Ropiejące oczy u dziecka

Żaden z rodziców nie lubi gdy jego dziecku cokolwiek dolega. Ropiejące oczka to nie tylko nic przyjemnego dla maluszka ale i dolegliwość, której nie należy lekceważyć, rzadko bowiem samodzielnie udaje się ją uleczyć. Jeśli już domowe sposoby się sprawdzają i szczęśliwi cieszymy się pięknymi oczami maluszka, ta radość nie potrwa zbyt długo. Niedoleczone ropiejące oczka u dzieci wracają.

Ropiejące oczy u dziecka – objawy

W momencie gdy tylko zobaczymy zaczyna się cokolwiek dziać z oczkami naszej pociechy, należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do okulisty aby ocenił stan wydzieliny z oka, a przede wszystkim drożność przewodu nosowo- łzowego. Zatkanie tego przewodu powoduje stałe łzawienie oczka oraz gromadzenie się w nim ropy.

Przy drożności przewodu nosowo-łzowego mogą wystąpić także:

  • ból,
  • swędzenie oczu,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie,
  • wzrost temperatury,
  • łzawienie,
  • gorsza widoczność,
  • większa wrażliwość na mocne światło.

Ropiejące oczy u dzieci – przyczyny

Zaropiałe oczka u dziecka w młodym wieku najczęściej świadczą o zapaleniu spojówek. Jest to bardzo częsta dolegliwość u młodszych dzieci, które pocierają oczka niezbyt czystymi rączkami. Dodatkowo zakażenie górnych dróg oddechowych, a także katar bardzo często może przekształcić się w zapalenie spojówek. Wśród przyczyn wymienia się również min. wrodzoną niedrożność przewodu nosowo- łzowego, różnego rodzaju zakażenia bakteryjne, przewlekły stan zapalny, urazy oka lub nosa.

Ropiejące oczy u dzieci – leczenie

Gdy doszło do niedrożności stosuje się masaż woreczka łzowego. Polega on na dosyć silnym ucisku wewnętrznego kącika oka w kierunku noska. Nim udamy się na konsultację do okulisty warto zastosować domowe sposoby takie jak okłady z rumianku, który złagodzi obrzęk i zaczerwienienie, a także przyniesie lekką ulgę.

W przypadku infekcji stosuje się antybiotyki w postaci kropli do oczu lub nosa. Gdy te metody są nieskuteczne wdraża się leczenie chirurgiczne- sondowanie.

Najczęściej zalecane krople do oczu dla dzieci

  1. Physiodose – krople do oczu i noska. W opakowaniu 12 ampułek po 5 ml. Można zastosować u najmłodszych maluszków.
  2. Polcrom – krople do oczu dla starszych dzieci. Każde krople należy skonsultować z lekarzem okulistą.

Ważne!

  • Pamiętaj, że krople do oczu należy przechowywać w pudełeczku by nie miały kontaktu ze światłem.
  • Ważność kropli to maksymalnie 3 tygodnie od otwarcia opakowania.

Jak podawać dziecku krople?

Bardzo ważne by podczas podawania dziecku kropli do oczu, postarać się by maluch leżał nieruchomo i po w kropieniu przez chwilę nie ruszał oczu. Nie wolno ich trzeć, a także dotykać brudnymi rączkami. Za pewne ani masaż ani tez wkrapianie chłodnego płynu nie spodoba się maluszkowi więc przygotuj sobie wcześniej wszystko byś mogła działać sprawnie i skutecznie.

Was this helpful?

0 / 0