Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Kuchnia to jedno z takich miejsc w domu, w którym spędzamy wiele czasu, dlatego też powinna być ona wygodna w użytkowaniu, funkcjonalna i ergonomiczna. Planowanie kuchni najlepiej rozpocząć już w fazie remontu mieszkania czy domu, lub ich budowy. Wtedy najlepiej zagospodarować miejsce, w którym znajdą się określone meble, przyłącza do urządzeń kuchennych odpływy wody i tym podobne szczegóły techniczne.
Pierwszą sprawą jest określenie stylu aranżacji oraz kolorystyki. Na wybór kolorów powinien przede wszystkim wpływać układ okien i wpadającego do pomieszczenia światła. Najlepsza w przypadku kuchni jest lokalizacja północna. Podyktowane jest to faktem, iż kuchnia to najcieplejsze w domu pomieszczenie, a co za tym idzie, gotowanie latem w kuchni zlokalizowanej w południowej części domu byłoby nie lada wyzwaniem. Dlatego w większości projektowanych domów jednorodzinnych kuchnie umiejscawia się od północy. Jeżeli dysponujemy niewielkim pomieszczeniem kuchennym, najrozsądniej będzie wybrać kolorystykę jasną, rozświetlającą optycznie wnętrze. Pozwala to na osiągnięcie dobrych rezultatów zwłaszcza wtedy, jeśli mamy w kuchni małe okno. Jeśli natomiast mamy do zagospodarowania dużą kuchnię położoną od oświetlonej słońcem strony, warto rozważyć urządzenie jej w ciemniejszych barwach ścian i mebli. Nie jest polecane także zakładanie blatów z połyskiem w jasnej kuchni, będą one bowiem odbijać promienie słońca i razić w oczy.
Występują trzy podstawowe sposoby zaaranżowania kuchni:
1. Kuchnia retro – dominuje w niej drewno, listwy bogato rzeźbione, stylowe dodatki w drewnie, sprzęt AGD jest wkomponowany w ogólną zabudowę, nierzadko jest niewidoczny.
2. Kuchnie nowoczesne, łączące różnorakie materiały, takie jak drewno, folia, laminat, metal. Kuchnie takie cechują się dużą funkcjonalnością i praktycznie nieograniczonymi możliwościami aranżacyjnymi.
3. Kuchnie – laboratoria, tzw. „high tech”. Dominują w nim barwy zimne, materiały najczęściej wykorzystywane to metal i szkło. Sprzęt AGD występujący w takich kuchniach cechuje się wysokim stopniem zaawansowania technicznego.
Średni czas użytkowania kuchni szacuje się na około 20 lat, dlatego należy dobrze zastanowić się nad tym, czego będziemy oczekiwać od naszej kuchni tak, aby wybrany przez nas projekt był funkcjonalny i przez jak najdłuższy czas spełniał nasze oczekiwania.
Zabudowanie naszej kuchni szafkami na produkty powinno pozwalać na swobodną pracę w kuchni. Ważne jest również uwzględnienie prawidłowych odległości pomiędzy konkretnymi elementami wyposażenia, które tworzą tak zwany „ciąg technologiczny”. W skład ciągu technologicznego wchodzić będą takie urządzenia jak lodówka, zlewozmywak, kuchenka. W myśl zasady funkcjonalności, ciąg taki powinien wyglądać następująco: lodówka, w której przechowujemy żywność, zlew, gdzie wstępnie przygotowujemy pożywienie (mycie, płukanie itp.) oraz kuchenka, na której dokonuje się obróbka termiczna (gotowanie, smażenie, pieczenie). Niekiedy działanie tegoż ciągu przebiega w odwrotnym kierunku, gdy na przykład odcedzamy jakieś ugotowane produkty. Najlepiej, jeśli wszystkie trzy elementy znajdują się niedaleko siebie, ww jednej linii bądź na planie trójkąta tak, żeby osoba pracująca w kuchni nie miała większych trudności z przemieszczaniem się między nimi. Należy również zachować odstępy między nimi, by mieć zapewnione minimum przestrzeni roboczej blatu, gdzie będziemy mogli np. odłożyć zdjęty z kuchenki garnek, odstawić coś do wystygnięcia itp. Pamiętajmy także, żeby nie umiejscawiać lodówki zbyt blisko urządzeń emitujących ciepło, gdyż wtedy znacznie obniża się sprawność jej działania i mocno wzrasta pobór prądu. Dlatego też należy wystrzegać się ustawiania lodówek przy kaloryferach, kuchenkach, piecykach itp.
Szafki wiszące są równie ważnym elementem zabudowy pomieszczenia kuchennego. Pamiętajmy, że im szafka jest wyżej zawieszona, tym mniejsza jest jej funkcjonalność i tym trudniej się do niej dostać. Ciężko również zobaczyć, co jest w takiej szafce na górnej półce bez stawania na taborecie. Dlatego najbardziej funkcjonalne są szafki niezbyt wysokie i otwierane do góry, które umożliwiają nam swobodny wgląd w zawartość. Projektowanie kuchni z salonem to także interesujące wyzwanie dla projektantów.
Ostatnia istotna rzecz to liczba gniazdek i przyłączy oraz odpływów wody. Warto dobrze zastanowić się ile będziemy ich potrzebować, włączając w to lodówkę, kuchenkę, zmywarkę. Trzeba zwrócić uwagę, aby gniazdka nie były usytuowane zbyt blisko gorących i mokrych miejsc, może to spowodować przepalenie się instalacji lub jej zamoczenie, co doprowadzić może do spięcia, porażenia prądem a nawet pożaru.
Was this helpful?
0 / 0