Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Planując ciążę wiele kobiet obawia się najbardziej tego, że przybiorą one na wadze i nie będą w stanie zrzucić zbędnych kilogramów i wrócić do stałej wagi. Dlatego też dla wielu młodych przyszłych mam wiadomość o ciąży staje się prawdziwym dramatem, gdyż wyobrażają sobie jak dużym problemem będzie dla nich późniejszy powrót do swojej dawnej szczupłej sylwetki. Inne z kolei, przerażone wizją jaką jest nieuniknione tycie w ciąży, rezygnują za wszelką cenę z szansy macierzyństwa.
Przyrost wagi w ciąży
Zachodząc w ciążę, każda kobieta zastanawia się, w jaki sposób zmieni się i czy na korzyść czy wprost przeciwnie jej sylwetka. Wiele z przyszłych mam tkwi w mylnym przekonaniu, że tycie w ciąży to ogromna przeszkoda w zdrowym przejściu przez cały ten okres. Inne kobiety z kolei są utwierdzane przez swoich mężów oraz przez najbliższych członków rodziny, że to właśnie przyrost wagi w ciąży, dodaje im uroku oraz podkreśla ich niedostrzegane wcześniej atuty czy też walory ich urody.
Ciężarna kobieta najczęściej postrzega tycie w ciąży jako poważną przeszkodę w radosnym przeżywaniu tego okresu. Martwią się one, w jaki sposób i czy na pewno zdołają szybko wrócić do utraconej sylwetki – do sylwetki sprzed ciąży. Myśli te odbierają im pozytywne nastawienie do wizji radosnego macierzyństwa. Nie potrafią się pogodzić z myślą, że nagle zmienia się ich sylwetka, że stają się dużo bardziej „obfite”. Wmawiają sobie, że tym samym, przez tycie w ciąży stają się mniej atrakcyjne oraz że ich mężowie czy też ojcowie ich dzieci, będą czuli swego rodzaju niechęć do nich, jako do kobiet. Takie postrzeganie problemu, jakim jest przyrost wagi w ciąży jest zupełnie nieprawidłowe. Dlaczego? Bo wyzwala same negatywne emocje i sprawia, że dana kobieta czuje się o wiele bardziej nieszczęśliwa niż ta, która przyrost wagi w ciąży traktuje, jako coś naturalnego, co tylko dodaje jej uroku. Nieszczęśliwa, rozdrażniona przyszła mama i przerażona tym, że tycie w ciąży odbiera jej i pozbawia ją kobiecości, wpływa negatywnie nie tylko na swoje samopoczucie. Zniechęca tym samym do siebie otoczenie oraz sprawia, że rozwijający się płód staje się niespokojny odczuwając i odbierając złe emocje swojej przyszłej mamy.
Kobiety będące w ciąży, zauważając, że przybierają na wadze, starają się odchudzać, pozbawiając swój organizm najpotrzebniejszych dla prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Podejmując taką decyzję zagrażają dość poważnie zdrowiu a nawet życiu swojego nienarodzonego dziecka. Na szczęście obecnie mija już moda na szczupłą ciążę a przyszłe mamy, nie mają większych oporów przed tym by pokazywać – prezentować wszystkim swoich wdzięków i krągłości. Nie ograniczają się przy tym pod kątem spożywanych posiłków a tym samym przyczyniają się do lepszego i szybszego wzrostu płodu.
Nie tak dawno udowodniono na przykładzie licznych badań, że to właśnie tycie w ciąży oraz przyrost wagi w ciąży, są tymi czynnikami, które pozytywnie wpływają na rozwój płodu. Ponadto udowodniono, że to właśnie „puszysta” ciąża może przyczynić się i na ogół przyczynia się do tego, że dzieci przychodzące na świat cieszą się lepszym zdrowiem, łatwiej i szybciej się rozwijają oraz stają się tym samym bardziej odporne na wszelkie choroby. Jeśli przyszła mama wie o tym, że w jej rodzinie przyrost wagi w ciąży, to cecha dziedziczna, pomimo tych pozytywnych przesłanek, powinna zadbać o więcej ruchu oraz ograniczać pewne składniki pokarmowe, które przyspieszają przyrost wagi w ciąży.
Prawidłowa waga w ciąży
Średni przyrost masy ciała w czasie ciąży wynosi od 12 do 13 kilogramów. Wszystko to jednak jest uwarunkowane indywidualnymi cechami oraz skłonnościami do tycia. Jeśli kobieta w ciąży, nie jest pewna jaka powinna być i jaka jest jej obecna waga, musi ona zgłosić się po poradę do swojego lekarza prowadzącego. Ten na podstawie określonych pomiarów stwierdzi czy doszło już do nadwagi czy też może kobiecie grozi niedowaga. Zaleci on jednocześnie odpowiednią dietę.
To, co szalenie ważne w omawianiu tematu przyrostu wagi w ciąży czy też tycia w ciąży, to fakt jak ogromne problemy mogą mieć kobiety, które cierpią na nadwagę w tym okresie lub które cierpią na wyraźną niedowagę. Nadwaga w ciąży może doprowadzić do wielu powikłań zdrowotnych takich jak chociażby: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy też gorsze gojenie się ran po porodzie lub po cesarskim cięciu. To samo dotyczy kobiet z niedowagą. Tutaj problemem zdrowotnym może być niedorozwój i zaburzenie właściwego rozwoju płodu.
Co zatem zrobić by tycie w ciąży i spory przyrost wagi w ciąży nie był dla kobiety problemem? Po pierwsze powinna ona unikać spożywania napojów gazowanych. Może je zastąpić sokami lub też herbatami ziołowymi bądź owocowymi. Jeśli w trakcie dnia pomiędzy posiłkami (pamiętajmy, że należy jeść kilka razy dziennie, ale małe porcje) kobieta poczuje się głodna powinna głód oszukać wodą lub jabłkiem bądź owocem banana. Ponadto kobieta powinna jeść dość obfite śniadania oraz być dość wybredną, jeśli chodzi o to co będzie jadła. Najważniejsza jest tutaj, jakość spożywanych pokarmów a nie ich ilość.
Tycie w ciąży jak widać wcale nie musi być problemem numer jeden dla przyszłej mamy. Może to być powód do dumy a nawet przynieść dużo korzyści naszemu maleństwu. Należy jedynie pamiętać by zachować tutaj zdrowy umiar i nie kierować się jedynie tym co podpowiada nam organizm. Łatwiej będzie potem zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się z szybkiego odzyskania dawnej figury.
Was this helpful?
0 / 0