Rośliny ogrodowe

Każdy chciałby, aby jego ogród cieszył oczy swym przepięknym wyglądem. Dlatego ważne jest, aby przede wszystkim wybrać rośliny najodpowiedniejsze do naszego ogrodu, zapoznać się ze wszystkimi aspektami ich uprawy oraz wymaganiami każdej z roślin z osobna. Dopiero wtedy nasz ogród będzie mógł rozkwitnąć pełnym blaskiem.

Rośliny powinniśmy dobierać tak, aby były ozdobą przez okrągły rok. Można wybrać zatem rośliny ogrodowe wieloletnie, jednoroczne. Ponadto wiele gatunków roślin po przekwitnięciu staje się nieatrakcyjnych, dlatego należy je sadzić w pobliżu takich, które w tym czasie rozkwitną albo rozrosną się, zakrywając puste miejsca. Dlatego polecane są rośliny ogrodowe kwitnące, ozdobne, pnące, cieniolubne i takie, które lubią słońce. Ciekawe kompozycje można również osiągnąć dzięki roślinom, których liście w jesieni nabierają pięknych barw. Kupując rośliny do swojego nowego ogródka mamy praktycznie nieograniczone możliwości, barierą dla nich może być jedynie wyobraźnia.

Warto sięgnąć po takie rośliny ogrodowe jak:

Magnolia. To jedno z najbardziej interesujących drzew, które z powodzeniem wpiszą się w mały krajobraz naszego ogrodu. Magnolie kwitną wiosną. Ta roślina nada się zarówno do ogrodów mniejszych (magnolia gwiaździsta oraz purpurowa osiągają wysokość do 2,5 metra, doskonale więc się wkomponują w niewielkie przestrzenie) jak i do ogrodów dużych (magnolia japońska może osiągnąć nawet 20 metrów wysokości). Magnolia to jeden z pierwszych gatunków roślin kwiatowych, które pojawiły się na powierzchni naszej planety. Magnolia preferuje stanowiska zaciszne, nie narażone na mrozy oraz obficie nasłonecznione (w cieniu słabo kwitnie). Najlepsza dla niej jest gleba próchnicza, lekko kwaśna oraz przepuszczalna. Trzeba wiedzieć, że roślina ta ma delikatny i płytki system korzeniowy, dlatego należy dobrze wybrać dla niej miejsce i raczej go nie zmieniać, magnolie niezbyt dobrze znoszą przesadzanie.

Irys. Często zwany również kosaćcem to piękny kwiat cebulowy, który z pewnością nada naszemu ogrodowi szlachetnego rysu. Irysy dobrze znoszą długie okresy suszy, dlatego należy wiosną i jesienią chronić je przed zbyt dużą wilgocią. Najlepiej wyglądają na skalniakach, jednak pasują prawie wszędzie. Ciekawie wyglądają w zestawieniu z dzwonkami, paprotkami. Irys to jedna z wdzięczniejszych i mniej wymagających roślin ogrodowych, ponadto występuje w ogromnej ilości gatunków, więc każdy znajdzie jakiś okaz dla siebie. Irysy lubią środowisko otwarte, słoneczne. Gleba powinna być żyzna, o odczynie obojętnym i mieć dobrą przepuszczalność. Jeśli chcemy Kosaćce posadzić na glebie wilgotnej, należy wykopać głębszy dołek, który napełniamy kilkucentymetrową warstewką piasku, na której kładziemy cebulki i przysypujemy ziemią. Irysy wymagają nawożenia co dwa – trzy tygodnie nawozem wieloskładnikowym oraz umiarkowanego podlewania.

Powojniki. W obrębie tej nazwy mieści się ponad 230 gatunków różnych bylin i krzewów. Powojniki to kwiaty bardzo dobrze sprawdzające się w ogrodach, najlepiej pasują do sadzenia przy ogrodzeniach, ścianach, altankach ogrodowych, czy prętach. Powojniki oplatają każdą podporę ukwiecając ją i nadając jej bardzo malowniczego charakteru. Najlepszą glebą dla powojników są ziemie żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne i o większej zasobności w wapń. Najbujniej rozwijają się wówczas, gdy ich podstawa jest ocieniona, natomiast górna część jest nasłoneczniona. Powojniki źle otrzymują się w suszy i na stanowiskach wietrznych. Są to rośliny o dość dużych wymaganiach, szczególnie w kwestii gleby. Trzeba często ją użyźniać, najlepiej odkwaszonym torfem.

Was this helpful?

0 / 0