Rośliny balkonowe

Balkon to naturalne przedłużenie każdego mieszkania, odpowiednio zaaranżowany stanie się ukwieceniem i ozdobą ponurych zazwyczaj elewacji budynków. Miniaturowe ogródki w doniczkach z pewnością uatrakcyjnią wygląd parapetów, tarasów. Można zastosować doniczki, wiszące i naścienne kosze, które pozwolą rosnąć kwiatom wszędzie gdzie tylko chcemy. Bardzo piękne są rośliny balkonowe pnące, które ukwiecają balkony w miastach wiosną, latem i wczesną jesienią. Różnorodność kompozycji jest tak wielka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Posadzenie roślin na balkonach pozwoli na wprowadzenie świeżości barw i łagodnych kształtów do geometrii zabudowań miejskich, co wydatnie wpłynie na ogólną estetykę naszego domu. Balkon w ciepłych barwach kwiatów stanie się również miejscem na przyjemny relaks, można w nim spędzić dłuższą chwilę na powietrzu, osobiście obcując z przyrodą. Możemy posadzić rośliny balkonowe wieloletnie lub jednoroczne, w zależności od naszych upodobań i możliwości.

Wybierając rośliny balkonowe powinno się przede wszystkim brać pod uwagę poziom jego nasłonecznienia.

Na balkony i werandy od strony północnej trzeba dobierać kwiaty które dobrze znoszą zacienienie. Na nieszczęście takich roślin nie ma zbyt wiele do wyboru. Jednak dla chcącego nic trudnego i każdy może dla siebie jakieś rośliny balkonowe cieniolubne znaleźć. Kwiatami wiosennymi godnymi polecenia są niezapominajki, zakwitające w kwietniu a zdobiące nasze balkony do połowy maja. Są to roślinki dwuletnie, więc posiane w okresie lipca i sierpnia zakwitną wiosną kolejnego roku. Końcem maj możemy posadzić w skrzynkach begonię wielkokwiatową. Wyróżnia się ona wielkimi kwiatami, mogą być purpurowe, czerwone, w zależności od gatunku. Najlepiej jednak do udekorowania balkonów o ekspozycji północnej nadaje się bluszcz lub barwinek. Bluszcz rozrasta się szybko, tworząc jakby walec zieleni, a poszczególne pędy rozkładają się na boki, co daje nam ciekawy efekt. Barwinek natomiast, choć nie jest rośliną o długim okresie kwitnienia jest szczególnie polecana, ze względu na stosunkową długowieczność. Posadzony i odpowiednio pielęgnowany może rosnąć w donicy parę lat. Odznacza się on ładnymi dekoracyjnymi listkami, które są zielone nawet zimą, na wiosnę zaś puszcza małe, niebieskofioletowe kwiaty. Ponadto ozdobić możemy balkony również kwiatami lubiącymi większe nasłonecznienie, ale tolerujące również wystawę północną, takie jak chmiel, godecja, wilec czy niecierpek.

O wiele więcej możliwości gwarantują nam balkony umieszczone od strony południowej, wschodniej i zachodniej. Wybór roślin jest bez porównania większy, ponieważ można uprawiać rośliny kwitnące wiosną, latem i jesienią. W okresie wiosny można posadzić bratki lub stokrotki. Bratki ogrodowe występują w wielu kolorach. Sadzimy je na przestrzeni marca i kwietnia, wtedy pozostaną one na naszym balkonie do połowy czerwca. Później poleca się ich usunięcie, gdyż nie przedstawiają zbyt estetycznego widoku. Stokrotki zaś są niskimi roślinkami, mają liście o żywym odcieniu zieleni, zakwitają w maju, ukazując swoje białe lub czerwonawe kwiatki. Mogą kwitnąć nawet całe lato, są jednak drobniejsze. Można sadzić je już w marcu. Jako rośliny letnie godne są polecenia pelargonie i petunie. Pędy petunii są zwisające, posiada licznie występujące kwiaty. Są roślinami o dużej wrażliwości na nadmierną wilgoć i wiatr, nadają się więc bardziej na balkony osłonięte i zaciszne. Pelargonie kwitną od czerwca do późnej jesieni, mają czyste barwy, wspaniale udekorują każdy balkon.

Kwiaty balkonowe, którymi możemy się cieszyć od czerwca to aksamitki, żeniszki i szałwia błyszcząca. Szałwia kwitnie aż do przymrozków, chociaż jej minusem jest gubienie liści w okresie późnego lata. Żeniszek karłowy zaś kwitnie przez całe lato, charakteryzuje się miłą, pastelową barwą kwiatów. Witułka to kolejny ciekawy kwiat. Jego specyficzną cechą jest przyjemny kwiatowy zapach. Kwiaty witułki (bardziej chyba znanej jako werbena) stanowią nietuzinkowy element dekoracji. Występuje w postaci dwu lub jednobarwnej. Werbena kwitnie od lipca do jesieni. Jej kwiaty są drobne, tworzą zwarte, nieregularne kępy, których wysokość w zależności od odmiany wynosi od dwudziestu do czterdziestu centymetrów. Na końcu warto wspomnieć o rzadziej uprawianej roślinie, a mianowicie o rezedzie wonnej. Świetnie nadaje się na dobrze nasłonecznione balkony i tarasy, jej kwiatuszki są drobniutkie, czerwonawo – zielone. Wyróżniającą cechą rezedy jest również piękny zapach.

Kwiaty lubiące światło dają nam więcej możliwości ozdabiania balkonu. Aby nasze kwiaty kwitły długo i zdrowo, trzeba zapewnić im optymalne warunki, jak odpowiednie podlewanie, nawożenie, ochrona przed zbyt wielkim światłem i wiatrem. Gdy dobrze zadbamy o nasze kwiaty balkonowe, będziemy mogli się długo nimi cieszyć i wypoczywać w ich cieniu otoczeni przyjemnym zapachem.

Was this helpful?

0 / 0