Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Rak szyjki macicy – przyczyny
Rak szyjki macicy powstaje w procesie karcinogenezy, gdy komórki zostaną poddane działaniu czynników mających znaczny wpływ na prawidłowy ich rozwój. Ryzyko to w różny sposób wpływa na geny oraz przy tym na budowę tych komórek. Potrzeba kilkunastu onkogenów by rozpocząć proces nowotworzenia.
Rak szyjki macicy – objawy Nie jest to nowotwór wieloobjawowy. W początkowych stadiach nie daje wyraźnych objawów chorobowych. Pierwszymi objawami raka szyjki macicy są najczęściej: – lekko krwiste upławy, – nie typowe krwawienia, – krwawienia kontaktowe szczególnie po współżyciu płciowym, – krwiste plamienia, – czasem nieregularne miesiączki, – pobolewania w okolicy krzyżowej, – objawy w okolicy podbrzusza i pochwy określane mianem “dyskomfortu”.
W późniejszym stadium, gdy guz osiąga już większe rozmiary, pojawiają się większe bóle w okolicy dole brzucha, oraz krzyżowej części kręgosłupa, bóle i obrzęki kończyny dolnej. Objawy związane są z szyjką macicy. Są to najczęściej zaburzenia oddawania moczu, krwawienie przy defekacji itp. w późniejszym stadium choroby występują inne objawy np. chudnięcie.
Rak szyjki macicy – rokowania
We wczesnym stadium jest bardzo dobre i zwykle wystarcza operacja. Przy nowotworze zaawansowanym, nieoperowanym jest radioterapia, która daje duże szanse wyleczenia. W bardzo rozwiniętej chorobie chemioterapia kontroluje jej przebieg, ale nie daje niestety możliwości wyleczenia.
Rak szyjki macicy – leczenie
Leczenie tego rodzaju nowotworu zależy od stadium raka, przerzutów oraz jego rozmiarów. Jednak również wiek kobiety odgrywa tu istotną rolę oraz ogólny stan zdrowia pacjentki. To lekarz musi zdecydować co będzie najlepsze dla pacjentki, a mianowicie jaka forma leczenia. Istnieją trzy główne metody leczenia tego nowotworu. Jest to zabieg operacyjny, chemioterapia oraz radioterapia. Na czym polegają i czym się różnią? Chirurgia laserowa – za pomocą promienia laserowego niszczone są komórki nowotworowe. Kriochirurgia – komórki nowotworowe i zmiany przedrakowe są niszczone poprzez ich zamrożenie. Radioterapia- przy użyciu wysokich dawek promieniowania, zostaje ograniczana wielkość raka poprzez zablokowanie zdolności jego komórek do namnażania się. Chemioterapia – użycie leków przeciwnowotworowych, które docierają do każdej części ciała i zabijają komórki rakowe, również te, które znalazły się w odległych, od pierwotnego narządach.
Rak szyjki macicy – przerzuty
Ryzyko rozsiewu bez wznowy miejscowej jest w tym przypadku niewielkie. Rokowanie jest dobre. Tego typu nowotwór szerzy się przede wszystkim miejscowo, co oznacza, że w razie nawrotu należałoby się raczej spodziewać wznowy miejscowej niż przerzutów odległych.
Rak szyjki macicy – profilaktyka
Przede wszystkim najważniejsze są regularne badania ginekologiczne oraz cytologiczne. Takie badania powinno się powtarzać średnio co dwa, a maksymalnie trzy lata. Przyjęto, że jest to okres, w którym nie powinien rozwinąć się żaden tak zwany rak inwazyjny.
Rak szyjki macicy – statystyki
W Polsce średni wiek kobiety z przedinwazyjnym rakiem szyjki macicy to 40-42 rok życia, natomiast z rakiem inwazyjnym – 51 rok życia. Średni wiek kobiet ze stanami przed nowotworowymi wynosi 34 lata. A więc czasu na zbadanie, diagnozę i leczenie jest naprawdę bardzo dużo. Niestety, nawet u ponad 60% kobiet ten nowotwór wykrywa się dopiero w drugim i trzecim stadium zaawansowania. Tu szanse wyleczenia są bardzo minimalne. Warto więc zadbać o zdrowie i regularną kontrolę.
Was this helpful?
0 / 0