Rentgen to promieniowanie elektromagnetyczne, podobne do promieniowania ultrafioletowego czy też kuchenki mikrofalowej, w różnym stopniu energii, jednak znacznie mniejszej od energii prześwietlenia RTG. Promienie mogą prowadzić do uszkodzenia komórek lub też DNA żywej materii.
Wpływ RTG na ciążę
Wiele przyszłych mam zmuszonych do prześwietleń rentgenowskich w czasie ciąży zadaje sobie pytania: czy prześwietlenia rentgenowskie zaszkodzą dziecku?; Jaki wpływ ma rentgen na ciążę?. Wiele mam rezygnuje nawet z prześwietlenia jamy ustnej w przypadku zepsutego zęba, który wymaga szybkiego leczenia. Czy to rozsądne? Czy rentgen jest szkodliwy w czasie ciąży? Wysokość szkodliwości prześwietlenia rentgenem zależy głównie od częstotliwości zastosowania dawki promieniowania oraz prześwietlanych miejsc ciała. Jednak mimo wszystko w czasie ciąży, a także w momencie starania się o dziecko, nie należy wykonywać badań wymagających używania promieniowania rentgenowskiego.
Promieniowanie rentgenowskie
Nowoczesna aparatura umożliwia badania np. RTG zęba, która poprzez wysyłanie niewielkich dawek promieni, jest bezpieczna i nie ma negatywnego wpływu na płód, jednak nie dyskwalifikuje możliwego ryzyka. Stosując duże dawki napromieniowania, ryzykujemy uszkodzenie głownie centralnego układu nerwowego płodu, co grozi poronieniem lub komplikacjami dalszej ciąży. Jednak komplikacje spowodowane promieniowaniem rentgenowskim nie musi negatywnie wpływać na ciążę, a może zwiększyć ryzyko występowania raka u małych dzieci, czy też białaczki w późniejszym jego życiu.
Badanie RTG
Jeśli promieniowanie wykonane jest na górnej części ciała kobiety ciężarnej czyli klatce piersiowej, jamie ustnej, szyi czy też kończynach górnych, promienie nie są skierowane bezpośrednio na płód. Natomiast w przypadku konieczności prześwietlenia dolnej części ciała np. brzucha, pleców, miednicy czy też nerek, promieniowanie może mieć bezpośredni kontakt z płodem. Jeśli nie ma możliwości wykonania RTG w późniejszym czasie po porodzie, lekarz podejmuje specjalne techniki wykorzystywane w celu zmniejszenia promieniowania na płód. Światło promieniowania zostaje zmniejszone w celu odsłonięcia mniejszego obszaru, tak by promienie nie dochodziły do płodu.
W chwili proponowanego wykonania RTG należy poinformować lekarza o istnieniu ciąży by wraz z lekarzem przedyskutować i wspólnie podjąć decyzję związaną z koniecznością wykonania badania. Lekarz w przypadku zagrożenia, znajdzie inne rozwiązanie i zastosuje inne badanie, bezpieczne dla ciąży i jej rozwoju np. USG lub MRI. W przypadku koniecznego wykonania badania RTG, gdy podejrzewa się zagrożenie dla życia matki, na brzuch ciężarnej nakłada się ochronny fartuch, który zabezpiecza przed przedostaniem się promieni do dziecka.
Was this helpful?
0 / 0