Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Przyszli rodzice sami mogą zdecydować w jaki sposób ich dziecko przyjdzie na świat. Jeśli zarówno matka jak i dziecko czują się dobrze, a ciąża przebiega prawidłowo to nie ma przeszkód, aby zdecydować się na poród w domu czy w wodzie. Obecnie coraz popularniejszy staje się poród rodzinny, a od niedawna także lotosowy, choć ten ostatni wzbudza wiele kontrowersji.
Poród lotosowy – jak przebiega?
Poród lotosowy polega na nieodcinaniu pępowiny i pozostawieniu jej z łożyskiem do momentu, kiedy w sposób naturalny łożysko zeschnie, a pępowina odpadnie. Po oczyszczeniu łożyska, zostaje ono owinięte w pieluszkę i umieszczone w misce z solą. Pępowina powinna odpaść do 10 dni. Poród lotosowy może mieć miejsce zarówno w przypadku porodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia.
Poród lotosowy – kontrowersje
Zdaniem lekarzy pozostawienie pępowiny z łożyskiem jest ryzykowne i może prowadzić do infekcji zagrażających zdrowiu i życiu dziecka. Twierdzą, że po porodzie łożysko przestaje pełnić jakąkolwiek funkcję, chyba że rodzice zażyczą sobie pobranie krwi pępowinowej.
Lotosowe dzieci
Pierwsza kobieta, która urodziła przez poród lotosowy to Kalifornijka Clair Lotus Day. Kobieta uważana za jasnowidzkę, która twierdziła, że czuje ból noworodka podczas odcinania pępowiny. Kiedy kobieta zaszła w ciąże zaczęła interesować się zwyczajem odcinania pępowiny. Rozmawiała z wieloma lekarzami, którzy stwierdzili, że jest to wyłącznie kwestia higieny. Kiedy przeczytała książkę o zachowaniach szympansów, zwróciła uwagę, że zostawiały one łożysko przy młodych do czasu, aż samo odpadnie. Clair rozpoczęła poszukiwania lekarza, który wziąłby udział w eksperymencie pozostawienia pępowiny. I tak w 1974 roku przyszedł na świat jej syn Trimurti. Kiedy Clair zabierała chłopca do domu, ten wciąż miał pępowinę.
Nazwa porodu wywodzi się od kwiatu lotosu, który w społecznościach niektórych krajów uznawany jest za świętą roślinę symbolizującą początek życia. Według filozofii lotosu, życie osoby, która przyszła na świat przez poród lotosowy jest pełne spokoju i harmonii. Uważa się, że moment pomiędzy urodzeniem a odłączeniem pępowiny od dziecka jest świętem zarówno dla rodziców, jak i dla samego malucha. To czas refleksji i przemyśleń. Dzieci, którym nie odcina się pępowiny nazywane są „lotoskami”. Według entuzjastów dzieci, które przyszły na świat w ten sposób cechuje spokój i opanowanie. Lotoski poprzez delikatne odłączenie od ciała matki, nie przeżyły traumy co w dorosłym życiu pozwoliło im stać się bardziej pewnymi siebie.
Was this helpful?
0 / 0