Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Energia elektryczna jest dziś powszechnie stosowana we wszystkich dziedzinach życia. Współczesny człowiek nie wyobraża sobie funkcjonowania bez elektryczności. To przy pomocy prądu możemy podgrzać obiad, skorzystać z komputera czy oświetlić nasze ulice nocą. Nie sposób w jednym artykule wymienić wszystkie zalety prądu. Jednak oprócz wielu zalet niesie ze sobą również zagrożenia dla człowieka, jego życia i środowiska, w którym żyje i pracuje. Niesprawne lub niewłaściwie używane urządzenia elektryczne mogą powodować pożary, wypadki i porażenia. W naszym kraju liczba śmiertelnych awarii spowodowanych porażeniem prądem elektrycznym ciągle jest dwa razy większa niż w najbardziej rozwiniętych krajach Europy. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, do których zalicza się między innymi zły stan instalacji i urządzeń elektrycznych w Polsce oraz niedostateczna wiedza o możliwościach wystąpienia wypadków porażenia prądem i możliwościach ich zapobiegania.
Porażenie prądem elektrycznym ma miejsce wówczas gdy znaczny prąd elektryczny przepłynie przez komórki żywych organizmów, zarówno ludzkich jak i zwierzęcych. Celowe jest tu określenie „znaczny”, bowiem przez każdą tkankę żywą przepływa prąd elektryczny. Jednak wartość tego typu prądu nie przekracza wartości ułamków miliampera. A różnica napięć pomiędzy tkankami nigdy nie przekroczy ułamków wolta. Zatem jak duży prąd może wyrządzić nam krzywdę, a jaki może zabić? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Ciało każdego człowieka reaguje w różny sposób na różne natężenie prądu. Na podstawie wieloletnich badań zauważono, że ciało ludzkie jest mniej wrażliwe na prąd stały niż przemienny. Zazwyczaj kobiety są bardziej wrażliwe na przepływający przez ich ciało prąd niż mężczyźni. Jeśli nie dojdzie do długotrwałego skurczu mięśni i zaciśnięciu, np. dłoni na pręcie pod napięciem 1 kilowolta na dłużej niż kilkanaście sekund nie grozi żadnymi poważnymi konsekwencjami. Jednak już prąd o wartości przekraczającej 20 mA może być szkodliwy dla zdrowia, a powyżej 65 mA może doprowadzić do śmierci.
Nawet niewielkie napięcie może okazać się śmiertelnie niebezpieczne jeśli mamy zawilgoconą skórę. Przykładem może tu być odłączanie urządzenia elektrycznego mokrymi rękami lub wejście do zbiornika wodnego, np. rzeki nad którą zbyt nisko wiszą przewody instalacji elektrycznej. Łatwo przekonamy się o tym dotykając wilgotną dłonią przewodów w gniazdku telefonicznym. Daje się wtedy odczuć charakterystyczne „mrowienie” mimo, że występuje tam tylko napięcie 48V. W nielicznych przypadkach razi się prądem w sposób zamierzony. Jest to wykorzystywane na przykład w przypadku elektrycznego pastucha, do ogłuszania zwierząt w rzeźni. Czasem stosuje się ogrodzenia pod napięciem aby uniemożliwić wejście na daną posesję, tortury związane z rażeniem prądem oraz krzesło elektryczne jako metodę egzekucji. W medycynie również stosuje się rażenie prądem przykładem tu może być defibrylacja w przypadku zatrzymania akcji serca czy terapia elektrowstrząsami.
W jaki sposób można rozpoznać, że dana osoba został porażona prądem elektrycznym? Głównym objawem jest ból w miejscu gdzie skóra styka się ze źródłem prądu. W tym miejscu może dojść do poparzenia skóry. Jeśli dojdzie do silnego poparzenia mogą wystąpić zaburzenia w oddychaniu a nawet utrata przytomności. Może również dojść do fibrylacji tj. migotania komór serca, zaburzeń słuchu, wzroku i równowagi. Przy niemal każdym porażeniu prądem dochodzi do oparzeń skóry, w wypadku cięższych porażeń wewnętrzne części ciała mogą zostać poparzone a nawet zwęglone.
Skutkiem porażenia prądem są skurcze mięśni i ból podczas przepływu prądu. Często dochodzi również do zatrzymania oddechu, zaburzeń krążenia i utraty przytomności.
Jeśli już dojdzie do porażenia prądem elektrycznym a my jesteśmy jedynymi świadkami tego zdarzenia nie wpadajmy w panikę. Jeśli nie wiemy jak się zachować należy szybko ale z zachowaniem rozsądku ocenić sytuację. Wszystkie nasze działania powinny być przemyślane, pamiętajmy żeby z ratujących nie stać się samemu ofiarą wypadku.
Przystępując do udzielania pierwszej pomocy należy odłączyć ją od źródła prądu, jeśli odłączenie źródła prądu mogłoby narazić poszkodowanego na upadek zapewnij mu odpowiednie bezpieczeństwo. Sprawdź jego stan, tzn. czy jest przytomny oraz czy oddycha. Jeśli nie oddycha rozpocznij reanimację. Natomiast jeżeli oddycha a jest nieprzytomny ułóż go w pozycji bocznej ustalonej. Wezwij pogotowie ratunkowe (numer 112 lub 999) i cały czas kontroluj czynności życiowe poszkodowanego do przyjazdu karetki.
Was this helpful?
0 / 0