Przepisy dla dzieci

Czy i twój maluch nie chce jeść? Myślisz, ze próbowałaś już wszystkiego, a efekty nadal te same? Czasami nie trzeba zmieniać wiele, bo maluszki potrzebują zachęty do jedzenia. Jak macie to rozumieć? Z pewnością próbowaliście prosząc, krzycząc, grożąc… a czy próbowaliście zachęcić do jedzenia zabawą? Nie oznacza to wcale, ze podczas jedzenia będziecie się bawić. Choć może wydać wam się to niemożliwe, większość maluszków to wzrokowcy, a jedzenie musi kusić je wyglądem by spróbowały jak smakuje. Najważniejsze dla nich by posiłek zjadały z wami wspólnie, a reszta do doskonała zabawa w kuchni dla Was. Przygotujcie obiad jak zawsze, ale talerz dla maluszka udekorujcie tak by z chęcią usiadł i spróbował, nie wszystko musi mu smakować, więc jeśli szczególnie czegoś nie lubi, nie zmuszaj go, bo zniechęcasz tym samym go do reszty posiłku. Nikt nie lubi wszystkiego, a maluszki też mają swoje ulubione przysmaki. Oto kilka ciekawych przepisów dla Waszych dzieci (wskazane dla dzieci od 12 miesiąca życia).

Smaczna rybka w sosie koperkowym (od 12 miesiąca)

Składniki:

– 0,5 kg filetów rybnych, – 2 łyżki masła, – 2 łyżki mąki, – Szklanka wywaru z warzyw, – Szklanka mleka, – 3 łyżki siekanego koperku, – Cytryna.

Sposób przygotowania:

Filety ugotuj w wywarze warzywnym lub z kostki rosołowej. Na rozgrzanej delikatnie patelni rozpuść masełko i wymieszaj z mąką. Gdy całość będzie już ciepła, dolewaj powoli mleka, cały czas mieszając całość i doprowadzając do zagotowania. Dopraw solą i cytryną, a następnie dodaj koperek i całość dobrze wymieszaj. Ugotowane filecik potnij w paseczki i ułóż jak kwiat na talerzu. Polej gotowym sosem tworząc ładną całość. Do dekoracji możesz użyć świeżego koperku.

Polędwiczki wieprzowe z dynią i ryżem (od 18 miesiąca)

Składniki:

– 200 g miąższu z dyni bez pestek, – 1 szt. małej polędwiczki wieprzowej, – 1 dymka (można zastąpić jedną cebulą cukrową), – Pieprz, – 0,5 łyżeczki łagodnego curry, – Oliwa z oliwek, – Natka pietruszki, – Brązowy ryż.

Sposób przygotowania:

Kawałek mięska dokładnie umyć i pokroić w kosteczkę lub paseczki, a następnie wymieszać z przyprawami. Dynię siekamy w drobną kosteczkę. Cebulkę obieramy i kroimy w talarki. Rozgrzewamy na patelni oliwę z oliwek i smażymy cebulkę do momentu zeszklenia. Dodajemy pokrojone mięsko i smażymy. Gdy mięsko będzie miękkie dodajemy dynię i dusimy na małym ogniu około 20 minut. Do gotowego mięska dodajemy ugotowany ryż i posiekaną natkę pietruszki (około 1,5 łyżki), całość dokładnie mieszamy. Gotowe danie wsadź do niewysokiego kupeczka i ubij do środka, robiąc z masy babkę na talerzu dziecka. Udekoruj gałązką koperku.

Pyszne placuszki z konfiturami (od 18 miesiąca)

Składniki:

– Łyżeczka masła, – 115 g mąki (np. pszennej), – Proszek do pieczenia (pół łyżeczki), – Łyżka brązowego cukru, – Szczypta soli, – Jajko, – 150ml mleka, – Odrobina cynamonu, – Dodatki np. konfitury owocowe, czekolada, bita śmietana, cukier puder, miód itp.

Sposób przygotowania:

Do wysokiego naczynia wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, cukier, sól, cynamon i całość dokładnie mieszamy. W małym garnuszku rozpuszczamy masło i studzimy. Do osobnego naczynia wbijamy jajko i łączymy z mlekiem ubijając przez chwilę, po czym dodajemy ostudzone płynne masło i dokładnie całość mieszamy. Płynną mieszankę łączymy z sypkimi produktami w jednym naczyniu. Rozgrzewamy patelnię i na niewielkiej ilości tłuszczu smażymy małe placuszki ok 5cm średnicy. Smażymy na rumiane z obu stron. Gotowe placuszki podaj dziecku na talerzyku i pozwól samodzielnie wybrać dodatek i posmarować nim placuszka. Dzięki temu będzie miało swój udział i chętniej zje.

Warto pamiętać by przygotowywać dla maluszków dania zdrowe i ciekawie podane. Wystarczy ułożyć je w ciekawy sposób, udekorować i zachęcić do tego również dziecko. Niech pomaga przygotowywać i dekorować, zachęcaj je również do samodzielnego zjadania, bo jedzenia dla malucha to świetna zabawa o ile mama nie krzyczy „Nie pobrudź się!”. Bardzo ważne by twój maluszek zjadał dużo warzyw i owoców. Układaj z nich różne kształty, zwierzaki, kwiatki i zapraszaj do smakowania. Możecie również pobawić się w zgadywanki „Co to jest?” i dawaj dziecku z zamkniętymi oczami próbować dane warzywo lub owoc. Zaobserwujesz tym samym co mu smakuje, a całą zabawę zakończ wspólnym zjadaniem smakowitych warzyw i owoców. Pamiętaj, że dla twojego maluszka wspólne posiłki są najważniejsze!

Was this helpful?

0 / 0