzieci w miarę dobrze przystosowuje się do przedszkoli i z czasem jest już tylko lepiej. Trudne przypadki zdarzają się, jednak jest to margines. Przedszkole to bardzo dobre miejsce, które pozwoli dziecku szybciej zakorzenić się w grupie rówieśniczej, wyrabia umiejętności interpersonalne, pozwala dzieciom na poznanie nowych kolegów i przyjaciół.

Was this helpful?

0 / 0