Planowanie podróży

Wakacje, czas odpoczynku, relaksu i samych przyjemności. Zaplanowałeś już urlop, a więc czas zaplanować gdzie pojedziesz i jakim środkiem transportu. Myślałeś nad tym gdzie się wybrać z rodziną, czym jechać i ile cię to wyniesie? Dziś nie jest to łatwe. Biura podróży prześcigają się w swych ofertach, a ludzie wariują na samą myśl o całej podróży, kosztach oraz problemach na jakie mogą trafić. Jak zaplanować wszelkiego rodzaju podróż by być zadowolonym i spędzić miło wakacje? Oto kilka moich podpowiedzi, które mam nadzieję pomogą w tych trudnych decyzjach i umilą wam każdą podróż.

PLANOWANIE PODRÓŻY PKP

Jeśli zdecydowałeś, że tym razem wybierzesz się na wakacje pociągiem, musisz wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw, by nie być rozczarowanym.

Jak zaplanować taką podróż?

 1. Nie bierz zbyt wiele bagaży, maksymalnie dwie walizki, byś spokojnie udał się na dworzec i nie targał się z bagażem podczas przesiadek. Wyprawa pociągiem musi być wygodna, nie da się ukryć, nie możesz zabrać zbyt wiele. Pakuj się więc rozsądnie, weź najpotrzebniejsze rzeczy i poukładaj je w ten sposób by zajęły jak najmniej miejsca. To co najpotrzebniejsze miej w małej torbie osobistej przy sobie: dokumenty, pieniądze, telefon, aparat itp.
 2. Wydrukuj lub odbierz na dworcu PKP kilka dni wcześniej dokładny rozkład jazdy pociągów w interesującym cię kierunku. Powinieneś mieć przy sobie wszelkie możliwe odjazdy, przyjazdy, połączenia powrotne, ewentualne przesiadki. Nie będziesz już w dniu podróży biegał z bagażami po dworcu, a na spokojnie zerkniesz na swoją ściągę.
 3. Ubierz się na podróż w wygodne ubranie, by podróż była w pełni komfortowa.
 4. Weź ze sobą butelkę wody i coś na ząb.
 5. Zabierz ze sobą coś do zabicia czasu podczas podróży, jakąś gazetę, ciekawą książkę, gry w telefonie, ulubioną MP3 itp. Podróż pociągiem może trwać kilka godzin.
 6. Kilka dni przed wyjazdem sprawdź cenę biletu, być może podróż innym środkiem lokomocyjnym będzie bardziej opłacalna.

PLANOWANIE PODRÓŻY PKS

Podobnie jak w przypadku podróży PKP, zorientuj się jaka jest cena i czas podróży. Sprawdź wszelkie możliwe połączenia, trasę, przesiadki. A co najważniejsze jeśli masz chorobę lokomocyjną zażyj wcześniej odpowiedni środek np. Lokomotiv, Aviomarin. Co do pozostałych punktów są takie same jak w przypadku podróży pociągiem.

PLANOWANIE PODRÓŻY SAMOLOTEM

Nie ukrywajmy, planując podróż samolotem musimy wiedzieć wiele istotnych rzeczy i dobrze się przygotować, by nie okazało się iż nasz samolot odleciał, a my zostaliśmy na lotnisku.

Jak zaplanować podróż samolotem?

 1. Zaplanuj dojazd na lotnisko, gdyż nie w każdym mieście można skorzystać z usług lotniczych. Najlepiej będzie gdy ktoś cię odwiezie na lotnisko lub dojedziesz autobusem. Jadąc autem musisz liczyć się z tym iż trzeba go będzie zostawić na parkingu lotniska.
 2. Bilet musisz zabukować znacznie wcześniej. Możesz to zrobić przez Internet lub osobiście na wybranym lotnisku.
 3. Będąc na lotnisku znajdź odpowiedni terminal swojego lotu.
 4. Następnie odprawa bagażowa, warto pojawić się w niej nawet godzinę przed odlotem, kolejki bywają długie i możemy nie zdążyć na lotnisko.
 5. Odprawa paszportowa, przed nią należy pożegnać się już z osobami, które nas odprowadzają, dalej nie przejdą. Wyjście do samolotu, należy odnaleźć odpowiednią tablicę z nazwą naszego odlotu. Udajemy się do odpowiedniej bramki.
 6. Obsługa lotniska prowadzi na do samolotu.
 7. Pamiętaj o wyłączeniu telefonu.
 8. W samolocie nie palimy papierosów.

PLANOWANIE PODRÓŻY SAMOCHODEM

Ten rodzaj podróży z pewnością będzie najwygodniejszy choć nie koniecznie najtańszy. Możesz zabrać ze sobą sporo bagaży i wszystko masz pod ręka. Wszędzie dojedziesz i nie musisz z bagażami biegać.

Pamiętaj o zabraniu:

 • mapy,
 • nawigacji,
 • dokumentów,
 • napojów,
 • pożywienia,
 • aparatu,
 • bagażu osobistego,
 • środków na dolegliwości lokomocyjne (apteczka),
 • wykupionego ubezpieczenia na czas urlopu (koszt około 50 zł),
 • dokumentów pojazdu,
 • zapasowego kluczyka do auta,
 • płyt z ulubioną muzyką,
 • zabawek dla dzieci by nie nudziły się w podróży,
 • ładowarki do telefonu i nawigacji.

Pamiętajcie, że bez względu na rodzaj podróży musicie uważać i dbać o bezpieczeństwo wasze oraz dzieci, podróż powinna być spokojna, relaksująca i w odpowiedniej prędkości! Lepiej być spóźniony ale dotrzeć bezpiecznie do celu.

Was this helpful?

0 / 0