Savoir vivre w biznesie

savoir-vivre-w-biznesie_m-7553224Wysoka kultura osobista, schludny wygląd oraz znajomość podstawowych zasad bez konfliktowego współżycia międzyludzkiego znacznie ułatwiają prowadzenie biznesu i związanych z nimi rozmów z kontrahentami. Prowadzenie negocjacji z kontrahentami zagranicznymi to dzisiaj już standard w każdej firmie. Biznesowa etykieta w różnych krajach różni się od siebie i to nieraz znacznie. Warto wiec się z nią zapoznać aby negocjacje przebiegały w miłej atmosferze.

savoir-vivre-w-biznesie-podawanie-reki_m-9571851 Bardzo ważna sprawą w stosunkach biznesowych jest wręczanie wizytówek. Otrzymaną wizytówkę należy przeczytać, następnie powiedzieć kilka słów na jej temat bądź osoby która ja wręczyła, a następnie schować do służbowego notesu, lub odłożyć na stół. Nie wolno chować jej do portfela czy kieszenie bo to będzie źle o nas świadczyło. Nowo poznanej osobie możemy wręczyć tylko jedną wizytówkę. Wszelkie dopiski powinno się robić na wierzchu wizytówki w razie braku miejsca na odwrocie. Można kogoś poprosić o wizytówkę jeśli wcześniej samemu się ją wręczyło.

Równie ważna jest punktualność. Do pracy nie wolno się spóźniać dotyczy to również przyjęć biznesowych. Jest to źle postrzegane i nie świadczy o nas dobrze. Jeśli sami chcemy być szanowani szanujmy naszych gospodarzy i pracodawców. Jeśli jesteśmy w pracy lub na przyjęciu nie wypada odbierać telefonów prywatnych. Jeśli wymaga tego od nas sytuacja postarajmy się wyjść w ustronne miejsce i tam w kilka minut odbyć rozmowę. To samo dotyczy sytuacji kiedy to jesteśmy na przyjęciu firmowym. Kwestia spożywania posiłków jest też określona. Nie należy ich spożywać przy biurku aby nie zabrudzić dokumentów. Większość biur wyposażona jest w specjalne pomieszczenia przeznaczone do tego celu.

Nsavoir-vivre-w-biznesie-szkolenie_m-2664176ie mniej ważna jest kwestia ubioru. Bez względu na płeć pracownika powinien on być schludny. Do biura nie wypada ubierać się wyzywająco i przesadnie epatować biżuterią. Tu świetnie sprawdza się zasada im mniej tym lepiej. Dress-code pozostawiamy w domu tylko w przypadku przyjęcia służbowego na które zakładamy elegancką sukienkę lub garnitur. Zazwyczaj w dużych firmach pracują osoby, których zadaniem jest stworzenie jeśli ich wcześniej nie było określonych zasada, przeszkalanie pracowników w ty kwestiach jak i dbanie aby prowadzone rozmowy biznesowe przebiegały w odpowiedniej atmosferze.

Was this helpful?

0 / 0