Renta inwalidzka to inaczej potoczna nazwa renty z tytułu niezdolności do pracy. Otrzymują ją osoby, które są niezdolne do jakiejkolwiek pracy, na skutek choroby bądź mającego miejsce wypadku przy pracy.
Renta inwalidzka – komu przysługuje?
Starając się o rentę z tytułu niezdolności do pracę należy spełniać jednocześnie trzy warunki takie jak:
- osoba ta musi zostać uznana przez komisję ZUS za osoba niezdolną do pracy,
- osoba ta musi posiadać odpowiednią ilość okresów składkowych i nieskładkowych.
- niezdolność do pracy musi powstać w ściśle określonym okresie.
Renty dla osób które są niezdolne do pracy częściowo wynosi 75% renty dla osób całkowicie niezdolnych do pracy. Jednak wysokość tej renty ustala się po rozpatrzeniu niedyspozycyjności danej osoby. Renta ta może przysługiwać jako stała albo okresowa. Jej czas określa ZUS. W celu jej ustalenia należy zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty.
Okres składkowy oraz nieskładkowy uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy, dzieli się on w ten sposób:
- 1 rok, gdy niezdolność do pracy pojawiła się przed ukończeniem 20 lat,
- 2 lata, gdy niezdolność do pracy pojawiła się między 20, a 22 rokiem życia,
- 3 lata, gdy niezdolność do pracy pojawiła się między 22, a 25 rokiem życia,
- 4 lata, gdy niezdolność do pracy pojawiła się między 25, a 30 rokiem życia,
- 5 lat, gdy niezdolność do pracy pojawiła się powyżej 30 lat.
Renta inwalidzka zostaje przyznana głównie ze względu na niezdolność osoby ubezpieczonej do pracy, to stopień niezdolności odgrywa największą rolę i od niego zależy jakiego rodzaju rentę otrzyma rencista. Rentę możemy otrzymać bowiem stałą lub wyłącznie okresową. Renta stała przysługuje osobie, której niezdolność do pracy została uznana za trwałą, zaś renta okresowa przysługuje wyłącznie na czas trwania niezdolności do pracy osoby ubezpieczonej.
O rodzaju niezdolności do pracy ubezpieczonego decyduje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Otrzymujemy tego typu informację w formie orzeczenia. Orzecznik w takim orzeczeniu wyznacza datę powstania niezdolności do pracy, trwałość jej trwania lub przewidywany okres niezdolności do pracy jak i stopień niezdolności ubezpieczonego. Niezdolność do pracy orzekana jest na nie dłuższy okres jak 5 lat. Co jest dość istotne, w przypadku pogorszenia się naszego stanu zdrowia, można zgłosić wniosek o zmianę dotychczasowego stopnia niezdolności do pracy.
Was this helpful?
0 / 0