Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
W Polsce poród w wodzie jest wciąż czymś nowym i niedostępnym w każdej placówce. Za granicą taki poród to norma, a nie wygórowane wymaganie pacjentki.
Poród w wodzie jest bezpieczny i korzystny zarówno dla matki jak i dla dziecka. Daje poczucie rozluźnienia, jest o wiele krótszy niż tradycyjny, a przede wszystkim jest mniej stresujący i znacznie zmniejsza ból.
Poród w wodzie – zalety
Dziecko w łonie matki otoczone jest przez wody płodowe, tak więc poród w wodzie jest dla niego mniejszym szokiem i nie odczuwa ono tak gwałtownej zmiany jak w przypadku tradycyjnego porodu. Powoduje to, że dziecko zazwyczaj rodzi się spokojne i nie płacze, co często niepokoi rodziców.
Poród w wodzie odbywa się w przyjemniejszej atmosferze niż ma to miejsce w przypadku porodu tradycyjnego. Specjalnie przygotowana osobna sala, dźwięk wody, choć odrobina intymności i spokój – tak można krótko opisać poród w wodzie. Oczywiście dla bezpieczeństwa zarówno matki jak i dziecka na sali znajduje się kardiotokograf. Urządzenie to monitoruje pracę serca dziecka.
W trakcie porodu temperatura wody powinna wahać się od 36 do 37 stopni C. Miejsce porodu powinno być ogrzane do minimum 26 stopni C.
Poród w wodzie – przeciwwskazania
Pomimo wielu zalet nie każda kobieta może rodzić w wodzie. Ostateczną decyzję o formie porodu zawsze podejmuje lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki. Główne przeciwwskazania to m.in:
– ciąża zagrożona – ciąża mnoga – problemy z ciśnieniem – przedwczesny poród – problemy dermatologiczne – infekcje
– nieprawidłowe ułożenie płodu
Was this helpful?
0 / 0