Retinol do twarzy – jak dobrać odpowiednie stężenie?

pielegnacja twarzy

Skóra po 25. roku życia zaczyna wykazywać pierwsze oznaki starzenia. Pojawienie się drobnych zmarszczek mimicznych oraz stopniowa utrata elastyczności to w dużej mierze wynik malejącej ilości kolagenu i elastyny w komórkach skóry całego ciała. Tego procesu nie da się całkowicie zahamować, jednak można go skutecznie spowolnić. Warto sięgnąć po retinol, który posiada silne właściwości przeciwstarzeniowe. Przed jego użyciem należy zapoznać się z zasadami jego bezpiecznego stosowania.

Retinol – co to jest?

Coraz więcej kobiet zaczyna stosować się do podstawowych zasad świadomej pielęgnacji skóry twarzy, która jest szansą na zachowanie młodzieńczego wyglądu cery na dłużej. Można z powodzeniem powiedzieć, że dzięki temu coraz więcej mówi się o retinolu. Nie bez powodu często określany jest jako witamina młodości.

Stanowi on jedną z pochodnych witaminy A i posiada silne właściwości anti-aging. Retinol odpowiada również za stymulację komórek do regeneracji oraz pobudzanie produkcji kolagenu oraz elastyny. Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, a co za tym idzie, z łatwością przenika przez warstwę rogową naskórka i tym samym działa efektywniej niż substancje rozpuszczalne w wodzie.

Retinol – jak działa?

Retinol to jeden z najbardziej pożądanych składników w kosmetykach dedykowanych pielęgnacji cery dojrzałej, takich jak krem pod oczy lub do twarzy. Trudno się temu dziwić – jego działanie pozwala skutecznie spowolnić procesy starzenia się skóry, ale to nie wszystko. Z uwagi na tendencję do przesuszania cery nierzadko stosowany jest jako element kuracji przeciwtrądzikowej.

Retinol jest jedną z najdokładniej przebadanych składników w przemyśle kosmetycznym. Na przestrzeni wielu lat badań klinicznych udało się ustalić, że pochodna witaminy A doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej. Jednym z jej największych atutów jest zdolność do wnikania w głębokie partie skóry, dzięki czemu może działać niezwykle skutecznie. Ponadto jego zadaniem jest pobudzanie skóry do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, których ilość z wiekiem zaczyna stopniowo spadać.

Jak działa retinol do twarzy? Wśród najważniejszych efektów jego stosowania można wymienić m.in. wygładzenie zmarszczek, ujędrnienie skóry, rozjaśnienie przebarwień czy intensywną regenerację cery.

Stężenie retinolu – od czego zacząć?

W zależności od potrzeb i kondycji skóry stosuje się retinol w różnych stężeniach – od 0,1% do nawet 2%. Na samym początku kuracji należy stawiać na produkty z niższą dawką retinolu do 0,5%. Dzięki temu skóra powoli przyzwyczaja się do jego działania i tym samym uniknąć mocnych podrażnień. Z czasem można stopniowo zwiększać stężenie retinolu, jeśli stan skóry w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia.

Was this helpful?

1 / 0

Dodaj komentarz 0