Salmonella zwana też paradurem jest najczęstsza przyczyną zakażeń pokarmowych. Grupa bakterii salmonella składa się kilkaset gatunków pałeczkowatych bakterii, średniej wielkości zazwyczaj wyposażonych w rzęski gram-ujemnych.
Objawy zatrucia Salmonellą
Objawy zatrucia tą chorobą zwaną tez często choroba brudnych rak to zazwyczaj wysoka gorączka dochodząca do 39 stopni, bóle głowy, dreszcze ogólne rozbicie i oczywiście wodnista ostra biegunka wymioty i tępe bóle brzucha. Objawy ujawniają się najczęściej po 6 do 72 godzin od momentu zarażenia się skażonym pokarmem. Objawy słabną po około 2 do 3 dniach a ozdrowienie w najlżejszych przypadkach następuje po około 7 dniach. Chorobę potwierdza dodatni test przeprowadzony na podstawie pobranej próbki krwi lub kału.
Leczenie salmonelli
Leczenie salmonelli wbrew obiegowej opinii często nie wymaga leczenia przy użyciu antybiotyków. Hospitalizacja i terapia antybiotykowa uzasadniona jest tylko w przypadku małych dzieci i osób starszych oraz osób z obniżona odpornością . W pozostałych przypadkach cały proces leczenia wymaga jedynie prawidłowego nawadniania i odżywiania. Przyczyny i drogi zakażenia salmonellą. Częstą przyczyna zakażenia się pałeczkami salmonelli jest brak dbałości o warunki higieniczne. Matecznikiem bakterii są żywe dzikie zwierzęta zarówno dzikie jak i hodowlane. Niekiedy źródłem zakażenia są nosiciele, lub mogą nimi być różnego rodzaju gady np. żółwie. Podstawową drogą zakażenia jest zakażona żywność. W smaku nie różni się ona w ogóle od tej nie skażonej. Najczęściej bakterie te znajduj się w mięsie i jego przetworach, drobiu jajach i ich przetworach w rybach i twarogach, serach miękkich i twardych serach topionych, sokach i przede wszystkim lodach.
Bycie nosicielem salmonelli wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zakażanie może przebiegać bezobjawowo, jako delikatne zatrucie pokarmowe lecz równie z w formie bardzo ostrej durowej lub septycznej. Nosiciele salmonelli mogą wykonywać różnorodne zajęcia muszą jednak posiadać wymagane pozwolenia. Osoby będące nosicielami tej bakterii muszą przeprowadzać rutynowe lecz systematyczne badania, dbać o higienę jak również zgłaszać każdorazowo zmianę miejsca zamieszkania i miejsca pracy.
Was this helpful?
0 / 0