Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Ciąża to okres gdy czujemy się piękne i wyjątkowe ale i czas kiedy dokucza nam wiele dolegliwość na raz. Meczą nas mdłości, bóle pleców, skurcze łydek, zgaga, zaparcia, a w końcowym etapie puchnięcie nóg, które jest prawdziwym utrapieniem. Nie bardzo wiesz jak sobie z tym poradzić, czujesz się duża, nabrzmiała, a w dodatku nie możesz zmieścić nogi w żadne obuwie, koszmar. Nogi zamiast zgrabne, straciły swe kształty i zrobiły się ciężkie, jakby z ołowiu. Niestety puchnięcie nóg w czasie ciąży dotyka co drugą ciężarną i nie jest łatwą dolegliwością do pokonania, a co najgorsze, może okazać się niebezpieczne. Opuchlizna pojawia się w okolicy kostek nóg, a nawet na dłoniach, jednak powinna zniknąć w chwili gdy ciężarna się wyśpi i odpocznie.
Puchnięcie nóg w ciąży – przyczyny
Wszystkie zmiany w wyglądzie kobiety ciężarnej są wynikiem działania natury, która rządzi się własnymi prawami i nikt ani nic nie ma na nią wpływu. W organizmie kobiety gromadzi jak największą ilość wody by zabezpieczyć kobietę podczas zbyt dużej utraty płynów ustrojowych podczas porodu. Woda zgromadzona w ciele kobiety potrzebna jest również przy tak dużej ilości krwi, która w okresie ciąży zwiększa się o około 2,5 litra. Częstą przyczyną obrzęków jest uciska macicy na żyły biodrowe, który zatrzymuje krew w naczyniach nóg i nie pozwala wrócić do serca. Woda natomiast przenika z naczyń do tkanek miękkich i tworzy obrzęki zwane zastoinowymi. Nasilająca się opuchlizna jest przyczyną zbyt długiego stania, siedzenia w niezmiennej pozycji, upalnych dni latem lub zbyt dużego przyrostu masy ciała. Nieuniknione puchnięcie nóg dotyka kobiet spodziewających się wieloraczków, gdyż ich masa ciała wzrasta wielokrotnie, a w raz z nią ilość wody.
Kiedy obrzęki znikają?
W kilka dni lub tygodni po porodzie, obrzęki stopniowo zanikają, a nadmiar zgromadzonej wody zostaje wchłonięty do naczyń krwionośnych, a następnie wysiusiany z moczem. Jednak potrzeba na to czasu, gdyż bywają przypadki kobiet, którym nogi puchną po urodzeniu bardziej niż w czasie ciąży, co jest na szczęście chwilowe.
Kiedy puchnięcie nóg staje się niebezpieczne?
Jeśli obrzęki nie znikają po dłuższym odpoczynku i obejmują nie tylko stopy oraz dłonie ale i inne części ciała, wtedy należy czym prędzej zgłosić się po poradę lekarską. Częstą przyczyną tak poważnych dolegliwości jak obrzęki, nadciśnienie i białkomocz jest zatrucie ciążowe, zwane również EPH-gestozą. Tym rodzajem zatrucia nie możemy się zarazić ani też nie występuje z powodu zjedzenia nieświeżego dania. Dotyka kobiet spodziewających się pierwszego dziecka oraz tych oczekujących wieloraczków. Choroba staje się wyjątkowo niebezpieczna jeśli jeszcze przed ciążą kobieta narzekała na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub choroby nerek. Jak więc Radzic sobie w przypadku zatrucia? Z pewnością najważniejsze są zalecenia lekarskie : odpoczynek, mała ilość zajęć w pozycji stojącej, unikanie stresu, odpowiednie odżywianie oraz zaordynowane leki. W trudniejszych przypadkach zaleca się pozostanie w łóżku, a nawet pobyt w szpitalu pod okiem specjalistów. Z pewnością nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących obrzęków, które mogą zagrozić nie tylko mamie ale i dziecku.
Puchnięcie nóg w ciąży – leczenie • Kobietom w ciąży najbardziej wskazane są długie odpoczynki, lenistwo i nic nie robienie. Jeśli dokuczają ci obrzęki, połóż się by odpocząć trzymając stopy w górze, ułożone wygodnie na poduszce lub zwiniętym kocu, by były lekko wyżej niż reszta ciała. • Nie przemęczaj się an też nie wykonuj ciężkich prac, to okres kiedy masz prawo liczyć na pomoc innych. • Zrezygnuj z wylegiwania się na słońcu czy w nagrzanych pomieszczeniach. • Zaleca się specjalne rajstopy ściągające dla kobiet w ciąży, jeśli jednak jest ciepło, nie zakładaj nic. Zrezygnuj ze skarpetek i podkolanówek które mają uciskające ściągacze. • Zrezygnuj z soli, która zatrzymuje wodę. • Śpij na lewym boku. • Pij dużo płynów, a najlepiej wody, które poprawiają filtrację nerkową. • Często zmieniaj pozycję siedzącą, rób przerwy spacerując. • Masuj opuchnięte nogi żelami chłodzącymi lub mocz w chłodnej wodzie.
• Noś lekkie i przewiewne obuwie.
Was this helpful?
0 / 0