Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Różyczka to medyczne określenie ostrej choroby wirusowej zakaźnej. Jest to choroba, która przebiega łagodnie. Charakteryzuje się ona przede wszystkim: wysypką, niewielkim stanem podgorączkowym lub słabą gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych za uszami i karkowych. Poziom zachorowań na różyczkę, jest bardzo duży. Różyczka to choroba atakująca zazwyczaj dzieci i młodzież. Niekiedy też pojawia się ona u osób starszych chociaż rzadziej niż u dzieci i młodzieży.
Różyczka w ciąży
Różyczka najbardziej niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży. Dotyczy to głównie pierwszych trzech miesięcy. Może ona wywołać poronienie ale nie tylko dlatego. Różyczka u kobiet w ciąży może też przyczynić się do ciężkich wad wrodzonych płodu lub do jego obumarcia. Z tego też względu najbezpieczniej jest, stosować specjalne szczepionki, które uchronią nas przed tą chorobą. Okres wylęgania to 2 – 3 tygodnie. Na około tydzień przed pojawieniem się wysypki, następuje okres zakażania.
Różyczka – objawy
Główny objaw różyczki czyli wysypka, zanika w ciągu 2 – 3 dni, nie pozostawiając śladów. Niekiedy bywa jedynie bardzo swędząca.
Zakażenie różyczką następuje drogą kropelkową, a objawy są następujące: ○ Złe ogólne samopoczucie; ○ Zmiany nieżytowe; ○ Bladoróżowa wysypka na całym ciele; ○ Powiększone węzły chłonne; ○ Ból brzucha przy nawet lekkim dotyku; ○ Bolące rany w jamie ustnej.
○ Różyczka ma to do siebie, że niekiedy przebiega ona bezobjawowo.
Co ciekawe, przebycie różyczki we wczesnym dzieciństwie uodparnia na tą chorobę już do końca życia. Z tego też względu, lekarze nie alarmują jeśli chodzi o częstotliwość zachorowań. Im wcześniej zachorujemy na nią, tym większe szanse na uniknięcie jej w życiu dorosłym.
Różyczka – leczenie
Zaleca się leczenie objawowe. Poza tym, stosuje się głównie leki obniżające gorączkę a w przypadku kobiet w ciąży podaje się gamma – globulinę.
Lekarze też stosują obowiązkowe szczepienia dzieci od trzynastego miesiąca życia do 12 roku życia.
Was this helpful?
0 / 0