Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Zdaniem lekarzy każdy poród niesie ze sobą ryzyko. Nawet prawidłowo przebiegająca ciąża nie gwarantuje, że poród przebiegnie się w sposób przewidziany przez lekarza. Zdarza się, że poród kończy się użyciem kleszczy. Poród kleszczowy stanowi zaledwie 5% wszystkich porodów, warto jednak dowiedzieć się kiedy i po co stosuje się kleszcze.
Poród kleszczowy – przyczyny
Ingerencja lekarza jest konieczna w sytuacji, gdy poród siłami natury jest niemożliwy lub pojawi się zagrożenie dla matki lub dziecka. W większości przypadków decyzje o takiej formie zabiegu podejmuje się drastycznie w chwili porodu, kiedy lekarz zauważy ewentualne zagrożenie. W takiej sytuacji kobieta nie jest w stanie przygotować się do tego co ma się wydarzyć, nie ma szans na rozmowę z lekarzem i rozwianie swoich wątpliwości.
Kobiety w obliczu takiej sytuacji mają poczucie zagrożenia, są bardzo zaniepokojone, że zabieg odbierze im szansę na przeżycie narodzin dziecka. Warto jednak uświadomić sobie, że najważniejsze jest zdrowie i życie malucha. Forma porodu nie ma większego znaczenia jeśli dziecko urodzi się zdrowe.
Poród kleszczowy – przebieg
Kleszcze wykorzystuje się w drugim etapie porodu, kiedy główka dziecka wchodzi do kanału rodnego kobiety. Istnieje miejsce od którego nie ma już odwrotu, tzn. wyjęcie dziecka przez cesarskie cięcie jest niemożliwe. Jeśli na tym etapie pojawi się zagrożenie dla matki lub dziecka lekarz może zdecydować o użyciu kleszczy lub próżniociągu, dzięki którym ściąga dziecko w dół kanału rodnego.
Taka forma ingerencji lekarskiej cieszy się bardzo złą sławą, ponieważ w niektórych przypadkach stwierdza się pewne nieprawidłowości u maluchów. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że ich najczęstszą przyczyną nie jest zabieg kleszczowy, lecz wcześniejsze niebezpieczeństwo, które zmusiło lekarzy do takiego zakończenia porodu.
Kleszcze wyglądają jak dwie, duże, wygięte łyżki. Ich kształt dopasowany jest do kształtu główki noworodka oraz kanału rodnego kobiety. Za pomocą kleszczy lekarz bardzo delikatnie łapie główkę dziecka i ostrożnie wyciąga. Ściąganie główki musi odbywać się w trakcie skurczu macicy, przyszła matka parciem powinna pomóc położnikowi. Poród kleszczowy stosowany jest dość rzadko i tylko w sytuacji kiedy główka dziecka jest w kanale rodnym kobiety.
Poród kleszczowy – skutki i powikłania Kiedy zdrowie lub życie dziecka jest zagrożone kleszcze stają się narzędziem służącym do ratowania. Zazwyczaj jedynym śladem po porodzie kleszczowym są niegroźne otarcia, lekkie zasinienie lub odkształcenie na główce, które znika po kilku dniach. Poważniejszą konsekwencją zabiegu może być uszkodzenie nerwu twarzowego czy splotu ramiennego, dlatego poród kleszczowy musi być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza.
Pomimo wszelkich konsekwencji użycia kleszczy, należy pamiętać, że służą one do ratowania życia i zdrowia dziecka. Jeśli poród kleszczowy ma uratować malucha to lekarze nie mogą podjąć innej decyzji.
Was this helpful?
0 / 0