Poród przedwczesny

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

porod-przedwczesny_m-9664133Pomimo postępu nauki, kilkunastu lat profilaktyki i leczenia porodów przedwczesnych zjawisko to nadal utrzymuje się na takim samym poziomie. Niedonoszona ciąża jest jednym z największych problemów na oddziale położniczym.

zagrazajacy_m-8126454Poród przedwczesny – od kiedy?

Poród przedwczesny występuje przed upływem 259 dni. Dziecko rodzi się choć nie jest przygotowane do życia poza organizmem matki. Poród przedwczesny niesie za sobą ryzyko wielu problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej rozpoznać objawy i podjąć leczenie, które przedłuży ciąże. Około 30% dzieci, które przyszły na świat przed 29 tygodniem ciąży mają problemy neurologiczne, zaburzenia słuchu i wzroku. Niestety ze względu na zróżnicowane przyczyny zapobieganie porodom przedwczesnym jest bardzo trudne.

Poród przedwczesny – przyczyny: – złe odżywianie, ciężka praca fizyczna, alkohol, papierosy, narkotyki oraz stres – ciąża bliźniacza – problemy z ciśnieniem, nadczynność tarczycy, choroby wirusowe, choroby serca – poród przedwczesny w przeszłości, urodzenie martwego dziecka, poronienia

– wiek poniżej 16 roku życia oraz po 30 roku życia (przy pierwszej ciąży)

W razie niebezpieczeństwa wystąpienia porodu przedwczesnego głównie zaleca się leżenie w łóżku (w domu lub szpitalu) oraz przyjmowanie leków. Jeśli trwanie ciąży zagraża ciężarnej lub istnieje ryzyko obumarcia płodu, lekarze zmuszeni są do wywołania porodu.

w-34-tygodniu_m-3676746Poród przedwczesny – objawy

Poród przedwczesny można rozpoznać po łagodnych skurczach, bólach w okolicy krzyża, uczuciu parcia w dolnej części brzucha, jak również zmianie np. w ilości wydzieliny z pochwy. Objawy w późniejszym stadium to m.in. odpłynięcie wód płodowych, 2 lub 3 skurcze w ciągu godziny.

Poród przedwczesny – zapobieganie

Lekarze robią wszystko, aby jak najbardziej opóźnić poród. Niestety zahamowanie akcji porodowej jest trudne i nie zawsze możliwe. W takiej sytuacji bardzo dużą rolę odgrywa etap porodu. Jeśli kobieta natychmiast trafi do szpitala ma większe szanse na zahamowanie porodu.

Według położników można wyróżnić kilka typów porodu przedwczesnego. Pierwszy z nich to poród przedwczesny zagrażający. Zazwyczaj lekarz jest w stanie go rozpoznać po wywiadzie i badaniu ginekologicznym. Jest to sytuacja w której możliwe jest zahamowanie porodu. Kolejny typ to poród przedwczesny już w toku, co oznacza, że poród jest w fazie bardziej zaawansowanej niż ma to miejsce w przypadku porodu zagrażającego – w tej sytuacji akcja porodowa jest trudna do zahamowania.

Was this helpful?

0 / 0