Rozwód kościelny – unieważnienie małżeństwa

Zdarza się tak, że ludzie, którzy kiedyś przysięgali być razem na wieki, przestają się kochać. Jest to bardzo bolesne dla obu stron, jednak takie jest życie. Biorą wtedy rozwód cywilny, ale w rozumieniu prawa kościelnego nie przestają być małżeństwem. Na ogół uznają wtedy, że to nieistotne i żyją osobno. Zdarza się jednak, że ludzie chcą rozwód kościelny – wbrew pozorom bowiem można go uzyskać i otwiera to drogę ku lepszej przyszłości. Warto się więc chwilę pomęczyć. Ale co należy zrobić, by rozwód kościelny otrzymać?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć o tym, że nie istnieje coś takiego jak rozwód w rozumieniu kościoła. Jest to raczej unieważnienie małżeństwa – powoduje więc takie skutki, jak gdyby to małżeństwo nigdy wcześniej nie istniało. A jakie są powody, które kościół akceptuje?

Duże znaczenie ma wiek, bowiem według kościoła osoby zbyt młode nie mogą zawierać małżeństwa. Jest to jednak raczej przepis martwy, bo w świetle prawa również osoby poniżej pewnej granicy nie wezmą ślubu.

Kolejnym powodem jest impotencja, która zwykle przez kościół jest traktowana jako odpowiedni powód – celem małżeństwa w rozumieniu religijnym jest tworzenie rodziny, impotencja to uniemożliwia. Podobnym powodem, ale trochę inaczej rozumianym jest bezpłodność – unieważnienie małżeństwa może nastąpić tylko wtedy, gdy jeden z partnerów wiedział, że jest bezpłodny, ale nie poinformował o tym przed ślubem.

Powodem dla kościoła mogą się także okazać zaburzenia natury psychicznej u jednego z małżonków. Nieważne są także małżeństwa do których doszło pod wpływem przymusu lub porwania.

Istnieje jeszcze wiele innych powodów, dzięki którym można otrzymać rozwód kościelny. Procedury z tym związane są skomplikowane, a koszty procesu często wysokie, jednak naprawdę warto czasem poświęcić czas i pieniądze – dla czystości własnego sumienia.

Was this helpful?

0 / 0