Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Seks – mówi się o nim bardzo wiele i bardzo różnie. Jedni z nas twierdzą, że to doskonały sposób na odreagowanie po ciężkim dniu. Inni widzą w nim jedynie krótkotrwałą przyjemność. Jeszcze inni twierdzą, że seks to dopełnienie związku. Nie brak też i takich przekonań według których seks to lek na „zaburzenia” w związku. Bez względu jednak na to, jak patrzymy na seks i jak go interpretujemy, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o jednym: o naszym bezpieczeństwie.
Bardzo wiele mówi się o tym, że za bezpieczny seks odpowiedzialny jest głównie mężczyzna. Z tego też względu widok jakim jest prezerwatywa w męskim portfelu czy też w szafce obok łóżka z jego strony nikogo nie dziwi. Przyjęło się twierdzić, iż prezerwatywa to jeden z bardziej skutecznych sposobów czy też metod antykoncepcji. Jest w tym wiele prawdy. Jednakże należy podkreślić przede wszystkim fakt, że prezerwatywa podobnie jak wiele innych środków antykoncepcyjnych, nigdy nie jest środkiem w 100% pewnym.
Prezerwatywa – skuteczność
Prezerwatywa i jej skuteczność najbardziej zdaje się sprawdzać z chwilą, kiedy współżyjemy z obcym partnerem. Jej użycie jest tutaj wręcz obowiązkiem. Dlaczego? ponieważ to ona chroni nas przed takimi niebezpiecznymi chorobami jak AIDS czy choroby weneryczne (te drugie potrafią „drzemać przyczajone” a ich obecność ujawnia się dość późno).
Prezerwatywę lepiej także stosować w przypadku gdy jest to pierwszy stosunek lub kiedy nie chcemy zostać rodzicami. Możecie wierzyć lub nie – ale sama świadomość, że takie zabezpieczenie istnieje i że możemy się nim ochronić przed niechcianą ciążą lub innymi poważnymi problemami, to naprawdę ogromny komfort psychiczny: zarówno dla kobiety jak i dla samego mężczyzny.
Podejście mężczyzn i kobiet co do prezerwatywy znacznie się różni. Dla kobiety to synonim bezpiecznego seksu, z pewnością że nie naraża swojego zdrowia. Dla mężczyzny z kolei, prezerwatywa to jedynie „dodatek” do seksu. Nie świadczy to jednak o wrażliwości jednego czy drugiego. Po prostu większym niebezpieczeństwem odnośnie seksu bez zabezpieczenia, obciążona jest kobieta: może zajść w ciążę, może też poważnie zachorować. Mężczyzna obciążony jest potencjalnie drugą opcją. Jednakże jak sugerują lekarze, choroby weneryczne u mężczyzn zdarzają się rzadziej niż u kobiet. Mają też o wiele mniej przykry przebieg. Trwają też o wiele krócej.
Wiemy o tym doskonale, że seks jest najbardziej pożądanym przeżyciem przez młodych ludzi. z tego też względu to właśnie oni powinni pamiętać przede wszystkim o tego typu zabezpieczeniu. Jak jednak dowodzą statystyki niechcianych czy małoletnich ciąż, świadomość i obowiązek zabezpieczania się jest u młodych na bardzo niskim poziomie.
Wiemy już jak wiele zawdzięczamy ochronie jaką jest prezerwatywa. Znamy też stosunek do niej wśród dojrzałych jak i tych zupełnie niedoświadczonych partnerów seksualnych. Czy wiecie jednak jaki jest początek prezerwatywy? Prezerwatywa i jej historia jest dość długa. Otóż po raz pierwszy usłyszano o niej w XVI wieku. pierwsze prezerwatywy wykonywane były z lnianych woreczków nasączanych specjalnymi solami. Z czasem ulepszono jej wytwarzanie i wykonywano ją z baranich, kozich i świńskich jelit. Następna była owcza ślepa kiszka.
Pierwsza elastyczna prezerwatywa pojawiła się w XIX wieku. Do ich produkcji używano wulkanizowanego kauczuku. Na pomysł kolorowych, elastycznych i bardziej wygodnych prezerwatyw wpadli w 1949 roku Japończycy.
Was this helpful?
0 / 0