Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Czasami jest tak, że wracamy do domu wykończeni po pracy lub szkle i brakuje nam czasu a przede wszystkim chęci, by przygotowywać wymyślny obiad. Pomysł na obiad? Niezawodnym daniem okazuje się risotto. Ta klasyczna włoska potrawa powstaje w mgnieniu oka i nie wymaga stosowania wyszukanych składników. Do podstawowej wersji wystarczy nam jedynie ryż, bulion, masło i przyprawy. Danie jest pyszne, sycące i zdrowe i nawet niewprawieni w bojach adepci sztuki kulinarnej są w stanie je sobie przygotować. Podajemy dwie wersje risotta – z grzybami i z pomidorami.
Do risotta z grzybami potrzebne nam będą: – szklanka ryżu arborio, – litr bulionu (można go zrobić w bardzo prosty sposób – wystarczy zalać wrażać wodą jedną kostkę rosołową), – garść suszonych grzybów (trzeba je wcześniej namoczyć), – cebula, – trzy ząbki czosnku,
– odrobina oliwy.
Wersja z pomidorami wymagać od nas będzie przygotowania puszki pomidorów zamiast grzybów. Risotto doskonale smakuje z dodatkiem białego wina.
Przystępujemy do gotowania. Na patelni podsmażamy grzyby z posiekaną cebulka i pokrojonym w cieniutki plastry czosnkiem. Podlewamy je odrobiną wody, by były soczyste i nie wyschły. Na osobnej patelni podgrzewamy dwie łyżki oliwy i wsypujemy szklankę ryżu. Chwilę podsmażamy, aż ryż się zeszkli. Trzeba wyraźnie podkreślić, że do przygotowania risotta nadają się tylko i wyłącznie dwa gatunki ryżu: arborio i carnaroli. Zachowują one sprężystość i doskonale wchłaniają bulion, nie tracąc przy tym formy. Gdy ryż się nam zeszkli, wlewamy szklankę bulionu. Mieszamy ryż, aż pierwsza porcja wywaru się wchłonie, po czym wlewamy następną szklankę. Postępujemy tak do momentu, aż bulion się skończy. Ryż powinien być kleisty i „maziowaty” – taka konsystencja jest idealna. Pod koniec gotowania dodajemy jeszcze pół szklanki białego wina wytrawnego i wrzucamy grzyby. Całość mieszamy i zestawiamy z ognia. Możemy posypać porcje risotta startym na płatki parmezanem.
W wersji z pomidorami postępujemy w podobny sposób, tyle, że zamiast grzybów dodajemy puszkę pomidorów. Jeśli mają skórkę, musimy ją oczywiście usunąć, natomiast jeśli są jej pozbawione, wystarczy posiekać je nożem w puszce i wlać pod koniec gotowania ryżu na patelnię. Doprawiamy je bazylią świeżą lub suszoną i również posypujemy parmezanem lub innym twardy dojrzewającym serem.
Wersji risotta jest bez liku. Możemy dodać do niego warzywa, takie jak bakłażan, fasolka szparagowa czy brokuły. Doskonałe jest również z owocami morza lub z mięsem drobiowym lub wołowym. Gotowanie nie powinno nam zająć więcej niż pół godziny, jednak cały czas musimy mieszać ryż, gdyż łatwo może się przypalić i przywrzeć do dna naczynia. Z ilości składników podanych w tym przepisie powinno nam wyjść około 4-5 porcji. Można się tym bez trudu najeść, gdyż potrawa jest sycąca i pożywna. Włosi wiedzą, jak gotować, żeby było smacznie, szybko i niedrogo i powinniśmy czerpać garściami z tradycji tej jednej z najstarszych i najbardziej urozmaiconych kuchni na świecie. Pomysł na obiad nie musi być wyszukany!
Was this helpful?
0 / 0