Reumatyzm

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Reumatyzm to potoczna nazwa chorób reumatycznych. Jest to nieurazowe zapalenie lub zwyrodnienie stawów i mięśni szkieletowych. Obejmuje mniej więcej 200 jednostek chorobowych o podobnych objawach ale różnym podłożu. Zwyrodnienia stawów pojawiają się głównie u osób starszych i w średnim wieku. Zapalenie stawów i tkanek miękkich może występować u ludzi w każdym wieku, również u dzieci.

Lekarze do dnia dzisiejszego nie mogą określić precyzyjnie przyczyn powstawania tych dolegliwości. Uważają, że środowisko naturalne, styl życia, rodzaj wykonywanej pracy, dieta ma wpływ na powstawanie chorób reumatycznych. Warunki pogodowe czy przebyte urazy i kontuzje także mają pewien wpływ. Im środowisko w którym przebywamy jest bardziej zanieczyszczone tym bardziej wzrasta ryzyko zachorowania. Sprzyja mu także siedzący tryb życia i brak ruchu. Często jest tak, że pracujemy przez większość dnia w pozycji siedzącej, w drodze do i z pracy również siedzimy w samochodzie lub komunikacji zbiorowej. Zła dieta, bogata w tłuszcze a co za tym idzie otyłość zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia reumatyzmu. Obserwuje się, że jesienią, gdy powietrze zaczyna być bardziej wilgotne a temperatury niższe, kolejki do lekarzy reumatologów gwałtownie się zwiększają. Pewne jest, że reumatyzm jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, więc jeśli nasi bliscy mają takie problemy, możemy mieć przypuszczenie, że nas też prędzej czy później dosięgną.

Pierwsze objawy zazwyczaj są nie widoczne. Dochodzi do zwyrodnienia stawów i zużycia chrząstek stawowych, pojawia się zapalenie. Z czasem zaczyna pojawiać się ból, który się nasila i zniekształcenie stawów. Przy czym bóle mogą występować w różnych częściach ciała, np. w obrębie kręgosłupa czy bioder. Zaczynają występować trudności z poruszaniem się i przykurcze. Odczuwane jest stopniowe osłabienie całego organizmu, utrata masy ciała i podwyższona temperatura. Zaczyna pojawiać się anemia.

Przeważnie pacjenci zgłaszający się do specjalisty mają typowe objawy, a że ta choroba nie jest rzadkością, bo szacuje się, że cierpi na nią co piąty polak, łatwo ją zdiagnozować. Przeprowadza się szereg badań, które mają to potwierdzić, a należy do nich tomografia komputerowa, zdjęcia rentgenowskie i USG. Oprócz tego pobierana jest krew do badania bo zazwyczaj ludzie chorujący na reumatyzm mają zaniżony poziom białych krwinek, niedokrwistość i wysokie OB.

Mając na myśli choroby reumatyczne myślimy głównie o osobach w podeszłym wieku. Tymczasem może ona dotykać także dzieci i to przed szesnastym rokiem życia. Najczęściej jest to reumatoidalne zapalenie stawów. Obecnie nie znamy przyczyn tej choroby. Istnieje przypuszczenie, że może mieć związek z wrodzonym upośledzeniem układu immunologicznego. Atakuje zazwyczaj stawy kolanowe z przerzutem na narządy wzroku. Może doprowadzać do zahamowania wzrostu. Choć leczenie prawie zawsze trwa długo, można ją na szczęście całkowicie wyleczyć. Im szybciej zostanie wykryta, tym lepiej.

U dorosłych reumatyzm to zazwyczaj zapalenie stawów występujące między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia. Natomiast po pięćdziesiątym roku życia na bóle stawów skarży się ponad połowa ludzi. Zwyrodnienie stawów to faktycznie domena głównie osób w starszym wieku, jest ona związana z naturalnym procesem zużycia i starzenia się tkanek. Sportowcy wykonujący codzienne i mocno nadwyrężające organizm treningi mogą znacznie szybciej zapadać na tego rodzaju choroby.

Niektórych procesów nie da się powstrzymać, można jedynie starać się jak najskuteczniej je hamować. W takim przypadku stosuje się zazwyczaj leczenie farmakologiczne podając środki uśmierzające ból oraz leki wspomagające chrząstkę stawową. Jeśli występują zapalenia, trzeba podać leki przeciwzapalne. Jeżeli cierpimy na chorobę tkanki łącznej ważne jest szybkie jej wykrycie, aby nie doszło do zablokowania narządów ruchu a co się z tym wiąże kalectwa. Wtedy leczenie trwa raczej do końca życia i polega na podawaniu leków immunosupresyjnych i glikokortykosteroidów. Dlatego szybka i trafna diagnoza reumatologa jest dla chorego niezwykle istotna.

Gdy objawy dopiero zaczynają się pojawiać pacjent może dostać skierowanie na zabiegi. Rehabilitacja i ruch uważana jest za najlepszą metodę leczenia i zapobiegania zmianom reumatycznym. Fizjoterapeuta w adekwatny sposób do stanu zdrowia chorego dobierze odpowiednie ćwiczenia a także pomoże je wykonywać. Warto polecić również masaże oraz termoterapię, która polega na leczeniu ciepłem lub zimnem. Warto już teraz zadbać o swoje zdrowie by w przyszłości zapobiec przykrym dolegliwością albo przynajmniej zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Was this helpful?

0 / 0