Rybki akwariowe – gatunki i choroby

akwarium

Rybki akwariowe to domena dziedziny wiedzy zwanej akwarystyką. Akwarystyka zajmuje się zagadnieniami zawodowego lub amatorskiego hodowania zwierząt i roślin wodnych w akwariach. Możemy wyróżnić akwarystykę słodkowodną i morską.

Akwarystyka

gatunki_m-3846999

Akwarystyka sięga zamierzchłych czasów, początek tej dziedziny przypada na okres około 2500 lat przed naszą erą, dziedzina ta ma lekko licząc aż cztery i pół tysiąca lat! Pierwsze akwaria (nie szklane, lecz konstruowane z ceramiki, lub budowane w zagłębieniach terenu) zakładali w celach rozrywkowych i konsumpcyjnych Sumerowie. Akwaria znane były również w Chinach, gdzie w ceramicznych misach, porcelanie i oczkach wodnych hodowało się karasie złociste (od nich pochodzą znane nam dziś welonki).

Europejczycy wystartowali z rybkami akwariowymi znacznie później, bo dopiero w wieku XIX, kiedy to żądni nowinek obywatele Starego Kontynentu zaczęli sprowadzać egzotyczne rybki w celu ich hodowania. Początkowo akwaria były przywilejem jedynie ludzi zamożnych, stopniowo jednak stała się to dziedzina bardziej egalitarna, dziś hodowaniem rybek akwariowych zajmuje się bardzo wielu ludzi. Ponadto publikowane są książki o tej tematyce, wydaje się również wiele czasopism dla akwarystów.

Do korzyści i zalet hodowania rybek i roślin w akwarium należą: dekoracyjność, możliwość hodowania nieograniczonej ilości różnych gatunków okazów, relatywnie niewielki nakład czasu i pracy w stosunku do ilości zwierzątek, walory edukacyjne hodowli, możliwość posiadania własnego małego ekosystemu i obserwacji jego rozwoju.

Rybki akwariowe – gatunki

Istnieje multum gatunków rybek, które pasjonaci mogą sobie kupić i pielęgnować, warto wymienić takie gatunki jak: brzanki, danio, prętnik, bojownik, złota rybka, bystrzyk, gurami, akara, pielęgniczka, karaś złocisty, mieczyk, gupik, molinezja, sumek, zbrojnik, bocja, skalar.

Warto pamiętać, że hodowanie rybek akwariowych nie jest tak do końca sielanką. Utrapieniem, zwłaszcza dla początkujących akwarystów, są liczne choroby, które dotykają rybki akwariowe. Przyczyną chorób jest zazwyczaj zaniedbanie – nieutrzymanie prawidłowej temperatury w akwarium, nieodpowiedni skład chemiczny wody, zbyt dużo rybek względem wielkości akwarium itp. Rybki żyjące w takich warunkach stają się słabsze, są więc łatwiejszym celem dla wszelakich bakterii, wirusów, pasożytów.

Rybki akwariowe – choroby

Choroby rybek akwariowych możemy podzielić na:

  1. Wywołane szkodliwymi czynnikami środowiskowymi (choroba gazowa, kwasowa, zasadowa, przyducha).
  2. Spowodowane nieodpowiednim żywieniem (otłuszczenie organów wewnętrznych, zapalenie układu pokarmowego).
  3. Wirusowe lub bakteryjne (limfocystoza, choroba bawełniana, mykobakterioza, ospa, posocznica).
  4. Grzybicze i pasożytnicze (ichtiosporidioza, pleśniawka, chilodonelloza, kostioza, oodinoza).

Was this helpful?

6 / 0