Rumianek

rumianek-2

Rumianek to doskonale znana w Polsce roślina, którą najczęściej traktujemy jako roślinę leczniczą. Prawidłowa nazwa to rumianek pospolity pochodzi z gatunku roślin astrowatych. Można go spotkać rosnącego na dziko np. w Europie, na Uralu, w Azji Mniejszej, na Kaukazie, w Iranie, Afganistanie czy Indiach, Australii oraz Ameryce Północnej. W Polsce uprawia się go głównie ze względu na właściwości lecznicze.

Rumianek należy do roślin jednorocznych, występujących głównie na polach, gdzie rośnie dziko i swobodnie. Można je spotkać najczęściej na przydrożach, polach bądź siedliskach ruderalnych. Rumianek bardzo ceni sobie światło. W rolnictwie uważany za chwast. Choć nie potrzebuje zbyt wiele, a wymagania glebowe ma minimalne, równie dobrze rośnie na glebach piaszczystych jak i gliniastych.

Rumianek – zastosowanie

  • Rumianek najczęściej stosowany jest jako roślina lecznicza.
  • Przetwarzany na olejek rumiankowy.
  • Stosowany doustnie jako środek przeciwzapalny.
  • Działa przeciwskurczowo na układ pokarmowy.
  • Działanie przeciwalergiczne.
  • Doskonale leczy zapalenia skóry.
  • Leczy owrzodzenia skóry.
  • Leczy hemoroidy, rumień, oparzenia słoneczne oraz owrzodzenia skóry.
  • Działa rozkurczowo, uspokajająco, przeciwbólowo.
  • Używany do produkcji mydła, kremów, toników, maseczek bądź płynów kąpielowych.

Rumianek – właściwości

Napar z rumianku stosowany jest w celach łagodzących zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz nudności. W przypadku zapalenia dziąseł lub gardła, płukanie jamy ustnej herbata z rumianku doskonale łagodzi stan zapalny. Bardzo często herbata rumiankowa używana jest przez mamy w celu złagodzenia kolki jelitowej u niemowląt, oraz złagodzenie wszelkich bóli brzuszka czy problemów trawiennych. Również herbata rumiankowa przeznaczona jest dla niemowląt. Herbatka z rumianku doskonale łagodzi nerwy, działa uspokajająco, zmniejsza wahania nastrojów oraz ułatwia zasypianie osobą mającym z tym trudności.

Rumianek na zdrowe oczy, włosy i skórę

Rumianek na Oczy

Rumianek doskonale pomaga w leczeniu oczu. Likwiduje obrzęki, zaczerwienienia oraz opuchliznę. Sam okład sprawia oku ogromną ulgę. Zaleca się również przemywanie oczu niemowlakom, którym ropieją oczka, bądź mają zatkane kanaliki łzowe. Rumianek doskonale złagodzi i wyleczy chore oczka dziecka. Jest delikatny i nie sprawi dziecku uczucia pieczenia.

Rumianek na Włosy

Stosowany na włosy suche, matowe i zniszczone w postaci maseczki, pozwala na ich regenerację.

Rumianek na Skórę

Rumianek doskonale łagodzi choroby skórne, likwiduje obrzęki, zaczerwienienia. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Stosowany również do cery tłustej, którą oczyszcza oraz delikatnie matowi. Leczy wszelkie wypryski i niedoskonałości skórne. Olejek rumiankowy stosowany do masaży na ciało.

Rumianek w ciąży

Nie ma większych przeciwwskazań stosowania rumianku w ciąży. Wręcz przeciwnie, od wielu pokoleń pomaga on w tym szczególnym okresie na złagodzenie wielu dolegliwości: – mdłości , – zapalenie pęcherza moczowego, – bóle głowy i migreny, – bolesność sutków, – infekcje dróg płciowych, – bolesność kończyn, – spazmy macicy, – skurcze macicy. Rumianek w swoim składzie zawiera wapno i magnez co w okresie ciąży pomaga na bezsenność oraz zapalenie stawów. Jednak przed zastosowaniem rumianku ciężarna powinna skonsultować się ze swoim lekarzem, gdyż może on działać alergicznie.

Zaleca się w czasie ciąży stosować kosmetyki do ciała oraz włosów zawierające w swoim składzie rumianek, gdyż są delikatne i łagodne.

Rumianek – przeciwwskazania

Rumianku nie należy stosować w trakcie leczenia homeopatycznego, gdyż zmniejszy on działanie leczenia. Rumianek często wywołuje reakcje alergiczne.

Was this helpful?

0 / 0