Poród w domu

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Kiedyś poród w zaciszu domowym był czymś naturalnym. Dziś, kiedy kobieta chce urodzić w domu spotyka się z niezrozumieniem i krytyką. Dlaczego? Panuje przekonanie, że poród w domu to niepotrzebne ryzyko zarówno dla matki jak i dziecka, a decyzje o takiej formie porodu traktuje się jako przejaw egoizmu i nieodpowiedzialności obojga rodziców. Należy jednak zastanowić się na ile takie opinie oparte są na medycznej wiedzy, a na ile bazują na stereotypach.

Lekarze twierdzą, że nawet prawidłowo przebiegająca akcja może przerodzić się w poród zagrażający życiu lub zdrowiu matki i dziecka. Takie stwierdzenie od wielu lat skutecznie zniechęca kobiety do porodu w domu. Przyszłe matki pomimo strachu przed szpitalem i przedmiotowym traktowaniem przez personel decydują się na poród w szpitalu, tłumacząc, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.

Poród w domu – zalety

Według badań przeprowadzonych w różnych krajach poród w domu, który został odpowiednio wcześnie i dokładnie zaplanowany, który jest porodem fizjologicznym i odbywa się w obecności fachowej położnej pod względem bezpieczeństwa dorównuje porodowi w szpitalu, zdarza się również, że może go przewyższyć.

Dzieje się tak m.in. dlatego, że: • przed podjęciem ostatecznej decyzji o porodzie w domu przeprowadza się wnikliwą rozmowę, na podstawie której można stwierdzić czy taka forma porodu może zaistnieć w przypadku konkretnej kobiety, ewentualnie przeprowadza się dodatkowe badania, • położna rozmawia z przyszłymi rodzicami na temat ich oczekiwań, dzięki czemu pojawia się zaufanie, • rodzice mają świadomość tego, jak będzie wyglądać poród krok po kroku, a to wzmaga poczucie bezpieczeństwa, • położna skupiona jest wyłącznie na przyszłej matce, nic jej nie rozprasza, • we własnym domu przyszli rodzice nie czują skrępowania, • kobieta staje się aktywnym uczestnikiem porodu,

• poród w domu jest porodem naturalnym co oznacza, że odbywa się bez udziału farmaceutyków

Jeśli kobieta jest zdrowa, a cała ciąża przebiega prawidłowo to nie ma powodu, aby zmuszać ją do porodu w szpitalu, tym bardziej jeśli miałoby to negatywnie wpłynąć na jej psychikę.

Poród domowyTekst pogrubiony jest możliwy pod warunkiem, że: • przyszła matka jest zdrowa, • ciąża jest niskiego ryzyka, • decyzja o porodzie w domu jest świadoma i podjęta odpowiednio wcześnie, • w trakcie porodu będzie obecna doświadczona i odpowiednio przygotowana położna,

• w razie potrzeby będzie zapewniony możliwie szybki transport do najbliższego szpitala (najlepiej, aby położna miała kontakt i współpracowała zarówno z lekarzem jak i pogotowiem – w innych krajach przed porodem umówiony jest szpital oraz karetka w razie komplikacji).

Poród w domu powoduje, że kobiety chcą wracać do tego wspomnienia, nie kojarzą go z upokorzeniem i bólem. Przyjście na świat dziecka w takich warunkach zbliża całą rodzinę. Ojciec dziecka czuje się czynnym uczestnikiem porodu, a nie intruzem na sali porodowej. Spokój i cisza własnego domu sprawiają, że kobieta może „wsłuchać” się we własne ciało i być aktywnym uczestnikiem porodu.

Oczywiście nie każda kobieta może rodzić poza szpitalem. Zdarza się, że już w trakcie ciąży pojawią się problemy, które przekreślą taki poród. W przypadku cukrzycy, problemów z ciśnieniem czy nieprawidłowego ułożenia płodu kobieta może wymagać wyjątkowego nadzoru i środków ostrożności, dlatego w takiej sytuacji należy urodzić w szpitalu. Poród w domu, tak jak każda inna forma porodu wymaga konsultacji z lekarzem. Jednak jeśli kobieta spełnia wszystkie niezbędne warunki to nie ma powodu, aby wybierać za nią w jaki sposób powinna urodzić dziecko. Warto rodzić w domu.

Niezależnie od formy porodu, każda kobieta powinna być świadoma tego co ją czeka. Oprócz rozmowy z lekarzem warto przeczytać choć jedną pozycję z listy książek dotyczących porodu w domu. Tutaj można wymienić książkę Sheili Kitzinger dzięki której zaczęto rozmawiać o zmianach w położnictwie na całym świecie. Jej książka „Rodzić w domu” jest dziś przydatną lekturą dla każdej kobiety, która zastanawia się nad porodem w domu. Kolejna warta uwagi pozycja to „Poród w domu” autorstwa położnej Ireny Chołuj. Warto również odwiedzić stronę internetową Fundacji Rodzić Po Ludzku oraz stronę Stowarzyszenia „Dobrze urodzeni” na której znajdują się numery telefonów do położnych.

Was this helpful?

0 / 0