Religia

Religia w swym najogólniejszym znaczeniu jest systemem wierzeń i praktyk, które są wyrazem relacji pomiędzy sferą sacrum (sferą boską, świętą) a konkretnym społeczeństwem lub jednostką. Relacja ta wyrażana jest poprzez wymiar doktrynalny (czyli uznawane doktryny, wiara), czynności praktyki religijne (różnego rodzaju kulty, rytuały, obrzędy), sferę społeczno – organizacyjną (zakładanie wspólnot, kościołów) oraz sferę duchowości indywidualnej. Stosunek człowieka do sacrum skoncentrowany jest wokół chęci zbliżenia się do świętości, poczucia czci, ale też lęku.

Religia – definicja

Zdaniem Emila Durkheima religia to system powiązanych ze sobą wierzeń i praktyk, które odnoszą się do rzeczy świętych, czyli wyodrębnionych i zakazanych, oraz wierzeń i praktyk łączących swoich wszystkich wyznawców w jedną wspólnotę zwaną kościołem. Religia wedle Durkheima nie może być jedynie luźnym nagromadzeniem wierzeń, lecz ich spójnym systemem, w którym każdy element wiąże się z innym, zaś usunięcie jakiegokolwiek z nich nie jest możliwe bez naruszenia całości. Jego zdaniem nie może istnieć religia prywatna, a jedynie zbiorowa, gdyż system religijny z zasady generuje społeczność. Henri Bergson, francuski filozof dodaje do pojęcia religii konieczność występowania rytów i ceremonii.

Nieco odmienny pogląd na sprawę religii miał Zygmunt Freud, który wzorując się na filozofii Feuerbacha i poglądach Marksa stwierdził, iż religia jest niczym innym jak nerwicą natręctw. Powoływał się tutaj na trojaką perspektywę: antropologiczną, ontogenetyczną i etnologiczną.

Religia – historia

Najstarsze zachowane ślady religii pochodzą z czasów prehistorycznych, są to rysunki naskalne i pochówki, które były świadectwem życia po śmierci. Za najstarszą religię uznaje się animizm, czyli wiarę zakładającą istnienie świata duchowego, przypisującą wszystkim roślinom, zwierzętom, minerałom i żywiołom ducha zmarłych ludzi. Religia stanowiła sposób, w jaki ludzie próbowali wytłumaczyć sobie i pojąć świat, oraz zjawiska w nim występujące, a niezrozumiałe (takie jak burze, śmierć, katastrofy, czy chociażby następowanie po sobie dnia i nocy).

Religia na świecie

Najważniejszymi religiami na świecie są:

  1. Chrześcijaństwo, powstałe w I wieku naszej ery, za jego założyciela uznaje się Jezusa z Nazaretu. Obecnie liczy około 2 miliardów wyznawców.
  2. Islam – druga największa religia świata, założona przez Mahometa w siódmym wieku, liczy około 1,3 miliarda wyznawców.
  3. Hinduizm – największa na świecie religia politeistyczna. Liczy jest to bodajże najstarsza obecnie religia świata, powstała około XIV wieku przed naszą erą. Wyznanie to ma około 828 milionów wiernych.
  4. Buddyzm – religia założona około 500 roku p.n.e. przez Buddę Siakjamuni. Jej filarem są Cztery Szlachetne Prawdy. Na świecie jest około 364 milionów buddystów.
  5. Szintoizm – politeistyczna religia obecna głównie w Japonii, ukształtowała się między 500 a 300 rokiem p.n.e., liczy (w zależności od źródła) od 60 do 100 milionów wiernych.
  6. Konfucjanizm i taoizm – dwie pokrewne sobie religie, powstałe również w podobnym czasie, w Okresie Wiosen i Jesieni (722 – 481 r. p.n.e.), nie jest znana dokładna liczba wyznawców.
  7. Judaizm – najstarsza religia monoteistyczna, powstała w roku 1300 przed Chrystusem. Religia ta obecna jest głównie w Izraelu, choć występuje również w tzw. diasporze na całym świecie. Judaizm ma około 14,5 miliona wyznawców.

Was this helpful?

0 / 0