Praca na akord

Praca na akord to rodzaj pracy wykonywanej przy zbiorach sezonowych będącej idealnym sposobem na zarobienie sobie pieniędzy przez wakacje, a także najlepszym rozwiązaniem dla studentów. To właśnie studenci najczęściej decydują się na prace na akord przy zbiorach różnego typu jak: winogron, truskawek, jabłek. Itp. Praca na akord wymaga dużej odporności na stres oraz siły, gdyż nie ukrywajmy jest to najczęściej praca fizyczna.

Praca na akord – umowa

Zazwyczaj tego typu pracę można znaleźć za granicą, w Holandii np. truskawki, w Austrii malina oraz borówka, Niemcy sałata, kapusta, oraz Francja winogrona. Pracodawca przy takiego typu działalności boi się zatrudniać ludzi tzw. „na czarno” więc zazwyczaj obowiązuje umowa zlecenie, czas trwania takiej umowy to okres od 3- 8 tygodni. Pierwsze prace przy zbiorach zaczynają się już pod koniec maja przy sałacie i truskawkach, a kończą początkiem października przy winobraniu.

Praca na akord – wynagrodzenie

Wynagrodzenie w pracy na akord mierzone jest ilością wykonywanej pracy. Zależne jest głównie od rodzaju owocu, warzywa które się zbiera, a także ilości wykonywanej pracy.

Wynagrodzenie wygląda mniej więcej tak:

  • 0,90 euro za kg – malina,
  • 1 euro za kg – winogrono,
  • 5 euro za skrzynkę truskawek,
  • 3 euro za łubiankę truskawek
  • porzeczka 0,30 euro za kg,
  • czereśnia również 0,30 euro za kg.

Zazwyczaj jeszcze do kwoty zarobionej dochodzą również różne dodatki oraz premie dawane przez pracodawcę.

Praca na akord – kodeks pracy

Jeśli chodzi o kodeks pracy to pojęcie wynagrodzenia za pracę nie jest zdefiniowane. Możemy opierać się na niektórych regulacjach kodeksowych m.in. na art. 22 § 1, art. 78 czy 80 k. p., można powiedzieć, że wynagrodzenie to świadczenie, jakie pracodawca musi wypłacać pracownikowi okresowo lub na zakończeniu pracy w zamian za wykonaną przez niego pracę, odpowiednio do rodzaju tej pracy, ilości oraz jakości.

Was this helpful?

0 / 0