Ropień okołomigdałkowy

Często możemy skarżyć się a ból gardła. Zmiana pogody, złe ubranie, pewne nawyki i zapalenie gardła lub inne infekcje z nimi związane, a skutek może okazać się dość poważny. Na gardło choruje bardzo wiele osób. Mogą to być zarówno dzieci, jak również i dorośli, kobiety i mężczyźni. Jedni leczą się domowymi sposobami, inni kupują zwykłe lekarstwa na gardło a aptece, a jeszcze inni żeby się wyleczyć muszą dostać już antybiotyk. Każdy człowiek jest inny, każdy ma inną odporność i każdy też przez zupełnie inaczej reaguje na określone stany chorobowe.

Ropień okołomigdałkowy – przyczyny

Jednym z często pojawiających się powikłań jest ropień okołomigdałkowy, który jest następstwem źle leczonej anginy. Powstaje on w wyniku gromadzenia się treści ropnej w przestrzeni pomiędzy torebką migdałka a powięzią pokrywającą mięśnie bocznej ściany gardła. Zazwyczaj objawy są widoczne dopiero wtedy, gdy lekarz sprawdza zapalenie migdałków podniebiennych lub tuż po przebyciu danej choroby gardła.

Ropień okołomigdałkowy – objawy

Jakie są podstawowe objawy ropnia okołomigdałkowego? Najczęściej występującym objawem jest ogromny ból gardła, zwłaszcza po tej stronie ropnia. Poza tym w większości przypadków pojawia się nadmierne ślinienie, cuchnący zapach, bolesne powiększenie węzłów chłonnych szyi, zazwyczaj po jednej tylko stronie. Oczywiście objawom towarzyszy przeważnie gorączka, czasami zmiana głosu, zaburzenia oddychania lub pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.

Tego rodzaju choroby w żadnym wypadku nie można bagatelizować i jeśli zobaczymy, że takie objawy występują, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Każde badanie laryngologiczne może pokazać, czy występuje ostre zapalenie migdałków podniebiennych, czy widoczny jest nalot na języku, czy też że języczek przesunięty jest w stronę przeciwną do ropnia. Podczas badania można również zobaczyć znaczną asymetrię migdałków. Gardło po stronie, po której znajduje się ropień okołomigdałkowy, jest bardziej obrzęknięte, uwypuklone i zaczerwienione.

Ropień okołomigdałkowy – leczenie

Ropnie można podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej pojawia się ropień przednio-górny, w którym największe uwypuklenie znajduje się na granicy podniebienia miękkiego i łuku podniebienno-językowego. Następnie można wyróżnić też: ropnie tylno-górne, ropnie dolne, zewnętrzne, jak również i wewnątrzmigdałkowe. Leczenie takiego ropnia, może być bardzo bolesne, jednak nie ma możliwości, by się przed tym uchronić. Wykonuje się za pomocą grubej igły punkcję, by móc uzyskać treść ropną. Tworzy się niejako taki drenaż ropny, który codziennie poszerza jamę ropną, aż do całkowitego wypłukania ropy. Następnie przez okres dziesięciu do czternastu dni stosuje się antybiotykoterapię.

Ropień okołomigdałkowy – powikłania

W przypadku powikłań po ropniu lub w przypadku, gdy w ogóle nie leczy się ropnia, może pojawić się wiele dodatkowych chorób, które mogą okazać się jeszcze bardziej groźne, niż sam ropień. Ropowica przestrzeni przygardłowej, ropowica szyi, ropne zapalenie ślinianki przyusznej, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czy też zakrzepowe zapalenie żyły szyjnej wewnętrznej, to tylko jedne z licznych schorzeń, której mogą pojawić się, jeśli dana osoba bagatelizuje swoją chorobę. Każda nieleczona choroba prędzej czy później da o sobie znać. Człowiek się przed tym nie obroni, a może stworzyć jeszcze większą liczbę problemów ze zdrowiem. Chcąc więc ochronić się przed wieloma chorobami należy wcześniej pomyśleć, co zastosować i jakie przyjąć rozwiązania, żeby później nie musieć ponosić konsekwencji nieodpowiedzialnego zachowania!

Was this helpful?

0 / 1