Prostata

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Prostata jest to gruczoł krokowy znajdujący się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Jest położona między spojeniem łonowym, a ścianą odbytnicy. Położenie to daje możliwości diagnostycznego i leczniczego dostępu do gruczołu krokowego od strony odbytnicy. Pomaga to na przykład w badaniu palcem, ultrasonografii, biopsji lub termoterapii. Kształt prostaty to odwrócony stożek o gładkiej sprężystej powierzchni.

Prostata – wielkość

W chwili urodzenia prostata ma rozmiar ziarna grochu. Jednak z naszym rozwojem również ona zaczyna się powiększać. W okresie dojrzewania między trzynastym a siedemnastym rokiem życia osiąga znaczny wzrost. Swoją dojrzałość osiąga w wieku trzydziestu lat. Nowotwór złośliwy potocznie zwany rakiem prostaty rozwija się zazwyczaj w strefie obwodowej gruczołu. W przeciwieństwie do łagodnego przerostu prostaty, rak prostaty jest chorobą znacznie groźniejszą. W Europie jest trzecią przyczyna zgonów z powodu nowotworów. Częstość występowania raka gruczołu krokowego stale się zwiększa. W latach 1999 – 2005 nastąpił wzrost zachorowań o 44%. Jest to podstępny i nieprzewidywalny nowotwór. Rozwija się skrycie i może ujawnić się dopiero wtedy, gdy są już przerzuty na inne narządy, a wówczas na leczenie jest już za późno. Czynnikami, które mogą powodować zachorowanie jest zła dieta oraz palenie papierosów.

Rak prostaty

Jest to jeden z najbardziej trudnych do wykrycia nowotworów. Objawy są ukryte, dopiero w późnym stadium się ujawniają. Jest to tępy ból brzucha i miednicy, występująca co chwilę potrzeba oddania moczu, niemożność w chęci wydalenia moczu oraz cienki i przerywany strumień, częste wstawanie w nocy aby oddać mocz, krew w moczu, uczucie dyskomfortu spowodowanego niepełnym wydaleniem moczu, bolesne ejakulacje, utrata apetytu, a także ból kości w przypadku przerzutów. Jak w każdej chorobie najważniejsze jest zapobieganie i diagnostyka. Stosuję się te same metody, co w badaniach przesiewowych. Jeśli podejrzewa się już nowotwór, to należy go nakłuć (biopsja) i zbadać próbkę tkanki pod mikroskopem. Dopiero to badanie pozwala na jednoznaczne rozpoznanie. W poszukiwaniu przerzutów wykorzystuje się m.in. scyntygrafię kości, USG innych narządów, tomografię komputerową, magnetyczny rezonans jądrowy, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej oraz biopsję węzłów chłonnych.

Prostata – leczenie

Tak jak w przypadku wielu nowotworów tak samo prostata wcześniej wykryta jest wyleczalna.  W przypadku choroby zaawansowanej odpowiednie leczenie może opóźnić jej rozwój i poprawić komfort życia. Metody leczenia są różne i zależą od wielu czynników. Jest to indywidualna decyzją lekarza, który prowadzi chorego. Mają na to wpływ między innymi wiek pacjenta, stopień zaawansowania choroby, złośliwość nowotworu oraz inne schorzenia pacjenta. Jednym ze sposobów leczenia prostaty jest radioterapia. Stosowana jest u pacjentów, którzy nie godzą się na zabieg lub ich ogólny stan zdrowia na to nie pozwala. Jest to metoda, która niesie za sobą powikłania. Bardzo bolesne parcie na stolec, bóle krocza występują statystycznie u około 50% pacjentów, bóle przy oddawaniu moczu oraz pieczenie przy oddawaniu moczu. Zdarza się także całkowite zatrzymanie funkcji wydalania moczu i założenie cewnika. Oczywiście rozwój techniki pozwolił na wprowadzaniem wielu innych metod, które dają mniejsze powikłania, lecz cały czas jest to groźna choroba, która uśmierciła już wiele osób.

Was this helpful?

0 / 0