Potwór z Loch Ness

loch ness jezioro

Wielu ludzi zastanawia się czasem nad pytaniem: czy istnieje potwór Loch Ness? Jak dotąd niestety nie udało się udowodnić, że potwór ten żyje. Legenda głosi, że zamieszkuje on wody szkockiego jeziora Loch Ness i stąd wywodzi się jego nazwa. Potworem tym ma być ogromne zwierzę, po części wyglądające jak okazały plezjozaur. Charakterystyczną rzeczą w jego wyglądzie jest długa szyja zakończona paszczą i ciemny kolor jego skóry. Nie ma dostatecznie udokumentowanych spotkań z tym potworem, a w tworzeniu jego opisu bazuje się jedynie na opowiadaniach ludzi, którzy twierdzą, że spotkali go.

Potwór z Loch Ness

Zakłada się, że stworzenie zwane potworem z Loch Ness rzeczywiście istnieje i żyje w słodkowodnym zbiorniku wodnym, w wodach Wielkiej Brytanii, Samo jezioro doskonale spełnia warunki nadające się do zamieszkania w nim dużego stwora. Jest dość obszerne, ponieważ posiada 1,6 kilometra szerokości i około 38 kilometrów długości. Jego wody są na tyle głębokie, że spokojnie mogłoby w nim skryć się zwierzę pokaźnej wielkości. Duże zmętnienie wody powoduje, że widoczność w nim jest niemal zerowa, co daje naturalną osłonę przed znalezieniem potwora. Poza tym jego wody nigdy nie zamarzają. Dzięki temu mogą żyć w nim zwierzęta wodne bez potrzeby emigrowania w porze zimowej.

scotland-loch-nessPotwór z Loch Ness – legenda czy prawda?

Historia potwora z Loch Ness sięga podobno jeszcze czasów, w których żył św. Kolumba. Twierdzi się, że uratował on człowieka przed śmiercią, która miała go spotkać w wyniku spotkania z ogromnym stworem wynurzającym się z ciemnych wód jeziora. Po tym wydarzeniu zaczęto coraz częściej widywać potwora, jednak nikt nie zdołał jak dotąd przedstawić naukowcom i ludziom niewierzących w jego istnienie satysfakcjonujących dowodów potwierdzających jak wygląda i czy w ogóle żyje opisywane zwierze. Bardziej szczegółowo opisano potwora w legendzie z roku 1933 mówiącej o ujrzeniu go kilkakrotnie, w różnych odstępach czasu i przez nieznane sobie osoby.

Potwór z Loch Ness – dowody

Relacje te zapoczątkowały wydarzenia mające na celu odkrycie tej niesamowitej zagadki. Do dnia dzisiejszego wiele osób za swój cel życiowy uważa sfotografowanie i ujrzenie na własne oczy potwora z Loch Ness. Rzeczywiście, gdyby się to komuś udało, to byłoby to wydarzenie na miarę światowego odkrycia. Potwór ten jest bowiem uznawany za jedno z niewytłumaczonych zjawisk na Ziemi.

Potwór z Loch Ness – zdjęcia

Niejednokrotnie zostały przedstawione ekspertom w tej dziedzinie nauki dowody mówiące o istnieniu potwora, jednak wszystkie przeprowadzane ekspertyzy dawały rozbieżne wnioski i nie wnosiły konkretnych dowodów w sprawie istnienia zwierzęcia. Jednym z takich dowodów jest zdjęcie zrobione przez mieszkańca Foyers, który rzekomo zobaczył potwora siedzącego na skale. Następny dowód to film Dinsdale’a przedstawiający na wodzie jeziora płynący z dość znaczną szybkością duży, wystający z wody garb.

Poza tymi dowodami istnieje jeszcze wiele relacji mówiących o istnieniu stworzenia, jednak tak jak wcześniej wspomniano, żadna z nich nie jest dość wiarygodna, aby w stu procentach przyjąć, że potwór z Loch Ness żyje. Organizowano nawet wiele wypraw mających na celu odnalezienie go, jednak żadna z nich nie przyniosła zadowalających efektów. Mowa tu jest o wyprawach takich jak: wyprawa Mountaina z 1934 roku, późniejsza wyprawa Bakera z roku 1960 czy też Wielka Ekspedycja, którą zorganizował Uniwersytet z Chicago. Dziwić może fakt, że w miarę rozwoju elektroniki i wymyślania coraz to nowszych urządzeń do badań zarówno na powierzchni wody, jak też w ciemnych jej głębinach nie można jednoznacznie stwierdzić zamieszkiwanie potwora z Loch Ness w jego wodach.

Was this helpful?

2 / 0