Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Większość osób stara się dbać o swoje zęby. Regularne wizyty u stomatolog to podstawa, jeśli chce się mieć zdrowy i piękny uśmiech. Jeśli nasze zęby są zdrowe, również i cały organizm cieszy się bardzo dobrą kondycją. Nie bez powodu mówi się, że chcąc pozbyć się jakiś chorób, trzeba najpierw zabrać się za zęby, gdyż od nich wiele zależy. Uszkodzone i zepsute zęby powodują bardzo wiele groźnych i niebezpiecznych dla życia chorób. Od małego powinno się dbać o zęby naszych dzieci. W tym też celu w większości szkół znajduje się dentysta, który bada, sprawdza i ewentualnie naprawia różnego rodzaju uszczerbki i choroby zębów.
Próchnica
Jaka jest najczęstsza choroba, która dotyka naszych zębów? Co sprawia nam najwięcej problemów z zębami? Jest to próchnica zębów, która nieleczona może zniszczyć najbardziej trwałe nawet zęby. Czym jest próchnica? Najprościej mówiąc, to choroba bakteryjna, która zakaża tkanki twarde zęba. Objawia się ona tym, że demineralizuje substancje nieorganiczne i tym samym powoduje proteolizę substancji organicznych. Spowodowane jest to działaniem kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej, które tworzą się poprzez metabolizm cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego. Nie bez powodu mówi się, że mycie zębów minimum dwa razy dziennie jest bardzo ważne, i prowadzi do tego że zęby są zdrowe, piękne i mają długą żywotność.
Próchnica – przyczyny
Przyczyną próchnicy są przede wszystkim bakterie, cukry, podatność zęba i czas to cztery czynniki, które razem połączone doprowadzą do rozwoju próchnicy. Jeśli długo będziemy zwlekać, czas będzie działał na naszą niekorzyść, szczególnie jeśli zęby są podatne na tego rodzaju bakterie. Do tego ich wytwarzanie wywołane jest szczególnie słodyczami, które w największym stopniu niszczą zęby człowieka.
Próchnica – leczenie
Jeśli chcemy rozpocząć leczenie próchnicy, musimy zdać sobie sprawę z tego, że sposób leczenia zależy od konkretnego przypadku. Zależne jest to bowiem od tego, jak bardzo próchnica zaatakowała nasze uzębienie. To o czym każdy powinien pamiętać, to fakt, że próchnicy w żaden sposób nie można już leczyć, ale można zatrzymać proces postępowania choroby. Celem leczenia jest to, by zachować ząb i zapobiec powikłaniom próchniczym. Leczenie polega na tym, że usuwa się uszkodzoną tkankę zęba i umieszcza się tam materiał, który służy do odbudowy. Najczęściej jest to amalgamat, srebro, szkło-jonomery lub różnego rodzaju kompozyty. Jeśli próchnica jest bardzo zaawansowana i dojdzie do uszkodzenia tkanek miękkich, wtedy należy rozpocząć leczenie kanałowe, które zabiera wiele czasu i pieniędzy. Oczywiście, jeśli ktoś już całkowicie zapomniał, gdzie znajduje się stomatolog, wówczas po wielu latach nieleczenia trzeba po prostu zabrać się za usuniecie zęba. A jak wiadomo, jest to stan nieodwracalny, gdyż ząb stały nigdy już nam nie odrośnie. W przypadku niewielkich ubytków wiele profesjonalnych gabinetów stosuje leczenie ozonem, które faktycznie przynosi upragnione rezultaty.
Próchnica – profilaktyka
W żaden sposób nie można bagatelizować problemów, które dotyczą naszych zębów. Trzeba starać się robić wszystko, by jak najdłużej cieszyć się z możliwości używania swojego uzębienia. Osoby, które przez całe życie regularnie się badają i które niwelują każde ubytki, po pierwsze cieszą się długi czas swoimi zębami, a po drugie, dłużej żyją, w pełni szczęśliwie i bezboleśnie. Oby każdy potrafił być osobą odpowiedzialną za jakość swojego życia. Warto zęby pielęgnować, dbać o nie i je leczyć, zaś regularne ich mycie to jeden z podstawowych aspektów zapobiegania próchnicy!
Was this helpful?
0 / 0