Przebarwienia — skuteczne metody na walkę z tymi niedoskonałościami

przebarwienia-skuteczne-metody-na-walke-z-tymi-niedoskonalosciami

Przebarwienia to jeden z najpopularniejszych problemów skóry, który jest spowodowany intensywną produkcją melaniny. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest zbyt duże nasłonecznienie, ale także zaburzenia hormonalne, ciąża, menopauza, antykoncepcja, a także czynniki genetyczne. Istnieje wiele metod, które pozwalają na skuteczną walkę z tymi niedoskonałościami. Jak pozbyć się przebarwień i zapobiegać ich nawrotom? Podpowiadamy. 

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia to zmiany barwnikowe spowodowane nadmiernym wydzielaniem się naturalnego pigmentu skóry, jakim jest melanina produkowana przez melanocyty. Od ilości i aktywności tych komórek uzależniony jest między innymi koloryt naszej cery, jednak wpływ na nią mają również inne czynniki.

Wśród zewnętrznych wyróżnia się promieniowanie UV, z kolei wewnętrzne związane są głównie z aktywnością hormonów. Z tego powodu na zmiany te są szczególnie narażone kobiety w okresie ciąży i menopauzy, a także stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. Ciemne plamy mogą pojawić się też wraz z wiekiem.

Przebarwienia a właściwa pielęgnacja skóry

W walce z przebarwieniami niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Nie można zapomnieć o codziennym oczyszczaniu i demakijażu twarzy, ponieważ resztki kosmetyków mogą nasilać stany zapalne powodujące nowe zmiany barwnikowe.

Dodatkowo skóra musi być właściwie nawilżana. W tym celu warto zastosować kwas hialuronowy, właściwości tej substancji doceniane są w branży kosmetycznej, ponieważ poprawia ona ogólną kondycję skóry, przywraca jej blask, wygładza strukturę i redukuje drobne zmarszczki, a dodatkowo poprawia napięcie.

Jakie kosmetyki sprawdzą się na przebarwienia?

Kosmetyki które redukują przebarwienia to przede wszystkim wszelkie preparaty o działaniu rozjaśniającym. Zalicza się do nich między innymi kwas azelainowy, witaminę C, czy retinol. Występują w formie kremów, serów i maści o różnym stężeniu, dlatego każdy znajdzie produkt idealnie dostosowany do swoich potrzeb.

W walce z przebarwieniami pomagają również preparaty wybielające, które zawierają substancje hamujące aktywność tyrozynazy odpowiedzialnej za produkcję barwnika w skórze. Po takie produkty powinny sięgnąć zwłaszcza osoby, u których źródłem tego problemu są czynniki hormonalne lub genetyczne.

Profilaktyka przebarwień

Nie każdego typu przebarwienia można uniknąć. Jednak te spowodowane przez promieniowanie UV często są wynikiem braku stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Z tego powodu należy przez cały rok uważać na słońce.

Warto wybierać kremy z filtrem o pełnym spektrum ochrony, ponieważ promieniowanie UVA dociera do nas również przez szyby, czy chmury i powoduje powstawanie wolnych rodników, a także zmiany barwnikowe na skórze. Najlepiej postawić na produkt z SPF 50 i pamiętać również o jego reaplikacji.

Kiedy udać się do dermatologa?

Jeżeli regularnie stosowane preparaty kosmetyczne nie przynoszą oczekiwanego efektu, warto wybrać się do dermatologa. Taki specjalista oceni charakter zmian i dobierze dopasowaną do nich kurację z wykorzystaniem na przykład maści zawierających większe stężenia substancji aktywnych lub zabiegów laserowych.

 

 

Was this helpful?

1 / 0

Dodaj komentarz 0