Remont domu

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Remont domu to czas, w którym każdy właściciel posesji musi uzbroić się cierpliwość i czekać na jego zakończenie. Przed remontem należy najpierw przemyśleć, w jakiej części dom będzie remontowany. Pod uwagę należy wziąć możliwość przeprowadzenia remontu kapitalnego, bądź drobnych prac mających na celu jedynie naprawienie widocznych uchybień i zreperowaniu najpotrzebniejszych rzeczy do dalszego użytkowania domu.

Remont domu – koszt

Sposób jak remontować dom może zostać nam przedstawiony przez wyspecjalizowane osoby, które trudnią się budowlanką i każdy remont potrafią przeprowadzić w możliwie najszybszy sposób i po najmniejszych kosztach. Zwłaszcza koszty mogą być w kwestii remontu najbardziej istotne. To od nich może zależeć skala napraw, dlatego przed rozpoczęciem remontu należy sporządzić jego kosztorys i wówczas zdecydować się, które zadania muszą zostać wykonane na samym początku, a z którymi można się wstrzymać. Często przyczyną remontu jest stan techniczny instalacji elektrycznej, którą niezwłocznie trzeba wymienić. Wraz z nią remontuje się wówczas ściany i sufity.

Remont domu to również naprawa zadaszenia lub jego wymiana na nowy. Znane jest potoczne określenie, że dom jednorodzinny to skarbonka bez dna. Chcąc utrzymać go w dostatecznie dobrym stanie technicznym przez wiele lat należy przeprowadzać w nim ciągle nowe naprawy i odpowiednio konserwować go. Zwłaszcza dom drewniany powinien być objęty pieczołowitą ochroną. Jest on, bowiem bardziej od domu murowanego narażony na działanie warunków atmosferycznych. Trzeba go, zatem częściej odnawiać, odgrzybiać i konserwować.

Remont domu – pozwolenie

Żaden remont domu jednorodzinnego nie może obyć się bez wydania przed stosowne urzędy odpowiednich dokumentów potrzebnych do jego przeprowadzenia. Nie wszystkie czynności remontowe wymagają zezwoleń, jednak są i te, bez których nie można się obejść. Chodzi o remonty zadaszeń, dachów, wymianę okien znajdujących się przy głównych ulicach miasta oraz remonty obiektów uznawanych za zabytki i mieszczące się w rejestrze zabytków. Pozwolenie takie można z łatwością uzyskać przedstawiając jedynie plan prac remontowych, zakres ich czynności i wgląd do materiałów użytych do realizacji remontu. Przeprowadzony wcześniej kosztorys remontu ma na celu porównanie czy remont będzie bardziej opłacalny, czy może lepiej jest zburzyć daną ścianę i na jej miejscu postawić nową. Może to dotyczyć również całego domu jednorodzinnego.

Remont domu z drewna

Jeśli dom zbudowany jest z drewna, to jego remont powinien być precyzyjnie przygotowany, ponieważ drewno przed swoim zainstalowaniem musi zostać odpowiednio zaimpregnowane. Jest też gorzej rozebrać konstrukcję drewnianą niż ścianę z cegieł. Trzeba również zaznaczyć, ze nawet najprostszy remont może się nie udać bez fachowej pomocy i dobrego wykonawcy robót remontowych. Nie właściwie położona elewacja, krzywo położona podłoga czy błędy w kładzeniu dachówek mogą zwiększyć koszty remontu domu i przyczynić się do powstania dalszych wad domu. Jeśli remont będzie dotyczyć poprawy lub ingerencji w konstrukcję budynku, to przyda się wykwalifikowany inżynier znający się na planach budowy domów.

W przypadku remontu wewnątrz domu wystarczy zatrudnić płytkarza lub malarza, który popularnie mówiąc posiada fach w rękach. Znaczącą sprawą jest nie tylko aspekt finansowy, ale również czas realizacji zlecenia. Nikt, bowiem nie chcę przechodzić przez remont prze długi okres czasu. Najlepiej, kiedy jest on przeprowadzany szybko i po najmniejszych kosztach, z zachowaniem najwyższych standardów jakości. Ale życzenie takie czasami pozostaje fantastyczną mrzonką. W rzeczywistości remont kojarzy się z nieprzespanymi nocami i dużymi nerwami.

Was this helpful?

0 / 0