Renowacja mebli

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Posiadanie starych mebli wiąże się praktycznie zawsze po jakimś czasie z koniecznością ich renowacji, również gdy kupujemy meble poprzez serwisy aukcyjne czy w na „pchlich targach” praktycznie zawsze towarzyszy temu konieczność renowacji tychże mebli ze względu na ich wiek. Zazwyczaj gdy chodzi o meble drewniane, to podczas ich renowacji konieczne będzie najpierw wyczyszczenie ich i usunięcie starych powłok ochronnych jak farba czy lakier. Istnieje oczywiście wiele firm, które się tym zajmują w profesjonalny sposób, jednak jeśli czujemy się na siłach i wierzymy, że mamy precyzyjne i delikatne ręce to zawsze renowację możemy przeprowadzić sami w zaciszu własnego warsztatu.

Renowacja drewnianych mebli

Pierwszym i podstawowym krokiem będzie ocenienie wizualnego stanu mebla, jeśli dojdziemy do wniosku, że dany mebel jest podniszczony i wymaga renowacji, poprawienia jego wyglądu, wartości wizualnej, nie będzie na co czekać, należy rozpocząć proces renowacji. Po podjęciu decyzji, należy w pierwszej kolejności usunąć, zeskrobać wierzchnią warstwę podniszczonego lakieru, farby czy kleju. Na rynku możemy znaleźć wiele specjalnych skrobaków stworzonych właśnie do tych celów, są one skonstruowane w ten sposób, by nie niszczyć struktury drewna wykorzystanego w meblu. W żadnym razie nie powinniśmy wykorzystywać już na starcie papieru ściernego do usunięcia wierzchnich warstw ochronnych, którymi został pokryty mebel. Oczywiście, papier ścierny będzie niezbędny jeśli powierzchnia mebla została głęboko zniszczona, poplamiona, porysowana, wtedy dzięki papierowi ściernemu uda nam się delikatnie wypolerować powierzchnię mebla by przygotować ją do ponownej konserwacji. Jeśli jednak nasze meble nie są aż tak mocno podniszczone powinniśmy zastanowić się nad wykorzystaniem specjalnych preparatów chemicznych, rozpuszczających stare warstwy powłok ochronnych, a jednocześnie nie niszczących samego drewna. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, po nałożeniu takiego preparatu, trzeba tylko odczekać odpowiednią ilość czasu by następnie szczotką o niezbyt twardym włości przeszorować mebel, a następnie ściągnąć szmatką nadmiar całego preparatu. W przypadku zdobionych mebli, gdzie występuje wiele ciasnych szczelin i wykończeni powinniśmy dokładnie przeczyścić takie miejsce ostrym narzędziem, jednak ważnym aspektem jest tutaj duża doza delikatności w trakcie czyszczenia mebla ostrymi narzędziami.

Po przeprowadzeniu odpowiedniego oczyszczenia naszego mebla powinniśmy go ponownie pokryć odpowiednimi preparatami, które zabezpieczą go przed niszczeniem na kolejne lata, a dodatkowo pozwolą nadać dodatkowych wartości wizualnych. Stare meble potrafią zaskakiwać swoim wyglądam już po samym oczyszczeniu ze starej warstwy lakieru farby czy kleju, jednak nie powinniśmy zostawiać i narażać ich na trwałe odbarwienia, ponieważ ślady na powłoce nie chronionej żadnym preparatem mogą być nieodwracalne. Nie mniej jednak, mebel trzeba bardzo dokładnie i starannie przygotować do nałożenia warstwy ochronnej. Dokładne odtłuszczenie oraz zadbanie o brak jakichkolwiek zabrudzeń, a przede wszystkim drobinek kurzu to podstawa, warstwa ochronna powinna bardzo dokładnie przylegać do powierzchni mebla. Jaki preparat wybrać aby odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię naszego mebla? W zależności od naszych oczekiwań, do wyboru mamy farby, lakiery, a także bejce. Wszystko jest uzależnione od tego, czy chcemy by mebel miał konkretny kolor, czy też chcemy by dany mebel uświetniał pomieszczenie swoją fakturą słoi na powierzchni. Aktualnie praktycznie każdy środek zabezpieczający posiada ochronne filtry UV, specjalny skład zabezpieczający przed blaknięciem, a także przed wilgocią, szkodnikami, grzybami czy pleśnią. Farby pokrywają mebel zmieniając jednocześnie jego kolor, z kolei transparentne lakiery lub też delikatnie barwione pozostawią widoczną fakturę mebla, widoczne jego słoje oraz inne walory wizualne „gołego” drewna.

Renowacja mebli skórzanych

W przypadku mebli skórzanych takich jak fotele kanapy czy innego tego rodzaju meble warto jest powierzyć je w ręce specjalistów. Firmy specjalizujące się w renowacji mebli skórzanych wykorzystują różnego rodzaju środki chemiczny i mechaniczne do naprawienia takich mebli. W przypadku słabiej zniszczonych mebli czasami wystarczy porządne przeczyszczenie skóry oraz późniejsze pokrycie środkami natłuszczającymi skórę. Dzięki temu skóra będzie bardzo przyjemne w dotyku i będzie wyglądała prawie jak nowa. W przypadku gdy skóra jest porysowana jest jeszcze szansa na odratowanie poprzez usunięcie takich uszkodzeń i jednocześnie ich „zafarbowanie”. Niestety żadna firma nie jest w stanie sprawić, by pokrycie mebli skórzanych stało się nowe, chociaż niektóre efekty prac są naprawdę powalające. Nie mnie jednak zawsze możemy zdecydować się na obicie mebli nową powierzchnią skóry, a dzięki temu mamy możliwość zupełnego zmienienia wyglądu naszego mebla, począwszy od koloru, poprzez fakturę skóry oraz inne aspekty wizualne.

Was this helpful?

0 / 0