Rodzina wielodzietna

rodzina-wielodzietna-2

Każda rodzina jest inna i każda prezentuje się zgoła inaczej. Wiadomo, że są rodziny, w których jest jedno dziecko, ale są również i takie, w których tych dzieci jest zdecydowanie więcej. Czasami takiej decyzji się nie wybiera i dziecko jest po prostu zrządzeniem losu. Czasami jednak jest planowaną decyzją, która cieszy zarówno rodziców, jak również i całą pozostałą rodzinę.

W każdym przypadku (jeśli oczywiście nie mówimy o rodzinach patologicznych) wieść o tym, że kobieta jest w ciąży, będzie najpiękniejszą wiadomością, jaką w ogóle można było usłyszeć. Nawet ci, którzy nie planowali więcej dzieci i wcale ich nie chcieli, wraz z informacją o tym, że kobieta ma w sobie nowe życie jest czymś wyjątkowym i pięknym.

Rodzina wielodzietna – definicja

Co dziś bardziej się ceni, rodziny wielodzietne, czy jednodzietne? Jaki model rodziny preferują ludzie dzisiaj – w XXI wieku? Tak naprawdę nie ma na to reguły i nie można powiedzieć, jakich rodzin jest więcej, które częściej występują, jak to wygląda w statystykach. Mówi się, że z racji tego, iż życie jest drogie, preferuje się model rodziny z jednym, czy dwójką dzieci, aczkolwiek nie ma to odzwierciedlenia w życiu.

Rodziny wielodzietne są wciąż popularne, wciąż się one pojawiają i wciąż jest o nich z różnych źródeł słyszymy. Dla jednych jest to wybór, to decyzja, która żyje w świadomości takich osób, że chcą posiadać po prostu więcej dzieci. Dla innych to jednak czysty przypadek, wpadka, nieplanowana decyzja. Tak, czy inaczej, należy powiedzieć, że utrzymanie rodziny wielodzietnej to wcale nie jest prosta sprawa. Rodzice, którzy stoją na jej czele, muszą włożyć wiele energii, miłości i pieniędzy, by dzieci z takiej rodziny, wyrosły na naprawdę porządnych ludzi.

Rodzina wielodzietna – zalety

Mówi się często, że wielu się na to nie decyduje, tylko i wyłącznie ze względu finansowego. Czy tak jednak powinno być? Na pewno pieniądze są bardzo ważne w życiu i należy na nie zwracać uwagę. Nie zmienia to jednak faktu, że wcale nie są najważniejsze. Dużo wyżej nad nimi stoi miłość, wzajemne wsparcie, szacunek i radość, jaką sama rodzina, jako jednostka społeczna daje. Jeśli ma się pieniądze na podstawowe potrzeby i na zapewnienie dzieciom jakiegoś standardu, wtedy żadne luksusy i drogocenne rzeczy nie są w stanie zastąpić ciepła domowego ogniska, tej wspaniałej atmosfery i tej ogromnej miłości.

Rodzina wielodzietna w Polsce

Choć rodziny wielodzietne znacznie częściej pojawiały się kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu, to dziś możemy spotkać się z trendem rezygnowanie z modelu rodziny z jednym dzieckiem, dlatego że taka rodzina nie do końca jest pełna i nie do końca może czuć się spełniona. Dzieci to najważniejsze istoty w życiu. Dla nich pracujemy, dla nich się realizujemy, dla nich tworzymy nasz dom, by mogły być szczęśliwymi i spełnionymi ludźmi. Na pewno rodzina wielodzietna, w której pojawia się więcej dzieci, czerpie więcej radości, uczy się wzajemnego wsparcia i szacunku do ludzi, którzy są im najbliżsi. I wcale dziecku nie zależny na tym, by jeździć kilka razy do roku na zagraniczne wczasy. I wcale mu nie zależy na tym, by mieć najmodniejsze ubrania, najlepsze gadżety i najpiękniejszą willę na osiedlu. Dla takiej malej istoty, rzeczą najważniejszą jest to, że ma ona dużą, kochającą się rodzinę, która jest zawsze obok, gdy którakolwiek osoba tego po prostu potrzebuje. I to jest rzecz najpiękniejsza. Żadne pieniądze, bogactwa, czy też inne luksusowe rzeczy nie są w stanie dać ludziom tak wielkiego szczęścia, jakie może im dać prawdziwa rodzina.

Każdy człowiek powinien starać się dążyć do tego, by taką rodzinę posiadać i by móc na nią liczyć zawsze wtedy, gdy wymaga tego okoliczność. Ludzie muszą się w rodzinie wspierać i wzajemnie miłować. Czy są wartości ważniejsze? Czy może być coś bardziej istotnego? Z całą pewnością nie!

Was this helpful?

0 / 0