Poród wywoływany

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Poród wywoływany (indukowany) to inaczej rzecz biorąc sztuczne wywołanie czynności skurczowych macicy, w celu urodzenia dziecka siłami natury. U przeważającej liczby kobiet akcja porodowa rozpoczyna się samoistnie pomiędzy 37 a 42 tygodniem ciąży. Występują jednak takie sytuacje, w których lekarz opiekujący się ciężarną zaleca przyspieszenie rozpoczęcia porodu za pomocą sztucznie wywołanych skurczów macicy. Obecnie jest to coraz częściej stosowana metoda, wg statystyk co druga kobieta w Polsce miała wykonywany poród przyśpieszony lub indukowany.

Porody indukowane znane były już w czasach starożytnych, kobietom podawało się sztuczne środki wywołujące akcję porodową. Ciekawym sposobem było również zalecanie kobietom, które donosiły ciążę, a ciągle nie mogły urodzić, stosunku seksualnego. Nie było to działanie bezpodstawne, gdyż seks nie tylko wywołuje potrzebne skurcze macicy (dzieje się tak dzięki oksytocynie, która wydziela się w trakcie współżycia), ale również przyśpiesza rozwieranie się szyjki macicy, co ma związek z substancjami zawartymi w nasieniu.

Poród wywoływany oksytocyną

Z początkiem dwudziestego wieku poznano rolę oksytocyny i jej znaczenie dla przebiegu porodu, nieco później rozszyfrowano działanie prostaglandyn, które zawiera męskie nasienie (szyjka macicy staje się na nią wrażliwa właśnie po 38 miesiącu ciąży, czyli w czasie optymalnym dla porodu. Z biegiem czasu opracowano metody pozyskiwania tych substancji w warunkach laboratoryjnych, co pozwoliło na zastosowanie oksytocyny i prostaglandyn na salach porodowych na szeroką skalę.

Poród wywoływany po terminie Opóźnienie porodu bywa naturalne, jednak najczęściej wskazaniem do przeprowadzenia porodu wywołanego może być: • Nieprawidłowe pełnienie funkcji przez łożysko. • Gestoza matki, która może skutkować niedożywieniem dziecka. • Pęknięcie pęcherza płodowego i wypłynięcie wód, po których w ciągu doby nie nastąpiły skurcze porodowe. • Choroba cukrzycowa matki, przez co dziecko zbyt szybko rośnie i nie jest w stanie samodzielnie przedostać się przez drogi rodne.

• Nadciśnienie matki, przewlekłe choroby nerek.

Poród wywoływany przed terminem

W trakcie postępowania indukcyjnego stosuje się również preindukcję, czyli farmakologiczne lub mechaniczne działania, które mają na celu przyśpieszenie dojrzewania szyjki macicy do porodu. Metody preindukcyjne polegają głównie na zastosowaniu prostaglandyn, co powoduje rozwieranie się szyjki macicy. Dzięki działaniu tych substancji szyjka staje się także bardziej miękka, elastyczniejsza, rozbiciu ulega także struktura czopu śluzowego. Następują również skurcze macicy, które mogą rozwinąć się w regularne skurcze porodowe, które często kończą się porodem, w takich wypadkach preindukcja staje się indukcją. Coraz częściej stosowanym w wywoływaniu porodu jest cewnik Foleya (tzw. balonik). Służy on do mechanicznego rozwierania szyjki macicy poprzez wpompowywanie do balonika roztworu soli fizjologicznej. Pobudza to produkcję naturalnych prostaglandyn. Warunkiem niezbędnym do jego zastosowania jest rozwarcie kanału szyjki na grubość cewnika. Metoda ta jest bardzo tania, całkowicie bezpieczna i wygodna. Przeciwwskazaniami do jej stosowania są: przodujące lub nisko usadowione łożysko, krwawienia szyjki macicy, wcześniejsze odpłynięcie wód płodowych, stany zapalne pochwy.

Wywołanie porodu może odbyć się na różne sposoby. Najczęściej stosowanym jest aplikowanie kroplówki z oksytocyną, która powoduje i wspomaga skurcze macicy. Pod wpływem skurczów otwiera się szyjka macicy i zaczyna poród. Jeśli oksytocyna nie pomaga, stosuje się żel z prostaglandynami, które otwierają szyjkę macicy i wywołuję jej skurcze. Inne sposoby to masaż szyjki macicy, który powoduje jej delikatne otwieranie się. Ostatecznością jest przebicie pęcherza płodowego, co powoduje odpłynięcie płynu owodniowego, jest to sposób nieodwracalny i zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia nie jest w żaden sposób naukowo uzasadniony. Wywołanie porodu może potrwać nawet kilka dni, próby indukowania przeplatają się z odpoczynkiem, koniecznym do tego, aby nie zaszkodzić matce i dziecku. Jeśli mimo zastosowania różnych metod porodu nie udaje się wywołać, koniecznością jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Ubocznymi skutkami wywoływania porodu są silniejsze i boleśniejsze skurcze macicy, większe ryzyko niedotlenienia dziecka, krwotoku poporodowego, przedwczesnego oddzielenia się łożyska, uszkodzenia szyjki macicy.

Was this helpful?

0 / 0