Rośliny ozdobne

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Rośliny ozdobne to wszelkie rośliny (jednoroczne, dwuletnie, wieloletnie, w tym również drzewa oraz krzewy) odznaczające się dużymi walorami dekoracyjnymi, czyli więc te, które będą miały piękne kwiaty, liście, owoce, nietypowe zabarwienie pędów, ciekawe właściwości.
Rośliny ozdobne wydatnie wpływają na wygląd naszego ogrodu, balkonu, tarasu, czy mieszkania. Są świadectwem dobrego smaku i pasji gospodarzy, ich zamiłowania do estetyki. Uprawiając rośliny ozdobne płożące i inne we własnym domu i obejściu będziemy mogli poczuć się wyjątkowo.

Istnieje bardzo dużo gatunków roślin, które możemy z powodzeniem uprawiać we własnym zakresie. Najciekawszymi roślinkami, które przyczynią się bardzo do ozdobienia naszego domu:

Chaber bławatek – to bardzo ciekawy kwiat z rodziny astrów, w Polsce postrzegany jako pospolity chwast. Chabry występują na terenie Europy oraz na Syberii. Popularnymi nazwami ludowymi bławatka są: głowacz, jasieniec, kardy, macoszek, modrak, wawer. Chaber jest rośliną zielną o słabym ulistnieniu, może osiągać wysokość do 90 centymetrów. Kwiaty chabru mają bardzo delikatny wygląd i piękną, szafirowoniebieską barwę. Zasadniczo chaber stosuje się w ziołolecznictwie, jako ziele moczopędne i przeciwzapalne oraz przeciwłupieżowe, jednakże chaber to bardzo ceniona roślina ozdobna. Ozdobnie uprawia się przede wszystkim odmiany o pełnych kwiatach barwy białej, różowej, purpurowej i niebieskiej.
Klarkia wytworna – roślinka z rodziny wiesiołkowatych, pochodzi z Kalifornii. Jest cenioną rośliną ozdobną, uprawia się ją przede wszystkim w ogródkach, szczególnie dla jej pięknych kwiatów, które mogą mieć barwę purpurową i pomarańczową, mają karbowane płatki na brzegach. Klarkia jest stosunkowo mało absorbującą w uprawie rośliną. Jej wymagania to słoneczne miejsce z przepuszczalną i lekko kwasową glebą, która jednak nie może być zbyt wilgotna, gdyż wtedy roślina całą energię poświęca na pędy i liście, co odbija się na kwitnieniu.
Słonecznik zwyczajny to roślina z rodziny astrowatych. Wywodzi się z Ameryki Północnej, gdzieniegdzie zdołał się rozprzestrzenić, poza rejonem swojego występowania. W Polsce nie występuje dziko, jest uprawiany przede wszystkim dla nasion (szczególnie do produkcji oleju, którego zawartość w nasionach może osiągać nawet 38%). Ostatnio jednak słonecznik coraz częściej uprawiany jest jako roślina ozdobna (w rabatkach lub na kwiaty cięte). Słonecznik jako roślina ozdobna wnosi bardzo wiele radości w otoczenie, kojarzy się ze słońcem i latem, potrafi przywołać dobre wspomnienia i uśmiech na twarzy. Słoneczniki są łatwe w uprawie, roślinę wysiewa się wczesną wiosną do ziemi, jest odporna na wiosenne przymrozki. Wymaga bardzo nasłonecznionego miejsca i dużego nawożenia.

Was this helpful?

0 / 0