Pleśniawki u niemowląt

plesniawki-u-niemowlat_m-6935590Karmiąc maleństwo spostrzegłaś białe małe plamki, które nie dają ci spokoju. Maluch niechętnie ssie mleko, a ty nie bardzo wiesz co robić. Plamki często bywają niezauważalne gdyż sprawiają wrażenie pozostałości po pitym mleku matki lub modyfikowanym.

Pleśniawki u niemowląt – przyczyny

mocz_m-4799974Jednak to nie mleko, a pleśniawki, które dopadają niemowlęta nawet już w pierwszych tygodniach ich życia. Występują w postaci białego nalotu na języku i błonach śluzowych, które bywają jej pierwszymi objawami. Co jest przyczyną pleśniawek? Występują z powodu infekcji w postaci grzyba Candida albicans, który dotyka wielu maluszków. Gdzie taki maluch może zarazić się grzybem? Zazwyczaj do zarażenia niemowlęcia dochodzi podczas wychodzenia na świat przez drogi rodne matki. Pleśniawki występują u noworodków gdyż są jeszcze za mało odporne i osłabione po wysiłku jaki przeszły przychodząc na świat oraz u dzieci starszych leczonych antybiotykami.

Grzyb Candida jest mało przyjemny i boleśnie odczuwalny dla dziecka, utrudnia mu ssanie i odbiera apetyt, a pleśniawki roznoszą się poprzez kontakt z jakimkolwiek przedmiotem w buzi maluszka. Bardzo ważne jest przestrzeganie higieny, która może zapobiec osadzenia się pleśniawek.

Pleśniawki u niemowląt – leczenie

jak-wygladaja_m-6892807Głownie zaleca się leczenie środkami przeciwgrzybicznymi np. Aphtin, Nystatynę. Często stosowany jest roztwór wodny, gencjany. Leki homeopatyczne np. mercuris cyanatus d6, borax d6. Mikonazol, zalecany wyłącznie przez lekarza pediatrę, najczęściej zalecany w postaci leku Daktarin, który doskonale działa i łagodzi objawy.

Wybór środka powinien zlecić lekarz pediatra, gdyż leki są zależne od wieku dziecka oraz zaawansowania choroby. Działanie na własną rękę może okazać się niebezpieczne dla dziecka. Większość środków na uleczenie maleństwa z grzybicy jamy ustnej dziecka, jest dostępne na receptę.

Sposób stosowania środków przeciw grzybom Candida jamy ustnej noworodka

Sposób stosowania preparatów jest bardzo prosty, wystarczy pędzelkiem czy też nasączoną chusteczką smarować jamę ustną maluszka oraz brodawki sutkowe mamy, by dodatkowo w delikatny sposób, podczas ssania noworodek sam smarował miejsca zarażenia pleśniawkami. Zabieg należy powtarzać przez cały okres występowania pleśniawek. W przypadku żeli, należy wsmarowywać je go w chore miejsca za pomocą pałeczki z watą lub chusteczką z preparatem, owiniętą na palcu wskazującym.

Pleśniawki u niemowląt – domowe sposoby

gencjana_m-5672649Najstarszą metodą, stosowaną jeszcze przez nasze babcie, było nasączenie pieluszki tetrowej moczem maluszka i pocieranie delikatnie pleśniawek tak jakbyśmy chcieli je wymazać. Najlepiej wykonać tego typu zabieg z samego rana i powtórzyć na następny dzień ponownie, póki pleśniawki nie znikną.

Rumianek który działa przeciwzapalnie i łagodząco. Nasączoną chusteczką lub wacikiem przemyć jamę ustną noworodka lub przygotować herbatkę z rumianku do wypicia (maksymalnie pół filiżanki dziennie).

Szałwia nie tylko złagodzi stan zapalny ale i zahamuje rozrost grzybów w jamie ustnej dziecka. Dostępna szałwia w aptekach występuj w postaci żeli lub gęstych roztworów, które dłużej zostają na błonie śluzowej i są chętniej przyswajane przez dzieci ze względu na smaczne smaki dodatkowe.

Warto pamiętać, że również my sami możemy zarazić maluszka pleśniawkami, oblizując jego smoczek, łyżeczkę czy dając mu coś z buzi np. lizaczka (w przypadku rocznego dziecka). U dorosłego człowieka pleśniawki nie są widoczne od razu nie koniecznie też pojawiają się w postaci białych plamek na błonie śluzowej, zazwyczaj nie mamy pojęcia iż posiadamy jakiekolwiek bakterie, niebezpieczne dla maleństwa. Dbajmy więc o higienę własna jak i higienę naszego dziecka.

Was this helpful?

0 / 0