Półpasiec a ciąża

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

polpasiec-a-ciaza_m-7073839Półpasiec w ciąży – objawy

Półpasiec jest chorobą wirusową, którą kobieta w ciąży zarazić się może poprzez obecność w towarzystwie osoby chorej na ospę. Objawy zmian skórnych występują po jednej stronie ciała- to tłumaczy nazwę choroby. Choroba ta przenosi się drogą kropelkową oraz przez powietrze. Czasem bywa tak, iż wirus choroby uwięziony w nerwowych zwojach i niedający o sobie znać może zaatakować nawet w kilkanaście lat po zarażeniu wykorzystując chwilowe niedyspozycje organizmu.

porady_m-7316048Kobieta w ciąży może zarazić się półpaścem poprzez kontakt z chorymi na ospę wietrzną lub półpasiec. Należy pamiętać, że relacja półpasiec a ciąża może być bardzo niebezpieczna zarówno dla przyszłej mamy jak i dziecka. Półpasiec w ciąży powoduje przezłożyskowe zarażenie wirusem.

Największe niebezpieczeństwo wiąże się z chorobą w pierwszych stadiach rozwoju płodu. Półpasiec powodować może pogorszenie wzroku, niedorozwój dróg moczowych oraz wady kończyn.

polpasiec-w-ciazy_m-6565588Gdy dojdzie do zakażenia śródmacicznego – dziecko przyjdzie na świat chore na półpasiec lub ospę. Objawy tych chorób widoczne też będą u młodej mamy. Te objawy nie muszą być przyczyną naszego niepokoju. Gorzej, gdy choroba zaatakuje rodzicielkę w okresie bezpośrednio poprzedzającym poród lub kilka godzin po nim. Choroba atakuje wtedy ze zdwojoną siłą wykorzystując moment zmęczenia organizmu, który nie posiada dostatecznej ilości przeciwciał, aby poradzić sobie z atakiem intruza.

polpasiec-w-ciazy-objawy_m-7466901Niestety dochodzi do wielu sytuacji, gdy noworodki zaatakowane przez półpasiec, wycieńczone chorobą trwającą zazwyczaj 10 dni – umierają. Procentowy wskaźnik zachorowalności w okresie przedporodowym lub poporodowym i śmiertelność wynosi od 5 do 30%.

Półpasiec w ciąży – leczenie i zapobieganie

Aby zapobiec problemom relacji półpasiec a ciąża należy zaszczepić się przeciwko ospie. Oszczędzi nam to kłopotów i wszelkich niepewności i uchroni młode mamy przed niechcianymi komplikacjami przed, w trakcie i po porodzie.

Was this helpful?

0 / 0