Rozwód a opieka nad dzieckiem

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Każde dziecko bez względu na wiek źle przechodzi rozwód rodziców. Nie jest to jednak sytuacja skazująca jego dalsze życie na niepowodzenia i należy o tym pamiętać. Dziecko w tym okresie potrzebuje określonej siły wsparcia, zainteresowania oraz czułości. Rodzice podejmując decyzję o rozstaniu nie powinni absorbować się jedynie tym tematem i spychać dziecka na boczny tor. Takie zachowanie jest niedopuszczalne i rzutuje w przyszłości na całokształt zachowań emocjonalnych młodego człowieka.

Wszystko zależy od umiejętności wyciągania konsensusu w sprawach wychowania.

Rodzice winni pamiętać, że dziecko to nie karta przetargowa i nie wolno zdobywać jego poparcia kosztem oczerniania lub manipulowania cechami jednej ze stron rodzicielskich w celu zdobycia przewagi „punktów poparcia”. To rodzice się rozstają ze sobą a nie z dzieckiem. Separacja to również relacja między rodzicami bez udziału dziecka, które przy pomocy psychologa można nastawić pozytywnie do świadomości, iż mama i tata mieszkają osobno. Mieszkanie osobno nie zmienia siły uczuć. Zmienia się tylko sytuacja i miejsce życia.

Młodemu człowiekowi należy się jedynie zainteresowanie i opieka ze strony mamy i taty – w jednakowym stopniu, niezależnie od tego, jak wielkie nieporozumienia dzielą rodzinę.

Rozwód a opieka nad dzieckiem to dwa nieodzowne elementy motywu rodzinnych rozstań. Ciężar codziennej opieki i mieszkania wraz z dzieckiem przyjmują na siebie zazwyczaj mamy będące w lepszej sytuacji finansowej, niż ojcowie, ale to nie reguła. Obowiązkiem rodzica nieutrzymującego bezpośrednio swej pociechy, przebywającego w znacznej odległości od jej miejsca przebywania- są alimenty. To jedna z korzyści materialnych dla dziecka, chociaż trudno to nazwać korzyścią, bo żadne, nawet najwyższe alimenty nie oddadzą pełni rodziny. Czas jednak leczy rany i dziecko może zrozumieć, że przypadków rodzin podobnych do jego, jest mnóstwo, a każde z rodziców po jednym rozstaniu zawsze ma szansę na powtórne ułożenie sobie życia.

Was this helpful?

0 / 0