Przeziębienie

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów zdrowotnych, bez względu na porę roku oraz wiek jest przeziębienie. Z medycznego punktu widzenia jest to następstwo zmniejszenia odporności ustroju wskutek działania zimna.

Przeziębienie – przyczyny

Mechanizm powstawania przeziębienia jest bardzo ciekawy. Polega on na obniżeniu sprawności naczyń znajdujących się w powłokach skórnych, w błonie śluzowej dróg oddechowych, w mięśniach i stawach. Są to jednocześnie najbardziej charakterystyczne miejsca, w których pojawiają się objawy przeziębienia. Osłabione tkanki, łatwiej przepuszczają niebezpieczne dla ustroju drobnoustroje z zewnątrz. Tym samym dochodzi do zakażenia. W zależności od tego, gdzie dostaną się drobnoustroje oraz od ich rodzaju, pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, czyli katar nosa, zapalenie płuc, stawów, nerek. Jak podkreślają jednak lekarze przeziębienie to nie choroba a jedynie stan organizmu sprzyjający do powstania pewnych chorób z przeziębienia czyli katar nosa, nieżyt oskrzeli, angina, zapalenie płuc, grypa, zapalenie stawów czy nerek.

Najciężej przeziębienie przechodzą zawsze małe dzieci i osoby w bardzo zaawansowanym wieku. Najłatwiej też ulegają mu kobiety w ciąży oraz osoby, które właśnie przebyły jakąś trudną i ciężką infekcję, która zwalczana była antybiotykami.

Przeziębienie – objawy ○ Uciążliwy kaszel; ○ Drapanie w gardle; ○ Katar; ○ Rozbicie i złe samopoczucie; ○ Bóle mięśni;

○ Gorączka lub stany podgorączkowe.

Przeziębienie – leczenie

Podejmując temat leczenia przeziębienia należy powiedzieć, że należy je rozpocząć natychmiast po pojawieniu się pierwszych objawów. Im wcześniej zaatakujemy wirusy, które dostały się do naszego ustroju, tym szybciej nasz organizm poradzi sobie z infekcją.

Przeziębienie – leki

Leczenie należy rozpocząć dobierając odpowiednie leki. Przede wszystkim chodzi tu o syrop na kaszel. Jeśli dodatkowo uskarżamy się na dokuczliwy ból gardła lub na nieprzyjemne drapanie w gardle, wówczas powinniśmy też zainteresować się lekami na ból gardła. Mogą to być tabletki do ssania, preparaty w aerozolu lub atomizerze. Dla maluchów najbardziej skuteczne są leki w postaci żelu lub maści. Przy przeziębieniu należy też podjąć zdecydowaną walkę z katarem. Do swojej dyspozycji mamy tu nie tylko krople. Lekarze zalecają preparaty do inhalacji. Bardzo pomocnymi lekami do walki z przeziębieniem są też herbatki ziołowe takie jak: malina, lipa, bez czarny, dzika róża lub jeżówka. Wszystkie one są łatwodostępne w każdej aptece a nawet w zwykłych hipermarketach.

Was this helpful?

0 / 0