Rozpoznanie ciąży

Rozpoznanie ciąży

Ciążę u kobiet rozpoznaje się poprzez zaobserwowanie objawów subiektywnych, czyli tych, które kobieta odczuwa sama, jak i obiektywnych, które pojawiają się w organizmie ciężarnej. Trzeba pamiętać, że niekiedy wczesne rozpoznanie ciąży jest skomplikowane nawet dla bardzo doświadczonego lekarza, dlatego też w przypadku braku całkowitej pewności specjalista nie stawia takiej diagnozy zbyt pochopnie.

Rozpoznanie ciąży

Objawami odczuwalnymi przez kobietę w pierwszej połowie ciąży są:

  1. Zatrzymanie miesiączki – to zazwyczaj pierwszy objaw ciąży u zdrowej kobiety, która regularnie miesiączkuje. Nie jest to jednak objaw łatwy do wychwycenia, gdyż kobieta w ciąży może miewać delikatne krwawienia lub plamienia w takich samych terminach, jak mające następować miesiączki.
  2. Nudności i wymioty, które charakteryzują się dużym zróżnicowaniem nasilenia, w zależności od organizmu kobiety. Najczęściej pojawiają się o poranku, choć mogą również trwać cały dzień. Wymioty i nudności pojawiają się przeważnie między szóstym a ósmym tygodniem ciąży, ustępują natomiast po dwunastu, czternastu tygodniach, W tym czasie kobietom ciężarnym poleca się stosowanie diety lekkostrawnej, jedzenie częstych i niewielkich posiłków oraz unikanie stanów zdenerwowania. Dodatkowym objawem może być również zgaga i ślinotok.
  3. Zwiększona częstotliwość oddawania moczu – jest to objaw spowodowany działaniem hormonów (estrogen i progesteron), które wywołują przekrwienie układu moczowego, co objawia się zwiększonym parciem na pęcherz. Ponadto powiększa się macica, która również uciska na pęcherz moczowy, co także przyczynia się do częstszego oddawania moczu.
  4. Zmiana samopoczucia ciężarnej. Najczęściej występuje zmęczenie, rozdrażnienie, awersja do niektórych zapachów i smaków, zmniejszone łaknienie.

Objawami obiektywnymi odczuwalnymi przez kobietę są natomiast:

  1. Podwyższona temperatura ciała. We wczesnym etapie ciąży temperatura ciała kobiety może utrzymywać się nieco ponad 37 stopni, przez okres co najmniej trzech tygodni. Spowodowane jest to przez wzmożoną produkcję progesteronu.
  2. Zmiany w obrębie sutków, które pojawiają się około szóstego tygodnia ciąży, spowodowane są wyższym poziomem estrogenu, progesteronu oraz prolaktyny. Do zmian tych zaliczamy powiększenie się i obrzmienie piersi, przebarwienie brodawek sutkowych, rozszerzenie się podskórnych naczyń krwionośnych oraz wydzielanie się płynu pod wpływem ucisku piersi.

Rozpoznanie ciąży przez ginekologa

Istnieją symptomy, które może stwierdzić tylko doświadczony w rozpoznawaniu objawów ciąży ginekolog, a dotyczą one zmian w obrębie narządów płciowych:

  1. Zsinienie przedsionka i ścian pochwy, nabrzmienie i zwiększona elastyczność pochwy, związane z przekrwieniem spowodowanym przez progesteron.
  2. Zmiany w szyjce macicy, wyróżnia się tutaj kilka charakterystycznych ciążowych objawów, takich jak zsinienie, zmiana śluzu szyjkowego, który traci swoją rozciągliwość i staje się zmętniały, oraz rozpulchnienie, które pojawia się mniej więcej w czwartym tygodniu ciąży.
  3. Zmiany w trzonie macicy, które pojawiają się wraz zagnieżdżeniem się w niej zarodka (czyli około 4 – 5 tygodnia), polegające na powiększeniu się rozmiarów narządu.

W drugiej połowie ciąży również występuje kilka charakterystycznych objawów świadczących o tym, że kobieta jest ciężarna. Są to przede wszystkim powiększenie się obwodu brzucha, zmiany skórne, które mają zazwyczaj charakter wzmożonego zabarwienia skóry, jest to zaciemnienie wokół brodawek sutkowych, brzucha, często pojawiają się również rozstępy. Może wystąpić także zwiększenie owłosienia na całym ciele, w tym twarzy (tzw. hirsutyzm). Występuje rzadko, i dotyczy najczęściej kobiet o ciemnych włosach i karnacji. Odczuwalne są również objawy pewne, stwierdzenie któregokolwiek z nich świadczy o ciąży, są to ruchy płodu, odczuwalne przez kobiety około 18 – 22 tygodnia ciąży, wyczucie przez ginekologa części płodu w trakcie badania oraz wysłuchanie akcji serca płodu, co jest niepodważalną oznaką wystąpienia ciąży.

Rozpoznanie ciąży – badanie krwi i USG

Ważną metodą do rozpoznania ciąży są również badania laboratoryjne, do których należą testy ciążowe, które badają podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (B – BCG). Testy takie badają hormon we krwi i w moczu. Testy oparte o badanie moczu można kupić w aptece bez recepty, najnowocześniejsze z nich umożliwią wykrycie ciąży zaledwie dwa tygodnie po zapłodnieniu. Badanie krwi może przeprowadzić tylko lekarz. Ponadto ciążę stwierdzić można również badaniem za pomocą ultrasonografu.

Was this helpful?

0 / 0