Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Przeciętny człowiek ma podstawową wiedzę na temat chorób. Osoba, która nie jest lekarzem lub specjalistą w dziedzinie medycyny nie koniecznie interesuję się takimi zagadnieniami. Jednak warto poszerzać tą swoją ogólną wiedzę. Refluks jest to choroba mniej znana w społeczeństwie. Polega ona na złej pracy mięśni przełyku. Jedząc kanapkę, pokarm najpierw trafia do jamy ustnej, następnie do przełyku i żołądka. W nim jest specjalny kwas, który trawi pokarm. Istnieją dwa mięśnie, które zapobiegają cofaniu się pokarmu. Pierwszy jest w dolnej części przełyku zwany połączeniem żołądkowo-przełykowym. Jest on nazywany także zwieraczem, który zapobiega cofaniu się pokarmu. Drugim jest przepona, duży mięsień, który oddziela płuca od jamy brzusznej i pomaga w oddychaniu. Jeżeli te dwa mięśnie nie działają prawidłowo, mamy do czynienia z chorobą refluksową.
Refluks – objawy
Kwasy żołądkowe, jak sama nazwa wskazuje mają odczyn kwaśny. Każdy kiedyś sprawdzał, czy bateria jest dobra językiem. Jest to stary sposób na sprawdzenie czy rzeczywiście możemy ją jeszcze używać. Jest to nie przyjemny, delikatny, piekący i kwaśny smak. Jeżeli wyczujecie taki kwas w swoich ustach, a do tego odczujecie pieczenie w mostku, może to być pierwszy znak, że organizm nie pracuję tak jak się należy. Sporadycznie występują bóle pleców na odcinku piersiowym kręgosłupa. Zazwyczaj są to bóle od serca. Dla sprawdzenia zagrożenia, warto położyć się na wznak i wówczas objawy mogą się nasilać, ponieważ pozycja ta sprzyja przedostawaniu się płynów z żołądka. Jest to ciężka choroba, z racji cofania się kwasów do ust, pacjenci wolą spać z podniesioną głową lub cierpią na bezsenność.
Refluks – przyczyny
Refluks jak każda choroba ma kilka przyczyn. Taką podstawową przyczyną jest zaburzenie pracy dolnego zwieracza przełyku. Kiedy mięsień pracuję zbyt wolno lub zbyt szybko, może doprowadzić do zwracania treści żołądka do ust. Drugą przyczyną mogą być zaburzenia w działaniu oczyszczania przełyku. Odpowiednie ruchy zwane perystaltycznymi oczyszczają go. Jeżeli wystąpią zaburzenia w działaniu również może być to przyczyna następstw tej choroby. Trzecią ważną przyczyną mogą być zaburzenia opróżniania żołądka. Połowa pacjentów, która cierpi na tą chorobę ma z tym procesem problem. Pokarm, który trafił do żołądka musi zostać opróżniony. Jeżeli mechanizm ten nie jest do końca sprawny, zalega nam spora część i może wystąpić zgaga, odbijanie oraz zwracanie pokarmu.
Refluks – leczenie
Leczenie jest związane z naszym życiem. Jeżeli chory jest nałogowym palaczem, to papierosy mu nie pomogą pozbyć się tej choroby. Refluks powoduje, że kwasy żołądkowe cofają się do ust, a palenie papierosów tylko w tym pomoże. Obowiązuje dieta wrzodowa, czyli jedzenie często i mało. Trzeba unikać stresu, bo jak wiemy to również może wywołać niepożądane zmiany. Na rynku są dostępne leki, które zmniejszają ilość kwasu w przełyku, jednak każdą taką decyzję trzeba konsultować z lekarzem. Leczenie chirurgiczne stosowane jest w razie powikłań lub, jeżeli leki farmakologiczne nie pomagają. Wykonuję się zabieg, który jest nazywany fundoplikacją Nissena. Polega ona na owinięciu dolnej części przełyku wraz z wpustem i dnem żołądka.
Jest to choroba, która daje wyraźnie oznaki, a może się przez wiele lat nie ujawniać. Warto, więc pamiętać o okresowych badaniach. Zaburzenia w działaniu przełyku mogą powodować inne schorzenia. W każdym przypadku powoduję pogorszenie zdrowia pacjenta. Nieleczony, głównie ze względu na żrące działanie soku trawiennego, może być powodem innych poważnych schorzeń.
Was this helpful?
0 / 0