Seks w ciąży

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Wiele kobiet, oczekuje na wiadomość o tym, że niebawem zostaną mamami w ogromnym napięciu. Planowana i oczekiwana ciąża daje kobiecie wiele radości i sprawia, że staje się ona bardziej pewna siebie, „rozkwita” na nowo, staje się bardziej spełniona i przez to o wiele bardziej szczęśliwa w związku, w którym jest. na jej dobre samopoczucie wpływa także reakcje rodziny oraz najbliższej jej osoby czyli ojca dziecka.

Wielu przyszłych rodziców w czasie ciąży boryka się z dość palącym problemem, jakim jest współżycie seksualne. Zarówno kobiety jak i mężczyźni, którzy niebawem staną się rodzicami, zastanawiają się i obawiają, iż seks w ciąży, może zaszkodzić dziecku. Wynika to bardziej z ich niewiedzy niż z faktycznych przesłanek. Unikają, więc wzajemnych pieszczot oraz „odstawiają” współżycie na plan dalszy. Nie każdej parze takie postępowanie przynosi pozytywne rezultaty. Stają się oni bardziej przygnębieni, zgaszeni. Radość z oczekiwania na potomka przeradza się w dość trudny i stresujący dla obojga czas.
Jednakże oczekiwanie na narodziny dziecka, wcale nie musi być pozbawione tego elementu, jakim jest współżycie seksualne.

Seks w ciąży może bowiem okazać się dużo bardziej emocjonującym doznaniem dla obojga partnerów niż seks uprawiany przez nich poza okresem ciąży. Aby tak się stało, partnerzy powinni wzajemnie podjąć odważną decyzję, czy seks w ciąży będzie dla nich przeszkodą czy też nie. Jeśli boją się konsekwencji powinni udać się po poradę do lekarza ginekologa (do lekarza prowadzącego), który odpowie na wszelkie ich pytania w kwestii współżycia w czasie ciąży. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych wyraźnych przeciwwskazań, partnerzy powinni przede wszystkim wsłuchać się w swoje potrzeby seksualne. Partner kobiety w ciąży, powinien być przygotowany tutaj przede wszystkim na szaloną jej zmienność. Jednego dnia partnerka może sama prowokować i zapraszać go do sypialni, podczas gdy przy kolejnej próbie zbliżenia, może ona nie pozwolić nawet dotknąć się swojemu partnerowi. Zachowania te są uzależnione głównie od hormonów oraz od samopoczucia kobiety.

Kobieta w pierwszym trymestrze ciąży najczęściej potrzebuje sporej dawki bliskości, ciepła oraz czułości ze strony swojego partnera. W tym też czasie partner może wzbogacić akt seksualny o większą liczbę pieszczot, co wpłynie pozytywnie na sytuację w sypialni. Czasami jednak to nie kobieta czy też jej samopoczucie jest barierą, która uniemożliwia seks w ciąży. Niektórzy panowie, w pierwszym trymestrze ciąży, odczuwają swego rodzaju niechęć do bycia blisko ze swoimi partnerkami. Widzą w nich zamiast atrakcyjnej ciągle i spragnionej ich obecności i kontaktu z nimi kobiety, przyszłą mamę ich dziecka. Wiele zależy, więc od zachowania oraz od nastawienia zarówno samej kobiety jak i mężczyzny. Partnerzy powinni, więc dokładnie przedyskutować ten temat. Poznać swoje wzajemne obawy oraz potrzeby.

Jeśli partnerzy ustalą między sobą, że mogą i chcą nadal się kochać mimo oczekiwania na przyjście ich dziecka na świat, powinni wiedzieć czego mają unikać, na co powinni zwrócić uwagę by seks w ciąży nie stał się rzeczywiście zagrożeniem dla dziecka.

Po pierwsze w czasie stosunku, kobieta musi sama określić jak mocna penetracja nie sprawia jej bólu, dlatego też najbardziej polecanymi wówczas pozycjami są pozycje w których kobieta jest na górze. Może ona wówczas sama kontrolować siłę penetracji oraz ruchy partnera.

Seks w ciąży musi być też pozbawiony takich dodatkowych elementów jak gadżety czy kosmetyki erotyczne. Powinien on też odbywać się przede wszystkim w zaciszu domowym. Jeśli ciąża jest zagrożona, seks powinien być bardziej delikatny. Kobieta powinna unikać orgazmów, penetracji oraz stymulacji brodawek sutkowych. Najlepiej wtedy też udać się po ścisłą pomoc lekarza i jego instrukcje.

Niewielu przyszłych rodziców wie także jak bardzo pozytywnym dla nienarodzonego jeszcze maleństwa jest przeżywanie orgazmu przez przyszłą mamę. Kobiety w ciąży są w stanie przeżywać nawet wielokrotne orgazmy i są na nie bardziej podatne. W czasie orgazmu uwalniają się hormony szczęścia, co także pozytywnie wpływa na rozwój płodu.

Mówiąc o tym, czym jest seks w ciąży powinniśmy też poruszyć kwestię czy seks oralny oraz seks analny są w tym czasie dozwolone i bezpieczne dla dziecka jak i dla mamy. Otóż obydwa rodzaje seksu są dozwolone i nie mają one większego wpływu na rozwój ciąży. Należy jednak pamiętać o ogromnej delikatności, a gdy kobieta odczuwa ból, nie powinna się zmuszać do tego typu aktywności seksualnej i powiedzieć o tym swojemu partnerowi.

Wiele par zastanawia się nad tym jak uprawiać seks w ciąży, gdy brzuch partnerki jest już sporych rozmiarów? Tutaj także mamy garstkę praktycznych rozwiązań czy też porad, chociaż tak naprawdę wszystko zależy od wyobraźni partnerów. Kiedy ciąża staje się już bardziej zaawansowana i brzuch partnerki staje się dość duży, kochankowie powinni przede wszystkim stosować pozycje boczne oraz pozycje z kobietą na górze.

Podsumowując temat powinniśmy powiedzieć, że seks w ciąży jest dozwolony i nie grozi on bezpośrednio ani dziecku ani przyszłej mamie. Jeśli tylko nie ma wyraźnych przeciwwskazań lekarskich, sypialnia w czasie oczekiwania na przyjście dziecka, może stać się miejscem, w którym partnerzy na nowo odkryją siebie. Może też stać się miejscem, gdzie przyszli rodzice odkryją prawdziwą przyjemność ze zbliżeń. To czy i na ile seks w ciąży będzie przyjemnym doznaniem, pełnym uniesień i niepowtarzalnych emocji, zależy jedynie od partnerów, ich wzajemnego porozumienia oraz wzajemnego wyrażania swoich potrzeb i swoich obaw. Tylko tak można sprawić, że współżycie w tym trudnym czasie, stanie się dla obojga przyszłych rodziców czasem pięknym i bardzo dla nich wartościowym w nowe doznania, emocje, przeżycia, które zbliżą ich do siebie i które staną się dla nich potwierdzeniem i scementowaniem trwałości i prawdziwości ich związku.

Was this helpful?

0 / 0