Problemy z erekcją

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Przejściowe kłopoty z potencją mogą się przytrafić każdemu mężczyźnie. Zaburzenia erekcji stwierdza się, gdy co najmniej jedna na cztery próby zbliżenia kończy się niepowodzeniem. Lecz nawet wtedy zamiast się frustrować, lepiej zwrócić się do specjalisty. W tym celu należy wybrać się z wizytą do urologa. Lekarza będą interesować przebyte choroby, operacje chirurgiczne, leki przyjmowane obecnie i tryb życia pacjenta. Konieczne też będą badania krwi na poziom cukru, cholesterolu oraz hormonów. W przypadku doznanych urazów kręgosłupa pomocne bywa wykonanie tomografii komputerowej. Czasem konieczna też jest konsultacja u innych specjalistów, np. psychologa, neurologa czy kardiologa. Dopiero po postawieniu odpowiedniej diagnozy urolog wdroży odpowiednie leczenie.

Problemy z erekcją – przyczyny • Zaburzenia hormonalne – problemy pojawiają się, gdy w organizmie mężczyzny za mało jest testosteronu – głównego hormonu płciowego wytwarzanego w jądrach, a zbyt dużo prolaktyny – produkowanej przez przysadkę mózgową. Jej nadmiar obniża popęd płciowy. • Uszkodzenie nerwów erekcyjnych – najczęściej jest skutkiem cukrzycy i stwardnienia rozsianego, urazów kręgosłupa lub operacji gruczołu krokowego (prostaty). • Niektóre leki – szczególnie leki przeciwwrzodowe, przeciwdepresyjne, moczopędne, onkologiczne, przeciw nadciśnieniu. • Blokady psychiczne – szczególnie dotyczy to młodych mężczyzn rozpoczynających inicjację seksualną. Powodem kłopotu może też być, np. poczucie winy towarzyszące zdradzie. • Niehigieniczny tryb życia: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zbyt mała aktywność fizyczna, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, uboga w warzywa i owoce, przeciążenie pracą zawodową, stres.

• Schorzenia układu krwionośnego – jeśli tętnice doprowadzające krew są zwężone blaszką miażdżycową, do ciał jamistych nie dociera wystarczająca ilość krwi.

Problemy z erekcją – leczenie:
Psychoterapia – gdy źródłem impotencji są zaburzenia nerwicowe. W razie potrzeby wspomaga się ją lekami uspokajającymi. W leczeniu prowadzonym przez psychologa lub seksuologa, często bierze udział partnerka.
Środki rozszerzające naczynia krwionośne, powodujące napływ krwi do penisa, np. viagra. Tabletka działa po 60 minutach od zażycia i pozwala na odbycie stosunku przez 4-5 godzin. Dostępne są również inne stymulatory tego typu. Żadnego jednak z tych leków nie wolno łączyć z lekami nasercowymi (np. z nitrogliceryną). Nie są też zalecane przy zaburzeniach funkcji nerek, wątroby i przy zaawansowanej chorobie wieńcowej. Tym pacjentom lekarz może przepisać inne środki działające nie na układ krążenia, a jedynie na układ nerwowy.
Terapia hormonalna, np. podawanie uzupełniającej dawki testosteronu.
Zabieg operacyjny – wykonywany u osób z nieodwracalnymi zmianami typu organicznego, gdy inne sposoby zawiodły.

Bardzo ważna jest pomoc partnerki: – Powinna okazywać mężczyźnie cierpliwość i miłość, a nie współczucie. – Pilnować partnera, by się nie przepracowywał. Zmęczenie i siedzący tryb życia osłabiają pożądanie. – Zachęcać go do aktywności ruchowej. Zdaniem amerykańskich naukowców najlepszym sposobem na utrzymanie potencji jest codzienny 3-kilometrowy spacer.

– Pomyśleć o zmianie miłosnego rytuału. W łagodnych zaburzeniach erekcji pomocna bywa przedłużona gra wstępna, pieszczoty w ciepłej wodzie. Korzystnie na erekcję wpływa miłość po przebudzeniu, gdy w organizmie mężczyzny buzuje testosteron.

jaki-lekarz_m-2599295 Również przyroda ofiarowała nam moc przypraw, ziół i pokarmów, które poprawiają sprawność seksualną. Choć do końca nie wiemy jak właściwie działają, jedno jest pewne afrodyzjaki skutkują. Moc podnoszenia seksualnych możliwości przypisuje się przede wszystkim pokarmom i napojom bogatym w witaminy PP, B1, B3 i E oraz minerały – cynk i fosfor.

Afrodyzjaki zamiast viagry: ♦ Kuszące zioła, np. lubczyk. ♦ Zmysłowe przyprawy, np. kardamon, imbir, cynamon. ♦ Erotyczna moc warzyw, np. sałatka z selera, jabłka i orzechów, szparagi, rzodkiew, karczochy, sałata, pory. ♦ Z morskich głębin, np. ostrygi, krewetki, homary, małże – zawierają bogactwo minerałów szczególnie ważnych dla sprawności seksualnej: cynk, fosfor, jod, żelazo, witamina B.

♦ Owoce – niektóre z nich podniecają mężczyzn już samym swoim kształtem i zapachem, np. brzoskwinia.

Was this helpful?

0 / 0