Schemat żywienia niemowląt

Prawidłowe żywienie niemowląt powinno podążać za potrzebami organizmu dziecka, które stale się zmieniają ze względu na szybki rozwój dziecka. Dziecko nie rozwija się jednak w jednostajnym tempie, dlatego o zachowanie prawidłowych zasad żywienia maleństwa powinno się zadbać już na samym początku.

Rozwój dziecka przebiega najszybciej podczas pierwszego miesiąca życia, niemowlę wykorzystuje wtedy jeszcze zapasy, które zgromadziło w życiu płodowym. W miarę upływu czasu dziecko coraz bardziej zależne jest od matki, której rolą jest zapewnienie elementarnych składników odżywczych niezbędnych dziecku. Poprawne żywienie dziecka to podstawowy warunek, który wpływa na niezaburzony rozwój dziecka oraz jego zdrowie. Należy wiedzieć, że w ciągu pierwszego półrocza życia dziecko podwaja swoją urodzeniową masę, zaś pod koniec pierwszego roku życia dziecko waży już trzykrotnie więcej i jest o około 25 cm większe. Jest to więc niewyobrażalny skok w rozwoju dziecka (dla porównania możemy wyobrazić sobie, że przez rok człowiek o masie 75 kilogramów przybiera na wadze 150 kilo!). Dlatego niebywale ważne jest, aby dziecko miało zapewnione wszelkie niezbędne składniki pokarmowe, na które zapotrzebowanie jest niebywale wielkie.

Pierwszym i najważniejszym sposobem żywienia niemowląt jest karmienie piersią. Mleko matki to jedyny naturalny i swoisty sposób karmienia dzieci. Zawiera wszystkie niezbędne dla dziecka składniki odżywcze, witaminy, minerały. W mleko matki zawiera ponad 200 ważnych elementów, takich jak tłuszcze, białka, cukry, witaminy, przeciwciała i wiele innych składników. Pokarm ten w pełni pokrywa zapotrzebowanie niemowlęcia, jest też niezbędny dla rozwoju przez pierwsze pół roku życia dziecka. Przez wzgląd na swoją budowę cząsteczkową mleko jest bardzo dobrze przyswajane przez organizm dziecka.

Dodatkowym atutem pokarmu naturalnego jest jego świeżość i dostępność o każdej porze i w każdej sytuacji. Bardzo ważny jest również fakt, że mleko mamy zaraz po urodzeniu zawiera tzw. siarę, która zawiera ważne immunoglobuliny, które mają kluczowy wpływ na rozwój odporności dziecka. W czasie karmienia piersią matka powinna zadbać o specjalną dietę, z której eliminuje się wszelkiego rodzaju używki, takie jak papierosy, kawa, alkohol. Nie jest wskazane także spożywanie ostrych przypraw i zbędnych leków. Ponadto niektóre niemowlęta mogą źle tolerować białka krowie, należy wtedy ograniczyć jedzenie wołowiny i picie mleka oraz jego przetworów. Dziecko powinno być karmione zawsze wtedy, kiedy chce (najczęściej sygnalizuje to płaczem i niepokojem).

Karmienie dziecka tylko i wyłącznie piersią powinno trwać nie dłużej niż sześć miesięcy. Po upływie tego czasu powinno się zacząć wprowadzać do jadłospisu maleństwa pierwsze produkty niemleczne. Podaje się dzieciom tarte owoce, następnie warzywa, kaszki na ryżu, delikatne mięso, rosołki i żółtko jajek. Podawanie żółtka nie powinno nastąpić wcześniej, jak w siódmym miesiącu życia. Po upływie dziesięciu miesięcy można zacząć wprowadzać pszenne i mieszane pieczywko, natomiast po roku twarożki, mleko krowie i jego przetwory oraz jajka. Pamiętajmy, żeby każdy nowy produkt wprowadzać oddzielnie i w odstępach kilku dni, co pozwoli nam na wyłapanie jedzonka, którego dziecko nie będzie tolerować. Jeśli chodzi o owoce, to w pierwszej kolejności wprowadza się do diety dziecka te najmniej alergizujące, czyli przetarte jabłka, maliny i morele. Unikajmy podawania (do czasu ukończenia przez maleństwo roczku) bananów, owoców tropikalnych i cytrusowych oraz truskawek, które odznaczają się silnymi właściwościami alergizującymi. Z warzyw należy unikać cebulowych, kapusty, strączkowych, gdyż mają właściwości wzdymające i powodują kolki. Ponadto rodzice powinni się wystrzegać dodawania soli i cukru oraz przypraw do pokarmów dla niemowlaków.

Tak powinien wyglądać prawidłowy schemat żywienia niemowląt. Bywa jednak niestety i tak, że z przyczyn najczęściej niezależnych od matki, nie może ona karmić naturalnie. Powinna się w takim wypadku udać do odpowiedniego specjalisty, z którym wybierze odpowiedni sposób żywienia swojego dziecka. Wybór ten polega na dobraniu najlepszego dla organizmu dziecka mleka modyfikowanego. Mleko takie wytwarzano dawniej z rozcieńczonego mleka krowiego, obecnie jednak zastąpiono je mlekiem modyfikowanym, ze względu na o wiele mniejsze właściwości alergizujące. Tego typu mleko w mniejszym lub większym stopniu przypomina naturalny pokarm matki.

Na rynku istnieje wiele produktów, więc możliwość dobrania odpowiedniego wyrobu dla niemowlęcia jest duża. Preparaty takie dzieli się na dwie grupy – mleko początkowe, odpowiednie dla dzieci od urodzenia do czwartego miesiąca, oraz mleko następne, przeznaczone dla dzidziusia po czwartym miesiącu życia. Nie powinno się natomiast karmić dziecka mlekiem prosto od krowy, zawiera ono bowiem wiele zanieczyszczeń, bakterii chorobotwórczych i jest bardzo alergizujące. Starszym dzieciom możemy spróbować podawać pasteryzowane mleko z kartonu, po uprzednim ogrzaniu go. Wzbogacanie diety dziecka o produkty inne niż mleko w przypadku karmienia sztucznego przebiega według schematu takiego, jak przy karmieniu piersią.

Was this helpful?

3 / 2