Z układem moczowym może być związanych wiele chorób, które rujnują nasze zdrowie, a także mogą zagrażać naszemu życiu. Najczęściej słyszymy o kłopotach z nerkami, które w najgorszych sytuacjach, kończą się usunięciem nerki lub w przypadku dwóch źle funkcjonujących – ich przeszczepieniem. Są jednak i inne choroby, które z układem moczowym są związane. Której chorobie należy szczególnie się przyjrzeć, na którą zwrócić uwagę? Refluks moczowy – to taka choroba, której w żaden sposób nie można bagatelizować.
Refluks moczowy u dzieci
Refluks moczowy pojawić się może już u małych dzieci i jeśli szybko zostanie wykryty, można z nim walczyć i stać się zdrowym człowiekiem. Najczęstsze objawy refluksu moczowego to stały ból w dole brzucha, jak również i częste oddawanie moczu. Jeśli spojrzymy na prawidłowo funkcjonujący układ moczowy, zobaczymy, że mocz powstaje w nerkach, spływa moczowodami do pęcherza moczowego i stąd poprzez cewkę, wydostaje się na zewnątrz. W przypadku tej choroby mocz cofa się z pęcherza do moczowodów, a w przypadku choroby bardziej zaawansowanej, nawet do miedniczek nerkowych i nerek.
Refluks moczowy – przyczyny
Zazwyczaj refluks moczowy spowodowany jest wrodzoną wadą układu moczowego i dlatego też zostaje on wykryty właśnie u dzieci. Nie jest bowiem chorobą nabytą, którą można się zarazić lub której można się nabawić w dorosłym już życiu. W przypadku gdy mamy do czynienia z refluksem moczowym, moczowód wchodzi do pęcherza pod niewłaściwym kątem lub też mięśnie, które zaciskają jego ujście, są po prostu za słabe, by móc zapobiec cofaniu się moczu. Tak więc choroba ta polega na tym, że mocz płynie niejako pod prąd, nie chcąc w normalny sposób wydostać się na zewnątrz.
Przyczyną tej choroby mogą być również zbyt częste stany zapalne pęcherza moczowego, zwężenia w cewce lub też stulejka u chłopców, które nie pozwala moczowi normalnie przepływać. Oczywiście refluks moczowy, jak prawie każda choroba, może mieć różne stopnie zaawansowania. W tym przypadku istnieje pięć stopni, które kolejno określają stan, w jakim chory pacjent się znajduje. Pierwszy więc stopień oznacza, że mocz cofa się tylko w małych ilościach i tylko podczas oddawania moczu. Ma on miejsce tylko i wyłącznie w obrębie moczowodów. Wraz z każdym kolejnym stopniem, zwiększa się ryzyko poważnych powikłań i w każdym też przypadku stopień choroby nasila ból i rokowania na wyjście z tego stanu chorobowego pogarszają się.
Jeśli do lekarza trafia pacjent, u którego objawy są już na tyle poważne, a stadium choroby tak rozwinięte, istnieje duże ryzyko, że nerki są już uszkodzone. Aby do tego nie doszło, w żaden sposób nie można bagatelizować problemów, z jakimi spotyka się pacjent, jak również należy w miarę szybko reagować na to, co dziecku dolega, co go boli i dlaczego tak się dzieje.
Refluks moczowy – objawy
Jakie są sposoby na rozpoznanie, że choroba naszego dziecka to właśnie refluks moczowy?
Co jest charakterystyczne dla tej choroby? Na pewno ciągłe zachorowania na zapalenie układu moczowego powinny dać rodzicom i lekarzom, powody do zastanowienia i zwrócenia na to uwagi. Następnie częste oddawanie moczu przez dziecko, bóle podczas oddawania moczu, czy też popuszczanie w majtki są również objawami, obok których nie można przejść obojętnie. Jeśli do tego dziecko jest apatyczne, osłabione, ma anemię, nie przybiera na wadze i słabo rośnie, oznaczać to może, że właśnie u naszego malucha, rozwinął się refluks moczowy i trzeba jak najszybciej rozpocząć jego leczenie.
Choć leczenie trwa długo, wymaga cierpliwości i szczęścia, to jednak w większości przypadków można tym małym dzieciom pomóc. Rodzice muszą być bardzo czujni i zawsze powinni zwrócić uwagę, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Wczesne rozpoznanie choroby to kwestia podstawowa i pierwszorzędna.
Was this helpful?
0 / 0